Pásy? Pásy. Pásy!

Pásy? Pásy. Pásy!

V minulém článku jsme se zabývali postupem, jak se zachovat při dopravní nehodě. Vraťme se ještě na chvíli k tomuto tématu a názorně se podívejme na to, co zvýší šanci havarovaných na přežití mnohonásobně víc, než včasný zásah zkušeného záchranáře. Není to z názvu jasné? Jsou to pásy!

Z hlubin největšího videoportálu jsem dnes vytáhl tři spoty na téma bezpečnostních pásů. Jasně, můžeš si říct, že to jsou nahraná videa, takže to nemusí odpovídat realitě. A že ty pásy nejsou tak důležité, že přece něco ustojím, ne? Jenže to tak není. Naštěstí nemám osobní zkušenost s tím, jaké to je, vybourat se bez zapnutých bezpečnostních pásů. Vždycky, když jsem byl účastníkem nehody, jsem měl pás zapnutý a byl jsem za to dost rád - i ťukanec v nějakých 30-35 km/h byla pořádná šlupka. Ale pár let zpátky se shodou okolností staly v krátkém časovém sledu dvě události v mém okolí. Jedna kamarádka se vezla taxíkem a na dálnici kus před Prahou je smetlo jiné auto (rychlost cca 120 km/h). Po několika kotrmelcích skončili v příkopu za proraženými svodidly. Byla připoutaná a loni jsem jí posílal blahopřání ke svatbě. Zatímco přítelkyně mého kamaráda se ve zhruba stejnou dobu připletla do podstatně méně katastroficky vyhlížející nehody - na křižovatce ve městě jí nedalo jiné auto přednost (rychlost max. 50 km/h). Připoutaná nebyla a o týden později jsem jejímu příteli posílal upřímnou soustrast.

Ale pojďme už na ta videa! Chci upozornit zejména na to třetí s názvem Rear Passenger Seatbelt, kde můžeme vidět, co se stane, když jeden člověk v autě není připoutaný. Ostatně hlášení zasahujícího záchranáře je dostatečně vypovídající: "Tři mrtvý, jeden těžce zraněný. Kvůli jednomu, co byl nepřipoutaný..."

Související příspěvky:

S vůní benzínu

Když nedosáhneš na volant...

"Rychlost nikdy nikoho nezabila..."

Chceš umět řídit? Tak si vyber autoškolu, co ti dá víc než jen papíry!

Za volantem na okresce i na závodním okruhu - rozhovor s Jiřím Písaříkem

Nebe může počkat

Obejmi život!

Žádný pás? Žádná omluva!


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.