Knihovna

17. listopad - co se stalo a co to znamenalo?

Včera jsem ve zprávách zaslechl, že dnes si budeme připomínat Mezinárodní den předčasně narozených dětí. Trochu mě to zarazilo. Ne, že by neměli pravdu, opravdu na dnešek připadá tato připomínka. Ale přece jen si troufám tvrdit, že by měl být dnešní den i nadále spojován především se dvěma významnými událostmi naší historie. Se kterými? Rozklikni článek a dozvíš se :)

To se mám vykecávat před úplně cizím člověkem?!

V minulých článcích jsme se zabývali tématem deprese, co ji způsobuje, jak se projevuje, jak z ní ven… A řekli jsme si, že prvním krokem v léčbě deprese je psychoterapie. Ale co to je? Je to jako z filmu, že si lehneme na kožené lehátko a fousatý pán v bílém plášti z nás v hypnóze tahá rozumy? Nebo jak taková věc probíhá?

Doba plastová

„Proč oni na to navlékají ty olačky, to nepochopím! Jednou se v těch hromadách plastu utopíme!“ durdila se před lety kamarádka z ostravska, zatímco se snažila stáhnout z okurky umělohmotný obal. Uběhlo více než 10 let a lidé si mezitím opravdu začali uvědomovat, že naše krásná modrá planeta je zamořena plasty – a to jak na makro, tak na mikro úrovni. Co to znamená? A jaké důsledky z toho plynou pro nás?

Když povídání nestačí...

Antidepresiva, neboli léky podávané pro potlačení či předcházení depresí, mají dost rozporuplnou pověst. Jedna skupina lidí v nich vidí neškodné malé pomocníčky, které je možné zobat při sebemenším vykolejení. Jiní je zase pokládají téměř za ďáblův nástroj, který ničí lidskou osobnost. Jak to však je s antidepresivy doopravdy?

Není všechno depka, co se mračí

S podzimními plískanicemi, ochlazováním a zkracováním dne je spojena celá řada věcí, které se nám většinou moc nelíbí – propukají chřipky a virózy, býváme častěji unavení, hůř se nám vstává do tmy. A taky se častěji objevují komplikace, které se odehrávají uvnitř hlavy, kam se vítr, déšť ani bláto nedostane, a přece na podzim potrápí řadu lidí.

Svatý Václave, vévodo české země!

Zavřená škola, zavřené obchody, vlajky na úřadech, vlaječky na tramvajích, volno v práci, to všechno naznačuje, že je dnes nějaký významný den. Ale víš, co je to za svátek? Jak vznikl a proč se slaví právě v tento den?

DOBRO-DRUZI zase vyrážejí do akce! Patříš mezi ně?

I letos vyhlašuje Nadace Via a její partneři program DOBRO-DRUZI na podporu mladých lidí, kteří pomáhají někomu ve svém okolí. Co musí takový dobrodruh splňovat? Jak se do programu přihlásit? Komu všemu je možné pomáhat? To všechno se dozvíš v tiskové zprávě Nadace Via.

Týden nízkoprahových klubů 2017

V týdnu od 18. do 24. září 2017 proběhnou v 53 městech České republiky dny otevřených dveří, divadelní představení, koncerty a festivaly... Zkrátka bezmála stovka akcí v nízkoprazích, a to všechno s cílem upozornit na práci a význam těchto zařízení, kam mohou děti po škole přijít trávit volný čas nebo řešit problémy bez jakýchkoli registrací, či poplatků. Týden nízkoprahových klubů již pojedenácté pořádá Česká asociace streetwork a 71 nízkoprahových klubů pro děti a mládež z celé republiky.

Světový den prevence sebevražd

Přibližně každých 40 vteřin spáchá na Zemi někdo sebevraždu. Za rok to dělá něco kolem 800 000 dokončených sebevražd. Dobrovolné sáhnutí si na život je stále větším tématem, neboť za posledních 45 let počet těchto incidentů plynule roste. A to až na tolik, že je sebevražda mezi třemi nejčastějšími příčinami úmrtí pro lidi mezi 15 – 45 lety. I kvůli těmto číslům si 10. září připomínáme Světový den prevence sebevražd.

Je čas být zase dospělý

Dnes máme poslední den prázdnin (alespoň tedy kalendářně; reálně máme před sebou pořád ještě tři dny volna). To je blbá věta na úvod článku, co? Člověka to moc nepovzbudí, když se mu připomíná konec něčeho příjemného. Ale je to podobné jako když stojíš před branami dospělosti – to co je před Tebou, není horší ani výrazně lepší. Jen je to jiné a musíme se na to připravit. Jdeme na to?

Příliš dlouhá noc

Snad žádná jiná noc (krom té vánoční a možná velikonoční) nebyla tolikrát zpracována, jako ta dnešní. Jsou o ní psané knihy, točené dokumenty, zmiňuje se ve filmech, písních, seriálech. Noc, která před 49 lety oddělila jednadvacátý srpen od toho dvacátého, totiž zásadním způsobem změnila životy všech obyvatel Československa i celé této země.

Rozdávat můžeme jen to, co jsme sami načerpali

...a toto moudro do puntíku naplňuje Honza, který po tom, co mu v nízkoprahu pomohli projít obtížemi dospívání, se rozhodl tuto pomoct oplatit tím, že sám vystuduje sociální práci a bude pomáhat mladým lidem tím samým způsobem. Organizace PROSTOR PRO se s námi podělila o inspirující rozhovor s tímto člověkem.

Ať do mě hrom (ne)uhodí! Jak přežít bouřku doma i venku.

Je léto, doba dovolených, prázdnin, čundrů, výletů, táborů, doba veder a také doba letních bouřek. Všichni jsme už nějakou tu bouřku zažili a šťastně přežili a ještě jich spoustu zažijeme. Pojďme si povědět, co dělat, resp. nedělat, abychom nerozšířili řady těch, kdo se stali nešťastnou obětí hromu a blesku. A také abychom si s klidem užili výlet do přírody a netřásli se strachy o život.

Nejmenší lékárnička na světě

Zatím jsme si tu v rámci našeho seriálu psali o různých nebezpečích, respektive o tom, jak se jim vyhnout. Že se to nepodaří vždy, to je nám asi všem jasné. Občas prostě utržíme nějaký ten šrám a pak záleží jen na tom, jak se s ním dovedeme popasovat. I relativně vážné úrazy a zranění mohou dopadnout dobře, pokud jsme na ně připraveni a včas je dovedeme ošetřit. To ovšem nejde vždy s holýma rukama.

Voda, u které nechceme trávit léto

Trávit léto u vody je ideálem mnoha lidí. Většinou však za ní chtějí vycestovat. Pokud velká voda docestuje za nimi, taková pohoda už to není. Co dělat, když přijdou povodně a jak se na ně připravit?

Kam se obrátit, když nás někdo ohrožuje na internetu? Možností už je víc!

Krizové linky pro děti už u nás mají vcelku tradici a telefonní čísla na ně jsou mnohdy v povědomí širokého spektra lidí. A to je dobře. Doposavad však nebylo jednoduše dosažitelné místo, kam se obrátit, když se cítíme být ohroženi kyberstalkingem, kybergroomingem, sextingem a dalšími riziky kyberprostoru. Na tomto portálu jsme se těmto tématům několikrát podrobně věnovali, ale na chatu bohužel nemůžeme být pořád. Proto s radostí vítáme novou službu Dětského krizového centra - telefonní linku Rizika kyberprostoru!

Dobrý sluha se dá uhasit. Před zlým pánem se dá utéct. Jak?

Požár Grenfell Tower z minulého týdne nám opět připoměl, že se občas stávají situace, které už zdaleka nemáme pod kontrolou. Nikdo z nás by se do takové situace nechtěl dostat, ale kdyby se tak stalo, asi bychom všichni rádi věděli, co dělat, abychom vyvázli. Přinášíme několik tipů přímo od těch nejpovolanějších - do Hasičského záchranného sboru České republiky.

System of a Down v Praze

V úterý se v pražské O2 aréně po čtyřech letech opět představili kalifornští System of a Down. Kapela, která se na přelomu tisíciletí stala ikonou alternativního metalu a která umí ladně proplouvat hudebními žánry od metalu, přes klasický rock, funk až po arménskou folklórní hudbu, se zde zastavila v rámci letošní celosvětové tour. Jakožto skalní fanoušek jsem byl u toho a v následujících řádcích vám přináším svoji laickou recenzi.

75. výročí vesnice, která měla být zapomenuta

Dnes si připomínáme jedno z nejhrůznějších výročí naší novodobé historie, které pro celý svět zůstává mementem, co dokáže udělat neomezená nenávist s neomezenou mocí. 

Setkání s divou zvěří II - v parku a na sídlišti

V minulém článku jsme se věnovali tomu, jak se ubránit, když se v přírodě nechtěně setkáme s útočícím medvědem, vlkem, divočákem a jinou zvěří. Asi by nás dost překvapilo, kdybychom tyto šelmy potkali na našem sídlišti nebo v parku před školou. Přesto všichni tušíme, že ani tato prostředí nemusí být úplně bezpečná. Šelmy v našem přirozeném prostředí neběhají po čtyřech a neútočí drápy a tesáky, ale chodí po dvou a útočí pěstmi, boxery a noži. Řeč je pochopitelně o útočnících, kterým se z různých důvodů můžeme jevit jako vhodný cíl jejich agrese. Možná Tě překvapí, že obrana při napadení zvířetem a napadení člověkem má spoustu společných prvků. 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace