Knihovna

Týden nízkoprahových klubů 2017

V týdnu od 18. do 24. září 2017 proběhnou v 53 městech České republiky dny otevřených dveří, divadelní představení, koncerty a festivaly... Zkrátka bezmála stovka akcí v nízkoprazích, a to všechno s cílem upozornit na práci a význam těchto zařízení, kam mohou děti po škole přijít trávit volný čas nebo řešit problémy bez jakýchkoli registrací, či poplatků. Týden nízkoprahových klubů již pojedenácté pořádá Česká asociace streetwork a 71 nízkoprahových klubů pro děti a mládež z celé republiky.

Světový den prevence sebevražd

Přibližně každých 40 vteřin spáchá na Zemi někdo sebevraždu. Za rok to dělá něco kolem 800 000 dokončených sebevražd. Dobrovolné sáhnutí si na život je stále větším tématem, neboť za posledních 45 let počet těchto incidentů plynule roste. A to až na tolik, že je sebevražda mezi třemi nejčastějšími příčinami úmrtí pro lidi mezi 15 – 45 lety. I kvůli těmto číslům si 10. září připomínáme Světový den prevence sebevražd.

Je čas být zase dospělý

Dnes máme poslední den prázdnin (alespoň tedy kalendářně; reálně máme před sebou pořád ještě tři dny volna). To je blbá věta na úvod článku, co? Člověka to moc nepovzbudí, když se mu připomíná konec něčeho příjemného. Ale je to podobné jako když stojíš před branami dospělosti – to co je před Tebou, není horší ani výrazně lepší. Jen je to jiné a musíme se na to připravit. Jdeme na to?

Příliš dlouhá noc

Snad žádná jiná noc (krom té vánoční a možná velikonoční) nebyla tolikrát zpracována, jako ta dnešní. Jsou o ní psané knihy, točené dokumenty, zmiňuje se ve filmech, písních, seriálech. Noc, která před 49 lety oddělila jednadvacátý srpen od toho dvacátého, totiž zásadním způsobem změnila životy všech obyvatel Československa i celé této země.

Rozdávat můžeme jen to, co jsme sami načerpali

...a toto moudro do puntíku naplňuje Honza, který po tom, co mu v nízkoprahu pomohli projít obtížemi dospívání, se rozhodl tuto pomoct oplatit tím, že sám vystuduje sociální práci a bude pomáhat mladým lidem tím samým způsobem. Organizace PROSTOR PRO se s námi podělila o inspirující rozhovor s tímto člověkem.

Ať do mě hrom (ne)uhodí! Jak přežít bouřku doma i venku.

Je léto, doba dovolených, prázdnin, čundrů, výletů, táborů, doba veder a také doba letních bouřek. Všichni jsme už nějakou tu bouřku zažili a šťastně přežili a ještě jich spoustu zažijeme. Pojďme si povědět, co dělat, resp. nedělat, abychom nerozšířili řady těch, kdo se stali nešťastnou obětí hromu a blesku. A také abychom si s klidem užili výlet do přírody a netřásli se strachy o život.

Nejmenší lékárnička na světě

Zatím jsme si tu v rámci našeho seriálu psali o různých nebezpečích, respektive o tom, jak se jim vyhnout. Že se to nepodaří vždy, to je nám asi všem jasné. Občas prostě utržíme nějaký ten šrám a pak záleží jen na tom, jak se s ním dovedeme popasovat. I relativně vážné úrazy a zranění mohou dopadnout dobře, pokud jsme na ně připraveni a včas je dovedeme ošetřit. To ovšem nejde vždy s holýma rukama.

Voda, u které nechceme trávit léto

Trávit léto u vody je ideálem mnoha lidí. Většinou však za ní chtějí vycestovat. Pokud velká voda docestuje za nimi, taková pohoda už to není. Co dělat, když přijdou povodně a jak se na ně připravit?

Kam se obrátit, když nás někdo ohrožuje na internetu? Možností už je víc!

Krizové linky pro děti už u nás mají vcelku tradici a telefonní čísla na ně jsou mnohdy v povědomí širokého spektra lidí. A to je dobře. Doposavad však nebylo jednoduše dosažitelné místo, kam se obrátit, když se cítíme být ohroženi kyberstalkingem, kybergroomingem, sextingem a dalšími riziky kyberprostoru. Na tomto portálu jsme se těmto tématům několikrát podrobně věnovali, ale na chatu bohužel nemůžeme být pořád. Proto s radostí vítáme novou službu Dětského krizového centra - telefonní linku Rizika kyberprostoru!

Dobrý sluha se dá uhasit. Před zlým pánem se dá utéct. Jak?

Požár Grenfell Tower z minulého týdne nám opět připoměl, že se občas stávají situace, které už zdaleka nemáme pod kontrolou. Nikdo z nás by se do takové situace nechtěl dostat, ale kdyby se tak stalo, asi bychom všichni rádi věděli, co dělat, abychom vyvázli. Přinášíme několik tipů přímo od těch nejpovolanějších - do Hasičského záchranného sboru České republiky.

System of a Down v Praze

V úterý se v pražské O2 aréně po čtyřech letech opět představili kalifornští System of a Down. Kapela, která se na přelomu tisíciletí stala ikonou alternativního metalu a která umí ladně proplouvat hudebními žánry od metalu, přes klasický rock, funk až po arménskou folklórní hudbu, se zde zastavila v rámci letošní celosvětové tour. Jakožto skalní fanoušek jsem byl u toho a v následujících řádcích vám přináším svoji laickou recenzi.

75. výročí vesnice, která měla být zapomenuta

Dnes si připomínáme jedno z nejhrůznějších výročí naší novodobé historie, které pro celý svět zůstává mementem, co dokáže udělat neomezená nenávist s neomezenou mocí. 

Setkání s divou zvěří II - v parku a na sídlišti

V minulém článku jsme se věnovali tomu, jak se ubránit, když se v přírodě nechtěně setkáme s útočícím medvědem, vlkem, divočákem a jinou zvěří. Asi by nás dost překvapilo, kdybychom tyto šelmy potkali na našem sídlišti nebo v parku před školou. Přesto všichni tušíme, že ani tato prostředí nemusí být úplně bezpečná. Šelmy v našem přirozeném prostředí neběhají po čtyřech a neútočí drápy a tesáky, ale chodí po dvou a útočí pěstmi, boxery a noži. Řeč je pochopitelně o útočnících, kterým se z různých důvodů můžeme jevit jako vhodný cíl jejich agrese. Možná Tě překvapí, že obrana při napadení zvířetem a napadení člověkem má spoustu společných prvků. 

Pane strážníku, nebuďte jak robot!

Když mi bylo deset, přišel mi rok 2030 jako nějaký letopočet ze sci-fi filmu. Daleká budoucnost, tak daleká, že ani nejde uvěřit, že to někdy bude. Máme rok 2017 a dalších třináct let už mi nepřipadá tak moc. To ovšem neznamená, že to nemůže být jako ze sci-fi filmu. Zprávy z Dubaje nasvědčují, že opravdu žijeme v realitě, která se ještě nedávno jevila jako fantazijní kyber budoucnost. Věřte nebo ne, nejnovější zaměstnanec dubajské městské policie je robot. A do zmíněného roku 2030 by na tamější policejní stanici člověk neměl zavadit o živou duši – strážníci si budou muset najít nová zaměstnání, protože jejich práci by měli vykonávat již pouze roboti!

Setkání s divou zvěří I – v lese a na pasece

Znáš to, jak si takhle jdeš chytat pokémony do parku a najednou na Tebe vyskočí medvěd? Ne? No bodejť by jo, když u nás na volně žijící šelmu jen tak nenarazíš. Potkat na toulkách přírodou divoké zvíře je asi stejně pravděpodobné, jako že vyhraješ ve sportce první cenu. Ale stejně jako lidi občas něco přece jenom vyhrají, tak se i vzácně může stát, že staneš tváří v tvář nějakému majestátnému obyvateli lesů. Víš, jak se v takové chvíli chovat?

Neuvěříte, co se může stát na přejezdu...

Nedávno skončila naše soutěž o bezpečnosti na silnicích "S vůní benzínu". Přečtěte si neuvěřitelně napínavý přispěvek, který naše porota vyhodnotila jako vítězný.

Když začnou padat trakaře...

...tak je nejlepší být schovaný v teple domova. Jenže! Co když to úplně nejde, být doma? Nebo co když nás ty pomyslné trakaře ohrožují přímo v obýváku? Samozřejmě, že nemáme na mysli skutečný pád těch archaických vozíků, ale jakékoliv pohromy, které se mohou namanout. A že jich je! Víš, jak se zachovat při požáru? Při povodni? Když se někdo zraní? Když je vyhlášen poplach? Když potkáš divou šelmu? Pokud ne, a zároveň pokud Tě to zajímá, pak je tu právě pro Tebe nové téma na jdidoklubu.cz!

Jedenáctiletý kluk s pomocí plyšového medvídka hacknul počítače na konferenci o kybernetické bezpečnosti

Jak velkou hrozbou může být plyšový medvídek? O tom malý chlapec proškolil odborníky na kybernetickou bezpečnost na konferenci v Nizozemí. Nejnovější hračky se chlubí například tím, že mají připojení k síti. Jenže taková elektronická hračka může být snadno zneužitelná!

Fakta o alkoholu za volantem

Alkohol za volant nepatří, to víme všichni. Víme, že je to riskantní, protizákonné, a že nám hrozí nehoda, pokuta či ztráta řidičáku. Přestože to víme, více než polovina mladých řidičů v Evropě podle svých slov řídila pod vlivem alkoholu, nebo alespoň viděla usednout za volant opilé kamarády. Většina z nich si myslí, že řízení měli plně pod kontrolou. Vyplývá to z průzkumu Ford Motor Company, který v rámci osvěty nechal vyrobit opileckou kombinézu, pomocí níž chce mladým lidem přiblížit, jak se řídí v opilosti. Alkohol za volantem je totiž fakt velký problém – nejen opilého řidiče, ale všech, kdo mu přijdou do cesty.

Vapuješ? Víš, jak je to s (ne)bezpečností e-cigaret?

Vidíme na ně reklamy, tváří se jako hrozně sexy, cool, dokonce i zdravá věc. Řeč je o elektronických cigaretách, dýmkách, krabičkách a dalších zařízeních, které vznikly jako "zdravější" náhražka kouření klasických cigaret. Jenže jak to s tou škodlivostí/prospěšností je? Říkají nám prodejci pravdu? Můžeš si o tom přečíst v zajímavém článku, který vydal královéhradecký PROSTOR PRO.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace