Knihovna

Zákon a bitky - Co je obrana?

Minule jsme si řekli něco o tom, jak zákon posuzuje, kdo je útočník a kdo oběť. Naťukli jsme téma obrany. Kdy je ale obrana nutná a kdy už se jedná o napadení? O tom v dnešním článku.

Anorexie, co to je a kde hledat pomoc?

Mentální anorexie patří do poruch příjmu potravy, o kterých jsme již psali v předešlém článku ZDE. Jedná se o duševní onemocnění, které je charakterizováno snahou zhubnout. Lidé, kteří mají tuto nemoc mají za cíl zhubnout, ať je to stojí cokoliv. Neuvědomují si, co dělá hubnutí s jejich zdravím. Často jí různé prášky na hubnutí, přehnaně cvičí, a hlavně nepřijímají skoro žádné jídlo. Jsou posedlí svojí váhou a jsou nespokojení s tím, jak vypadají. Chybí jím reálný pohled na své tělo a zdravá sebeláska.

Jak je to teď se sportem?

Kvůli opatřením se může zdát, že člověk už nemůže pomalu nic a motivující to zrovna není. Téměř neustálý pobyt doma jde ruku v ruce s častým vysedáváním nebo dokonce poleháváním v posteli. Existují nějaké alternativy?

Nemocnice praskají ve švech. Televize je plná zpráv o neutichající pandemii a tvrdých lockdownech. A do toho nás za pár dní čekají Velikonoce. Představa distanční pomlázky a zpívání koledy v respirátoru asi nikoho moc netěší. Není tedy lepší Velikonoce pro tentokrát vynechat? Anebo má velikonoční příběh poselství přesně do těchto časů?

Poruchy příjmu potravy, co to vlastně je?

Poruchy příjmu potravy patří mezi závažná psychiatrická onemocnění. Mohou se projevovat různě a to tak, že někteří pacienti hladoví a jiní zase konzumují příliš mnoho potravin. Tak neváhej a čti dál, dozvíš se spoustu nových informací. Třeba se tato nemoc týká někoho, koho znáš.

Bylo nebylo …příběhy drogově závislých

Tento měsíc jsme se věnovali drogám. Dnešní článek bude o skutečných lidech a o jejich příběhu a zkušenostmi s drogy.

Každoroční cestování časem

Každý rok si všichni zažijeme takové malé sci-fi. V březnu se společně vydáme o hodinu do budoucnosti a v říjnu se zase vrátíme zpět. Kde to ale vzniklo? A jak dlouho bude ještě tenhle Interstellar trvat?

ROZHOVOR s pracovnicí Doléčovacího centra v Brně

Protože se celý měsíc věnujeme drogové problematice, tak se nabízelo udělat rozhovor s někým, kdo tomu rozumí. Požádali jsme tedy pracovnici Anetu Říhovou Dis., pracovnici Doléčovacího centra v Brně, aby nám zodpověděla pár otázek. V anketě na Instagramu jste měli možnost se sami na nějakou otázku dotázat.

To nevymyslíš -

Venca (jméno bylo pozměněno) popíjel v noci s dvěma kamarády v parku v blízkosti staveniště. Chvíli normálně zevlili a pak si všimli velkých strojů na staveništi. Co se takhle projet?

Drogy z pohledu zákona

Jak jsou na tom drogy se zákonem? To se dozvíš v dnešním článku.

Zákon a bitky - Kdo je agresor?

Je sice nouzový stav, takže tahle pouliční aktivita zas tak nehrozí, ale když už na ni přijde, je dobré se trochu orientovat v následcích. Jakože v zákoně. Řeč je o bitkách.

Taneční droga jménem extáze

Extázi se říká taneční droga proto, že spousta uživatelů této drogy ji bere právě na párty. Je pro ni typické víkendové užívání. I u této drogy je spousta rizik, ty se dočtete v tomto článku.

RestartShop

Už jsi slyšel/a o projektu Restart Shop? Pokud ne, tak Ti ho v dnešním článku představíme.

„Všechny nové začátky spojuje odvaha. Ne každému se v životě dařilo; někdo měl horší start, jiný ztratil kontrolu nad svým dospělým životem. A takoví, kteří sebrali odvahu ke změně, dostávají jako zaměstnanci Restart Shopu druhou a někdy i třetí životní šanci“.

Rosťa (jméno pozměněno) šel normálně ze školy jako každý den. Z ničeho nic ale potká svého mladšího bratrance. Ten brečí a stěžuje si, že ho zbyl jeden kluk kousek odtud. Rosťa na nic nečeká a vyráží bratrance pomstít.

Halucinogeny – lysohlávky a LSD

Halucinogeny jsou látky, které mají schopnost změny vědomí a vnímání. O dvou nejčastějších halucinogenech si můžeš přečíst v dnešním článku – lysohlávky a LSD.

Marihuana, jaká jsou rizika a kde hledat pomoc ?

https://podaneruce.cz/sluzby/?_sft_temata=alkohol&_sft_typ=centra&_sft_skupiny=rodice,skoly,uzivatele&_sft_regiony=jizni-morava,olomoucky-kraj,zlinsky-kraj,afghanistan,praha,cele-ceskoMarihuana neboli tráva, mája, ganža, či zelí je nelegální droga, která patří mezi ty nejrozšířenější drogy tady u nás. Samotné cigaretě se říká joint, špek či brčko. V dnešním článku se dozvíš něco o rizicích užívání marihuany.

To nevymyslíš - Když seš tak poctivej, že se udáš sám

Filip (jméno je pozměněno) potřeboval peníze na novej počítač. Do práce se mu ale nechtělo. Našel si totiž jednodušší brigádku. Začal prodávat Trávu. Teda až do dne, kdy ho okradli…

Zákoutí drog

Dospívající jsou více než kdy předtím vystavení nebezpečí drog. Co to jsou ale drogy, jaké drogy existují a kde hledat pomoc? Tohle i více se dozvíš v dnešním článku.

To nevymyslíš - Z Lolka málem do vězení

Antony (jméno pozměněno) je mladej kluk na střední škole. Antony dostal ban v Lolku. Antony se rozhodl řešit to po svém. Za týden si pro něj jela zásahovka.

Dej bacha! Alkohol je zrádnej!

Minule jste se dočetli něco o kouření a teď nás čeká alkohol. Pokud je Ti méně než 18 let nebo i více, tak je článek určen pro každého. Nebudeme vám zakazovat nepít alkohol a říkat vám, jak moc je nezdraví. Ale stejně jako s každou důležitou věcí, je dobré vědět nějaké informace a být zodpovědní!

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.