Pásy? Pásy. Pásy!

Pásy? Pásy. Pásy!

V minulém článku jsme se zabývali postupem, jak se zachovat při dopravní nehodě. Vraťme se ještě na chvíli k tomuto tématu a názorně se podívejme na to, co zvýší šanci havarovaných na přežití mnohonásobně víc, než včasný zásah zkušeného záchranáře. Není to z názvu jasné? Jsou to pásy!

Z hlubin největšího videoportálu jsem dnes vytáhl tři spoty na téma bezpečnostních pásů. Jasně, můžeš si říct, že to jsou nahraná videa, takže to nemusí odpovídat realitě. A že ty pásy nejsou tak důležité, že přece něco ustojím, ne? Jenže to tak není. Naštěstí nemám osobní zkušenost s tím, jaké to je, vybourat se bez zapnutých bezpečnostních pásů. Vždycky, když jsem byl účastníkem nehody, jsem měl pás zapnutý a byl jsem za to dost rád - i ťukanec v nějakých 30-35 km/h byla pořádná šlupka. Ale pár let zpátky se shodou okolností staly v krátkém časovém sledu dvě události v mém okolí. Jedna kamarádka se vezla taxíkem a na dálnici kus před Prahou je smetlo jiné auto (rychlost cca 120 km/h). Po několika kotrmelcích skončili v příkopu za proraženými svodidly. Byla připoutaná a loni jsem jí posílal blahopřání ke svatbě. Zatímco přítelkyně mého kamaráda se ve zhruba stejnou dobu připletla do podstatně méně katastroficky vyhlížející nehody - na křižovatce ve městě jí nedalo jiné auto přednost (rychlost max. 50 km/h). Připoutaná nebyla a o týden později jsem jejímu příteli posílal upřímnou soustrast.

Ale pojďme už na ta videa! Chci upozornit zejména na to třetí s názvem Rear Passenger Seatbelt, kde můžeme vidět, co se stane, když jeden člověk v autě není připoutaný. Ostatně hlášení zasahujícího záchranáře je dostatečně vypovídající: "Tři mrtvý, jeden těžce zraněný. Kvůli jednomu, co byl nepřipoutaný..."

Související příspěvky:

S vůní benzínu

Když nedosáhneš na volant...

"Rychlost nikdy nikoho nezabila..."

Chceš umět řídit? Tak si vyber autoškolu, co ti dá víc než jen papíry!

Za volantem na okresce i na závodním okruhu - rozhovor s Jiřím Písaříkem

Nebe může počkat

Obejmi život!

Žádný pás? Žádná omluva!


Dotazník není zadán


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.