Knihovna

Hledám byt, zn. poprvé

Peníze mají takovou zvláštní vlastnost. Ať jich je, kolik chce, rychle se rozkutálí. Však jsou kulaté! Anebo papírové – ty jsou zase hned v luftu. Člověk se těší, až si začne pořádně vydělávat, jenže postupně zjišťuje, že čím více vydělá, tím více utratí. A tak jsme se rozhodli podívat se tématu peněz a hospodaření s nimi trochu na zoubek a poskytnout vám, naši milí čtenáři, nějaké užitečné informace pro život. Rozuměj pro život s penězi, protože ten je o dost zábavnější, než život bez peněz! ;-)Tentokrát jsme se zaměřili na téma bydlení, které je obecně takový Otesánek, co nám každý měsíc plení bankovní účet. Dočtete se nejen praktické rady, jak shánět bydlení, ale především na co si dát pozor a co všechno je třeba vědět, když uzavírám nájemní smlouvu. Tak pojďme na to!

100x nic umořilo...

Pětikoruna zpozdného v knihovně? Dvě stovky za špatné parkování? Litr za pokutu od revizora? Zpožděná splátka půjčky? I ti nejdrobnější čertíci dovedou rozpoutat opravdové dluhové peklo, když je dostatečně dlouho ignorujeme! Vítejte u pokračování našeho finančního seriálu, tentokrát na téma DLUHY!

Proč je uspořený peníz víc než utracený peníz

Když přijdeme k nějakým penězům, máme zpravidla tři možnosti, co s nimi udělat. Buď je můžeme utratit, pak nejsou. Nebo je můžeme investovat, aby jich bylo víc. Anebo s nimi neděláme nic a prostě jen tak jsou. Dohromady se tomu říká hospodaření s penězi a je to ta základní věc, kterou bychom se měli naučit, pokud někdy v životě plánujeme s penězi nějak disponovat. Jako že asi jo. Tak hurá na to!

Peníze, penízečky, kam jste se mi poděly?

Samostatnost. Láká nás vidina svobody, těšíme se, až budeme o svém životě rozhodovat sami, až se zbavíme rodičovské kontroly a moc nad naším životem bude plně v našich rukou. Je to skvělá představa, ovšem, jak už to bývá, i samostatnost má odvrácenou stranu. Ve své podstatě neznamená nic jiného, než že bereme zodpovědnost za svůj život do svých rukou, což je dost práce a starostí :-) A protože život stojí peníze, které jsou někdy těžce vydřené, bude se ti v Tvé samostatnosti hodit umět s nimi dobře hospodařit. A my Ti poradíme, jak na to!

Jak cenná je koruna?

Psali jsme, že nynějším tématem na našem portálu budou peníze. A čím jiným do tématu skočit, než otázkou, co to peníze jsou a jakou vlastně mají cenu?

Řekni šikaně STOP!

O šikaně už jsme napsali poměrně dost, to však vůbec neznamená, že by téma bylo vyčerpáno, naopak! Šikanu vnímáme jako palčivý problém, ať už je to posmívání, ponižování a pomluvy, nebo dokonce násilí a vyhrožování. Šikanovaný člověk zažívá velkou beznaděj a neví, jak z toho ven. Proto pokračujeme v našem seriálu a tentokrát se zaměříme na to, jak šikaně předcházet a jak se s ní vypořádat.

Hluboko do kapsy? Pojď to změnit!

...píše se šestého listopadu, do výplaty zbývá minimálně týden, v peněžence je 89 korun, 1 euro, 35 centů a plastové kolečko do nákupního košíku. Na účtu zbývá 3298 korun, to nezní špatně. Ale do výplaty se strhne ještě 3230 korun, takže na útratu zbývá 68 kaček. Přemýšlím, že bych si někde půjčil, ale banka by mi půjčku asi zamítla a jinde se bojím…

Je Ti takový scénář povědomý? Tak se pojďme společně podívat na to, co s tím udělat!

Normální je nešikanovat

Ve škole, na kroužcích, ve sportovních a dalších zájmových oddílech – všude, kde se lidi pravidelně potkávají a mají mezi sebou vztahy, mluvíme o kolektivu. Tohle potkávání může být radostné, naplňující, může nám dávat pocit jistoty, bezpečí a sounáležitosti. Může to být místo, kam patříme a kde společně s ostatními prožíváme vzestupy i pády, smějeme se i se podržíme, když je nám špatně. Někdy to ale může být i jinak. Kolektiv může být zlomyslný, vztahy vypočítavé, místo radosti cítíme obavy, strach z toho, co na nás kdo zkusí a vytáhne. Co je mezi dětmi a mladými lidmi „normální“, když hranice mezi tím, co je ok, a co už je přes čáru, může být dost tenká?

Všechno nejlepší!

Co si připomínáme dnešním datem, to asi není potřeba připomínat. Řekl bych, že není v naší zemi moc lidí, kdo by nevěděli, že dnes slavíme výročí 100 let výročí založení republiky. Ale co to znamená? Je to hodně, nebo málo? Je po těch sto letech naše země dospělá? A jak se slaví narozeniny takové republiky?

„My si jenom hrajem…“

Nedávno jsem byl svědkem jedné výmluvné situace. Skupinka čtyř kluků táhla jednoho spolužáka za svým na první pohled kápem se slovy: „Hej kámo, tak ti ho vedem!“ To mi nedalo a musel jsem se zeptat, jestli jim přijde v pohodě někoho takhle „vést“ div ne spoutaného. Všichni odpověděli větou, která je v nadpisu tohoto článku, a ten vedený s docela uvěřitelným úsměvem přitakal, že tomu tak je. Snad ano. Ale sáhněme si do svědomí, jestli jsme se někdy neúčastnili takové hry, která by už hrou tak úplně nebyla…

Víš o někom, komu ubližují? Mrkni, jestli se nejedná o šikanu!

Na jdidoklubu.cz se teď bavíme o šikaně, jenže – co to ta šikana vlastně je? I odborníci se totiž shodují na tom, že rozeznat šikanu je někdy dost těžké! Mezi dětmi a dospívajícími bývá mnoho konfliktů, hádek i bitek, jak tedy máme vědět, kdy už to šikana je a kdy ne?

Šikana je častá, nikoli normální. Poradíme, co s ní!

První měsíc školy je za námi, druhý v půlce a my pro vás na jdidoklubu.cz připravili nové téma – téma, o kterém se na jednu stranu hodně mluví, na stranu druhou bývá často mezi lidmi skryté. A když se provalí, stává se, že ani dospělí moc neví, jak situaci správně řešit. Řeč bude o šikaně, fenoménu, který je podle průzkumů na českých školách bohužel úplně všední.

Další volby jsou tu. Co se v nich rozhoduje a jak?

Za pár minut se otevřou volební místnosti a plnoletí občané budou moci vyjádřit svoji vůli, kdo by je měl zastupovat. Tentokrát na úrovni obcí, případně městských částí, a na třetině našeho území budou volit také své senátory. Víš, jak taková věc funguje a k čemu je to dobré?

Marihuana vs zákon

Tráva, ganja, hulení, skunk čili skéro, čaras, haš, hašiš, skuff… konopné drogy mají spoustu názvů a setkat se s nimi není nijak obtížné. Pravděpodobně i ty znáš někoho, kdo hulí, nebo máš s „trávou“ svoje zkušenosti. Česká společnost je vůči kouření konopí totiž  velmi tolerantní a české děti a mládež patří podle průzkumů k těm nejvyhulenějším v Evropě. Známé jsou také léčivé účinky konopí a kdekterá babička si s konopnou mastičkou maže koleno, vážně nemocným lidem pomáhá tato rostlina mírnit bolesti a nechutenství. Přesto jsou konopné drogy nelegální, a také kolem nich koluje řada mýtů. Co je to vlastně "větší než malé množství" a jaký postih za držení konopí hrozí? Čti článek a dozvíš se více!

Drogy na hudebních akcích aneb První pomoc, když jsi moc

PARTYHARMreduction, fungující pod organizací Progressive o.p.s., je preventivní terénní sociální služba, jejíž pracovníky a pracovnice můžeš potkat na různých hudebních akcích – třeba na fesťáku, nebo na technu. Na rozdíl od běžných účastníků tam ale nechodí za zábavou, nýbrž pracovně, poskytují totiž lidem poradenství a informace týkající se užívání legálních i nelegálních drog. Krom toho dokážou zvládnout i náročné situace, když někdo na párty přebere, nebo se mu v souvislosti s užitím drogy rozjede nemilé psycho. A když je po akci, člověk si u nich může dýchnout do alkotesteru, aby nesedl za volant se zbytkáčem.

Smrtící syntetické

V Ostravě zemřel v pondělí 10. září 32 letý muž, který si zakouřil drogu syntetický kanabinoid – účinnou látku v marihuaně, v tomto případě však uměle chemicky vyrobenou. Další dva lidé byli hospitalizováni se zdravotními problémy – dospělý muž a 15 letý chlapec. Počet otrav však stále stoupá, aktuálně je to již 18 otrávených. Policie varuje, že v oběhu může být až 3 000 dávek této nebezpečné drogy.

Jan Palach – recenze

Jsou filmy, na které se snad ani nesluší psát recenzi, protože jejich přínos je někde jinde, než na poli kinematografie. Jedním z těchto filmů je i nový snímek Roberta Sedláčka s výmluvným názvem Jan Palach. Avšak přestože si opravdu myslím, že tento film patří k těm, které jsou důležité spíš kvůli tématu, které zpracovávají, a umělecká stránka je vlastně trochu vedlejší, pokusme se říct si něco málo i o snímku jako takovém.

Uááá, zase ta škola! Jak to přežiju?!

Já nevím, musí to být každý rok takové překvapení? Po dvou měsících prázdnin prostě přichází škola se stejnou pravidelností, jako když slunce každé ráno vychází nebo mobil chce každý večer na nabíječku… Vyhlídka deseti měsíců ve školních škamnách možná není pro každého příjemná, ale stejně si myslím, že je to spíš důvod k těšení než k děšení. Stačí si přístup ke škole nastavit tak, abychom se ze všech těch povinností nezbláznili. Jak? Třeba pomůže těchhle pár fíglů.

Pozor, na ulici se pracuje!

Česká asociace streetwork, která mimo jiné zřizuje i portál jdidoklubu.cz, v červnu rozjela informační kampaň na téma Streetwork – Na ulici se pracuje! Upozorňuje v ní na práci streetworkerů, kteří pracují s dětmi a mládeží po celé republice.

Dopravní nehoda? Ty to zvládneš!

Šestnáct tisíc tři sta jedna. Přesně tolik dopravních nehod se stalo během prázdnin loňského roku. Je to číslo rozhodně vyšší než v jakýchkoliv jiných měsících a rozhodně není důvod se domnívat, že by tomu letos mělo být zázračně jinak. Pokud se nechceš i Ty stát součástí těchto statistik, je třeba pro to něco udělat. A pokud chceš vědět, jak se zachovat, když už k bouračce dojde, je potřeba být připraven.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.