Znáš to, jak si takhle jdeš chytat pokémony do parku a najednou na Tebe vyskočí medvěd? Ne? No bodejť by jo, když u nás na volně žijící šelmu jen tak nenarazíš. Potkat na toulkách přírodou divoké zvíře je asi stejně pravděpodobné, jako že vyhraješ ve sportce první cenu. Ale stejně jako lidi občas něco přece jenom vyhrají, tak se i vzácně může stát, že staneš tváří v tvář nějakému majestátnému obyvateli lesů. Víš, jak se v takové chvíli chovat?
Nedávno skončila naše soutěž o bezpečnosti na silnicích "S vůní benzínu". Přečtěte si neuvěřitelně napínavý přispěvek, který naše porota vyhodnotila jako vítězný.
...tak je nejlepší být schovaný v teple domova. Jenže! Co když to úplně nejde, být doma? Nebo co když nás ty pomyslné trakaře ohrožují přímo v obýváku? Samozřejmě, že nemáme na mysli skutečný pád těch archaických vozíků, ale jakékoliv pohromy, které se mohou namanout. A že jich je! Víš, jak se zachovat při požáru? Při povodni? Když se někdo zraní? Když je vyhlášen poplach? Když potkáš divou šelmu? Pokud ne, a zároveň pokud Tě to zajímá, pak je tu právě pro Tebe nové téma na jdidoklubu.cz!
Jonáš Zbořil z Radia Wave udělal sérii tří zajímavých rozhovorů o depresích a úzkostech. Jak se projevují, kde se berou, jak je možné se s nimi v životě vyrovnat a co nám berou i dávají, na to se zeptal filmového recenzenta a kritika Kamila Fily, streetartové umělkyně a komiksové kreslířky Toy Box a publicisty a básníka Jana Škroba.
Už víme, zda si chceme pořídit nějaké vozidlo, už si dovedeme vybrat, jak má být velké, jaký má mít pohon, dokonce už víme, kde si je chceme koupit. Teď budeme v našem seriálu pokračovat dál a mrkneme se na to, co si ohlídat při výběru a koupi konkrétní ojetiny.
Vyhrál někdy někdo z vás hlavní cenu v nějaké loterii? Jestli jo, tak asi nemusí číst tento článek, protože když si bude chtít pořídit auto, patrně bude mít na nové. Ale protože pravděpodobnost takové výhry není úplně vysoká, většina z nás se asi bude muset spokojit s autem z druhé, třetí, páté atd. ruky. Kde takovou ojetinu vybrat a jak se nenechat napálit?
Jakmile máme řidičák, nejspíš ho budeme chtít nějak zužitkovat, tedy řídit. Pokud už rodina disponuje nějakým vozovým parkem, máme situaci o dost jednodušší, protože se stačí domluvit s ostatními členy domácnosti na pravidlech půjčování vozidla a nemusíme investovat do koupě dalšího. Ale co když doma žádné auto ani motorku nemáme, popřípadě máme, ale možnost jejich půjčení se blíží nule? Pak nás asi napadne, že si pořídíme vlastní přibližovadlo. Jak ho vybrat?
Není škola jako škola. Některá Ti dá jen papír s osvědčením, jiná i opravdové vzdělání. A s autoškolami je to obdobné. Je tedy dobré si je otestovat ještě předtím, než zaplatíš kurzovné. Asi nikomu by se totiž nechtělo učit se řídit v plečce na obrázku. Ale těch věcí, na které si dát pozor, je mnohem víc. Pojďme se na ně podívat!
V minulém článku jsme se zabývali postupem, jak se zachovat při dopravní nehodě. Vraťme se ještě na chvíli k tomuto tématu a názorně se podívejme na to, co zvýší šanci havarovaných na přežití mnohonásobně víc, než včasný zásah zkušeného záchranáře. Není to z názvu jasné? Jsou to pásy!
"...náhlé zastavení je to, co Tě dostane," tvrdí automobilový guru Jeremy Clarkson. Logice tohoto tvrzení nelze nic upřít. Ba naopak, rychlost je něco, co ty "náhle zastavené" může zachránit. Samozřejmě tím mám na mysli rychlost a rozhodnost lidí, kteří jim přiběhnou na pomoc. Co dělat, když se přichomýtneme k dopravní nehodě?
Vzhledem k cílové skupině tohoto portálu předpokládám, že většina čtenářů zná jízdu v autě jako dost pasivní činnost – nasedne, nechá se někam přemístit, vystoupí, tečka. Přitom však pasažéři, kteří sedí na místě vedle řidiče nebo i v druhé řadě, mohou udělat celkem dost věcí, aby zvýšili bezpečnost i komfort jízdy pro celou posádku. Zajímá Tě, co všechno může člověk bez volantu před sebou v autě ovlivnit? Čti dál!
Ondra, známý též jako Králík, je člověk, který se umí náhle přepnout z modu „kancelářské krysy“ do dobrodruha šlapajícího na kole jen tak, s batohem, přes Pákistán do Indie. Jeho nedávná cesta ale nebyla žádná exotika – na podzim si s kamarády udělal výlet do slovenských Tater. Bylo to na samém konci sezóny, těsně před uzávěrkou turistických cest a podobné výlety už Ondra absolvoval mnohokrát. Nešlo o žádný extrém, a tak nikdo nečekal, že by se zrovna tady mohlo něco stát. Protože ale neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, stalo se, že Králík uklouzl. Takové uklouznutí v horách může mít fatální následky. Čti dál, co se vlastně stalo a jak to s Králíkem dopadlo.
Letos mrzne, až praští, a přestože tu aktuálně máme oblevu, zima stále kraluje a v horách ještě dlouho potrvá. Rozhodně tedy neuškodí, přečíst si pár informací o omrzlinách. Je totiž poměrně snadné si je vyrobit a mohou mít nevratné důsledky. Řečeno polopatě, mohou končit odumřením tkáně a amputací. A to nemusíme být ani vysokohorští horolezci, ani trávit noci bez domova na ulici. Pokud v zimě občas chodíš bez rukavic, nebo bez čepice a nepoužíváš ochranný jelení lůj, může se to stát i tobě!
Skoro ¾ lidí si dává novoroční předsevzetí. Většinou jde o ušlechtilé cíle – chceme být zdravější, krásnější, mít lepší vztahy se svými blízkými, být úspěšnější v práci/škole, nebo se v něčem zdokonalit, vzdělat. Roky míjí, předsevzetí zůstávají. Mnoho z nich totiž, bohužel, končí nezdarem. V čem je problém? A jak předejít selhání?
Oslavy příchody nového roku jsou tu! Chystáš se někam ven? Nebo utíkáš před civilizací s kamarády na chalupu? Obojí může přinést bohaté zkušenosti, ale některé není třeba poznat na vlastní kůži, lepší je se o nich poučit a obejít je obloukem. Pokud s tímto tvrzením souhlasíš, pak bychom tu pro Tebe měli několik užitečných rad.
Před měsícem jsme tu měli dušičky – vzpomínali jsme na naše zemřelé a filozofovali o tom, co se stane po smrti. Téma smrti a umírání je v našich končinách tématem hodně tabuizovaným. Smrti se bojíme, nechceme na ni myslet, abychom ji snad nepřivolali, nechceme se s ní setkávat. Přesto tomuto ponurému tématu věnujeme ještě jeden článek, protože – ať se nám to líbí, nebo ne – v životě máme jen jednu jistotu: zemřeme. Je smrt konec, nebo přechod do jiného života? A co si počít, když nám smrt bere někoho, koho máme rádi?
Kdekdo chce být vidět třeba na internetu. A tak před kamerou předvádí roztodivné nesmysly, aby se stal hvězdou youtube. Spousta lidí chce být vidět na veřejnosti a snaží se na sebe za každou cenu upoutat. Je však řada lidí, u kterých se zdá, že nechtějí být vidět třeba na silnici.
Nová škola, nové požadavky. Od rána do pozdního odpoledne sedíš v lavici, probíráte těžké věci a každou chvíli píšete písemky a testy. Když zrovna nepíšete, tak učitel zkouší nějakého nebožáka u tabule. K tomu můžeme připočíst časné ranní vstávání do školy a na praxe. Po škole chodíš na kroužky, aby ses neflákal/a a něco z Tebe bylo. Doma mají rodiče pocit, že jsou to výhradně oni, kdo pracují, a ještě Ti nakládají další úkoly. Ale jak to všechno zvládnout a ještě mít nějaký volný čas na sebe a svůj život? Tento článek je nejen o tom, jak lépe zvládnout učení, ale také o tom, jak se mít rád a dopřát si po zásluze odpočinek.
Díky dvěma „slabým kusům“ – neatraktivnímu, předčasně vyspělému „vědci“ a totálnímu looserovi – jsem možná přežila svá školní léta v pohodě. Mohla jsem to totiž klidně být já, kdo byl „divný“ a „zasloužil si to“. Dneska už můžu věc nazvat pravým jménem. I u nás na škole (přestože se jednalo o školu výběrovou) byla. ŠIKANA.
Urážky, posměšky, vydírání, ponižování? Okrádání a využívání? Psychické či sexuální týrání? Fyzické ubližování? A nikdo se tě před tyrany nezastane? Samo to nepřejde! Šikana je závažný problém, který se časem ještě zhoršuje. Nenechávej si to pro sebe. Čím dřív o tom někomu dospělému řekneš, tím dřív to přestane. JDIDOKLUBU.CZ