Knihovna

Jak vybrat dárek pod stromeček?

Uvidíme, jak to letos bude s nakupováním dárků. Proto jsme vám i v minulém článku napsali, jak nakupovat online, aby šlo vše hladce. V dnešním článku se budeme věnovat tomu, co pod ten stromeček vlastně dát.

Učit se, učit se, učit se... ale jak?!

Rok 2020 je divočejší, než by si asi kdo představil. Spousta věcí se mění a přetváří. Všichni se nějak snažíme zorientovat v novém světě, který asi nikdo z nás doposud nezažil. Jedna věc se ale asi nikdy nezmění. Vždycky se budeme potřebovat učit. A dnes jsme víc než kdy jindy odkázáni na samostudium. Tak je fajn dělat ho efektivně.

Pomoc, vánoční šílenství. Jak letos koupit dárky?

Vzhledem k tomu, že je doba taková, jaká je, tak budeme muset dárky nejspíše koupit z domu nebo nějaké vyrobit. Na co si ale dát při nákupu online pozor?  Čti dál a dozvíš se víc.

Chřipečka nebo mor?

Je normální, když se dva lidi na něčem neshodnou. No jo, ale co když jsou to dva doktoři? A co když je zrovna celosvětová pandemie?!  aneb Pravidelná rubrika o lžizprávách na internetu.

Chceš na uměleckou školu? Nejvyšší čas se přihlásit!

V období nouzového stavu se všechno různě posouvá, přesouvá a mění. Termín přihlášek na uměleckou školu ale zůstává stejný a podobně i talentové zkoušky.

Volba školy a přijímačky, kde a jak se připravit?

Je to tady! Blíží se čas, kdy se budeš rozhodovat o tom, čemu se budeš věnovat pár dalších let. Zní to děsivě, ale je to tak. Důležité je nic nepodcenit. Ber to tak, že si zvolíš obor, kterému se budeš věnovat třeba i celý život

Tak má ta rouška smysl, nebo ne?!

Je normální, když se dva lidi na něčem neshodnou. No jo, ale co když jsou to dva doktoři? A co když je zrovna celosvětová pandemie?!  aneb Pravidelná rubrika o lžizprávách na internetu.

Nevíš si rady s Teams?

Většina z vás už určitě zaregistrovala, že v této době „covidí“ je distanční výuka povinná. Teď tomu není jako na jaře. Ale buďte rádi, aspoň vám nezamrzne mozek a nevypadnete úplně z kola ven.

Tato aplikace umožňuje mnoho věcí jako například: video hovor, chatování, datové uložiště pro ukládání souborů a další. My vám v tomto textu dáme pár užitečných rad, jak s touto aplikací pracovat. Nemusíte se bát, není to nic těžkého.

Nerozumíš vládnímu opatření? Tak my Ti ho vysvětlíme

Ztrácíš se ve vládním opatření a nevíš si rady, co tedy můžeš a co naopak ne? Tak mi Ti to vysvětlíme.

Především je důležité znát důvěryhodné zdroje.

Kluby v době rouškové

Po republice lítá Covid a skoro všechno je zavřené. Škola, obchoďáky s hadrama a dokonce i tvůj oblíbený nízkoprah. Nojo, ale když tam nikdo nemůže, tak co tam ti pracovníci dělají a dělají vůbec něco?

Za pět dní do školy! Jsi ready?

Nejdelší prázdniny v historii od dob Marie Terezie se pomalu ale jistě blíží ke konci. Oukej, vlastně se ten konec blíží dost rychle a už v úterý 1. září půjdou někteří z nás po neuvěřitelných 174 dnech zpátky do školy. V čem bude tento školní rok nový? Jak je potřeba se připravit? Pojďme se na to podívat!

Vyhlašujeme další ročník Co Tě sejří

Česká asociace streetwork a společnost Bohemia Energy podpoří celkovou částkou 100 000 Kč pět projektů mladých lidí, kteří ve svém okolí chtějí něco změnit k lepšímu.

Jsem dyskalkulik a dyspraktik

Už víme, co je to dyslexie a dysgrafie. Víme, že tyto potíže o člověku vůbec nevypovídají, že by byl hloupý, líný, nešikovný... A v minulém článku jsme si slibili, že se příště mrkneme ještě na další formy specifických poruch učení - na dyskalkulii, dyspraxii, dysmúzii a dyspinxii. No tak tedy tady je to příště:

Jsem dysgrafik a dyslektik II

V minulém článku jsme si obecně povídali o specifických poruchách učení (SPU) - co je způsobuje, jak se projevují, jak se s nimi žije, jak se dají zmírňovat… Dnes si zahrajeme trochu na encyklopedii a pokusíme se vysvětlit, co jsou jednotlivé dys- zač a jak se projevují.

Jsem dysgrafik a dyslektik...

...zpívá Xindl X v jedné své písničce, která před pár lety hrála z každého rádia asi desetkrát denně. Nevím, co všechno z té písničky byla pravda, ale přiznání k tolika (nejen) specifickým poruchám učení by byl odvážný coming out. Každopádně podle některých průzkumů sedí ve školních lavicích až dvacet procent dětí, které některou z těchto poruch mají, tak se dnes podíváme na to, co jsou všechny ty dys- věci zač a jak se s nimi dá žít.

Život podle vlastních pravidel. Jak se žije s autismem?

Se slovem autismus se asi každý z nás už setkal. A dokonce si většina z nás troufá tvrdit, že ví, co to je. Tak schválně, zkus si odpovědět na tyto otázky: Co je to autismus? Jak se chovají lidé s autismem? Kde se autismus bere? Jak se dá léčit? Můžeme se jím nakazit? Tak co, znáš odpovědi? Pokud ne, pokračuj ve čtení, protože právě na tyto otázky přinášíme odpovědi.

Bludy a halucinace - jak vypadá život lidí, které šálí (nejen) zrak

Ta slova znáš, nejsou úplně cizí. Slyšet je můžeme v televizi, občas o nich čteme, dokonce je používáme i v běžné řeči - když někdo mele blbosti, říkáme, že vypráví bludy. Denní snění občas označujeme halucinace. Co je ale skutečný význam těchto slov? A jak se žije lidem, kteří se s nimi potýkají?

Poruchy příjmu potravy - Když se z jídla stane peklo.

Příjem potravy je jednou ze základních fyziologických potřeb. Stejně, jako potřebujeme dýchat, vylučovat, hýbat se, nebo spát, potřebujeme také jíst. Protože jídlo je životně důležité, zachovalo se o něm také spousta citátů a přísloví – třeba že „Bez jídla a pití chladne láska“ (Terentius), nebo: „Jez dokud můžeš, protože nikdy nevíš, kdy budeš jíst příště.“ (indiánské přísloví). Pro většinu lidí je jídlo radost a potěšení. Ale ne pro všechny. Problém nastává, když příjem potravy pro nás představuje trápení a tohle trápení v podobě jídla roste do obřích rozměrů, až pohltí celý náš život…

Toxická psychóza, aneb i tráva umí kopnout

Měl by dostat člověk druhou šanci pokaždé, když něco zvorá? Myslím si, že ano, protože jsme stvoření náchylná k chybám a dokonce se jimi nejlépe učíme, což by bez té druhé šance úplně nešlo… Jenže co když někdo ani netuší, že dělá chybu, a přesto následuje trest, který si bude odpykávat do konce života? Že tak přísný zákon nikde na Zemi není? Ale je. V naší hlavě. A trest se jmenuje toxická psychóza.

Když povídání nestačí...

Antidepresiva, neboli léky podávané pro potlačení či předcházení depresí, mají dost rozporuplnou pověst. Jedna skupina lidí v nich vidí neškodné malé pomocníčky, které je možné zobat při sebemenším vykolejení. Jiní je zase pokládají téměř za ďáblův nástroj, který ničí lidskou osobnost. Jak to však je s antidepresivy doopravdy?

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.