Proč se tak neradi omlouváme

Proč se tak neradi omlouváme

Přijít za druhým a nabídnout mu naši omluvu je často pro nás velmi nepříjemná záležitost. Proč tomu tak je?

PŘIZNÁNÍ VLASTNÍ CHYBY

Omluvit se znamená mimo jiné přiznání, že naše chování/činění nebylo správné a byli jsme takříkajíc mimo. Připustit sám/sama sobě, že ne vždy máme pravdu nebo že se nechováme správně, vyžaduje jistou dávku pokory a potlačení ega. Přirozeně tíhneme k tomu být těmi, kteří jsou v právu, a proto dobrovolné uznání, že v něm tentokrát nejsme, je tak skličující a nepříjemné.

PŘEKONÁNÍ PÝCHY

S potlačením ega jde ruku v ruce překonání naší pýchy, která nám přece říká, že jednáme podle svého úsudku, který musí být nejlepší, a omlouvání se představuje „ponížení se“ před druhým. Právě domnělé ponížení se je zde klíčové, stejně tak jako bolestivé.

OTEVŘENOST A ZRANITELNOST

Je to jako bychom v momentě omluvy odkryli naši slabinu a druhému dali do ruky nůž s návodem, kam přesně mířit. Postavit se tedy takto před někoho v nás vyvolává pocit velké zranitelnosti, což jde přímo proti přirozenému nastavení mysli.

Všechny tři zmíněné důvody jsou jistě nepříjemným stavem, ale pro urovnání věcí a sporů stavem nezbytným. Takovýto proces je zároveň šancí pro obrovský osobní růst a pro uzdravení vztahů s okolím. A jak to máš Ty? Dokážeš snadno přiznat omyl, nebo také zápasíš sám se sebou?


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.