Knihovna

Zákon a bitky - Co ti u soudu nepomůže.

Minule jsme si řekli, jak je to s polehčujícími okolnostmi. Dnes se na problém podíváme z druhé strany. Jedná se o „přitěžující okolnosti“.

Jsi ve vztahu, ve kterém nejsi spokojená/ý?

Protože je květen a květen je měsíc lásky, tak se jí budeme věnovat, možná jen trochu z jiného soudku.

Nesnáším čtení. Co s tím?

Ne všichni spadají mezi nadšené knihomoly, kteří se nemohou dočkat, až se zase ponoří do světa fikce. Pro některé jsou knížky nutným zlem, kterým se prostě musí nějak prokousat, aby češtinářka neměla důvod jít dolů s průměrem. Co se zkusit podívat na to, co by se s tou otravou dalo dělat nebo dokonce změnit?

To nevymyslíš - 2 roky za zapalovač

Jirka popíjel s kamarády v jedné hospodě. Když vyšel ven, aby si zapálil cigaretu, zjistil, že nemá oheň. Pak uviděl chlápka se zapalovačem. Jenže… on mu jej nechtěl půjčit.

Bodyshaming, o co jde?

„Ty jsi tlustá/ý.“ „Podívej se na sebe, jak vypadáš.“ „Další kousek bys opravdu neměl/a.“ „Jsi kost a kůže, dělej se sebou něco.“ „Ty beďary jsou fakt nechutný, vypadáš hrozně.“  Slyšel/a jsi někdy něco podobného?

Jak neztratit hlavu

Bez nadsázky se dá říct, že většina z nás po celém světě díky pandemii přišla o významné množství sociálních kontaktů. Nebavíme se teď hned o velkých hromadných akcí nebo „slezinách“, ale o běžných každodenních setkáních se spolužáky nebo kamarády. Narovinu, není to normální stav. Ale co normální je, je množství prázdných dnů a pocitu velkého osamění. Je z toho nějaká cesta ven?

Nebuď ovce, buď kámoš!

NÁLEPKY, které dokáží člověku pořádně ublížit a používá je jen ten, který není ve skutečnosti spokojený sám se sebou.

Zákon a bitky - Polehčující okolnosti

V dnešní části série „Zákon a bitky“ se podíváme na polehčující okolnosti. Tedy na to, co ti může pomoci, když budeš sedět před soudem za to, že ses s někým porval.

Bylo nebylo ...

Příběh, který se opravdu stal... klikni a dozvíš se víc. 

To nevymyslíš – Poslední rána je často osudová.

Rosťa (jméno pozměněno) šel normálně ze školy jako každý den. Z ničeho nic ale potká svého mladšího bratrance. Ten brečí a stěžuje si, že ho zbyl jeden kluk kousek odtud. Rosťa na nic nečeká a vyráží bratrance pomstít.

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro–družné mikrogranty! 

Bulimie, co to je a kde hledat pomoc?

Bulimie patří do poruch příjmu potravy, o kterých jsme již psali v předešlém článku ZDE. Bulimie se projevuje záchvaty přejídání, které poté jedince vedou k nevhodným metodám, které zabrání tloustnutí. Nejčastěji se jedná o vyvolané zvracení či pojídání projímadel. Nemocný se snaží předejít tloustnutí vyčerpávajícím cvičením nebo hladověním.

Zákon a bitky - Co je obrana?

Minule jsme si řekli něco o tom, jak zákon posuzuje, kdo je útočník a kdo oběť. Naťukli jsme téma obrany. Kdy je ale obrana nutná a kdy už se jedná o napadení? O tom v dnešním článku.

Anorexie, co to je a kde hledat pomoc?

Mentální anorexie patří do poruch příjmu potravy, o kterých jsme již psali v předešlém článku ZDE. Jedná se o duševní onemocnění, které je charakterizováno snahou zhubnout. Lidé, kteří mají tuto nemoc mají za cíl zhubnout, ať je to stojí cokoliv. Neuvědomují si, co dělá hubnutí s jejich zdravím. Často jí různé prášky na hubnutí, přehnaně cvičí, a hlavně nepřijímají skoro žádné jídlo. Jsou posedlí svojí váhou a jsou nespokojení s tím, jak vypadají. Chybí jím reálný pohled na své tělo a zdravá sebeláska.

Jak je to teď se sportem?

Kvůli opatřením se může zdát, že člověk už nemůže pomalu nic a motivující to zrovna není. Téměř neustálý pobyt doma jde ruku v ruce s častým vysedáváním nebo dokonce poleháváním v posteli. Existují nějaké alternativy?

Skrývají Velikonoce naději?

Nemocnice praskají ve švech. Televize je plná zpráv o neutichající pandemii a tvrdých lockdownech. A do toho nás za pár dní čekají Velikonoce. Představa distanční pomlázky a zpívání koledy v respirátoru asi nikoho moc netěší. Není tedy lepší Velikonoce pro tentokrát vynechat? Anebo má velikonoční příběh poselství přesně do těchto časů?

Poruchy příjmu potravy, co to vlastně je?

Poruchy příjmu potravy patří mezi závažná psychiatrická onemocnění. Mohou se projevovat různě a to tak, že někteří pacienti hladoví a jiní zase konzumují příliš mnoho potravin. Tak neváhej a čti dál, dozvíš se spoustu nových informací. Třeba se tato nemoc týká někoho, koho znáš.

Bylo nebylo …příběhy drogově závislých

Tento měsíc jsme se věnovali drogám. Dnešní článek bude o skutečných lidech a o jejich příběhu a zkušenostmi s drogy.

Každoroční cestování časem

Každý rok si všichni zažijeme takové malé sci-fi. V březnu se společně vydáme o hodinu do budoucnosti a v říjnu se zase vrátíme zpět. Kde to ale vzniklo? A jak dlouho bude ještě tenhle Interstellar trvat?

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.