Knihovna

Pojďme to konečně přijmout!

Doba je taková, že jsou lidé na sebe často zlí a urážejí se navzájem. Navzájem si k sobě více dovolují a děje se to především na sociálních sítích. Především si na druhých vylévají vlastní neštěstí a mrzutost. 

Existuje úzkost z matiky?

Nenech se zmást, protože úzkost z matematiky není nadsázka pro otravu z tohoto předmětu, ale opravdový druh fobie a úzkosti. Stejně jako jiné poruchy nebo fobie dokáže člověku v každodenním horizontu znepříjemňovat život a vyvolávat silnou úzkost, která může vyústit v neschopnost normálního fungování tak, jak bychom si jinak přáli.

Co dělat, když léto vystřídal podzim a zima?

Je to tady! Venku padá listí, často prší a je chladno. Léto už je pryč a nás čekají dlouhé zimní večery. Ale jak se zabavit? V létě se dalo být venku a koupat se. Co teď?

Řekni stop stresům - odpočívej!

Stejně jako se staráš o svoje tělo a jeho zdraví, neměl bys zapomínat na zdraví duševní. Právě dnes se snad více než kdy jindy potýkáme s velkými nárusty počtů úzkostí mezi mladými lidmi. Přesto existují jednoduchá a příjemná opatření, která naší psychice pomůžou ulevit a výrazně snížit riziko návalů stresu a úzkostí.

Nebuď za hulvát!

Nějaký základ pravidel slušného chování by měl mít každý. Máš ho i ty? V dnešním článku se tedy dočteš, co je vhodné a co naopak ne. Věříme, že pravidla slušného chování hojně využíváš, ale jak se říká: „opakování je matka moudrosti“.

Co uvařit, když neumíš vařit. II.

Ne vždycky je k dispozici mamá hotel, kde je servis až pod nos samozřejmostí, a proto je dobré být na takový den D připraven. Jenže často člověk záhy zjistí, že pokud si chce obstarat oběd nebo večeři v jiné podobě než chleba s máslem, čeká ho možný boj. Tedy, nemusí bojovat o jídlo doslova (i když pokud máš sourozence…), ale i tak není vaření pro úplné zelenáče taková legrace. Proto přinášíme super jednoduchá (a chutná!) jídla, která nepředstavují velkou kuchařskou výzvu, ale zároveň bohatě poslouží účelu.

Efektivní zápisky, které tě naučí

Patříš k těm studentům, jejichž školní sešity připomínají povadlý salát a zápisky se hodí možná tak pro dešifrování mimozemských symbolů? Ať už ano nebo ne, podívej se na pár tipů, jak dát svým poznámkám aspoň trochu ucelenou formu, která Ti umožní příjemnější učení.

Svět filtrů

Na Instagramu to je samý filtr. Už ani nejde poznat, kdo jak opravdu vypadá. Co ty a filtry na IG? Jaký na to máš názor?

Vynecháni z kolektivu

Není nic veselého přijít na to, že Tě kolektiv přehlíží nebo Tě jednoduše řečeno nebere mezi sebe. Nejčastěji tato situace vzniká v kolektivu třídním, který je specifický pravidelným povinným scházením. Právě kvůli nevyhnutelnosti každodenního setkávání je nezapadnutí mezi spolužáky tak nepříjemnou a často bolestivou zkušeností. 

Kyberšikana, co to je? A kde hledat pomoc?

Už si určitě někdy slyšel/a slovo kyberšikana. V dnešním článku se dozvíš, co to přesně je, kde hledat pomoc a jak kyberšikanu poznat. 

Kyberšikana je forma agrese, která se projevuje na internetu s použitím informačních a komunikačních technologií. 

 

 

Co uvařit, když neumíš vařit. I.

Ne vždycky je k dispozici mamá hotel, kde je servis až pod nos samozřejmostí, a proto je dobré být na takový den D připraven. Jenže často člověk záhy zjistí, že pokud si chce obstarat oběd nebo večeři v jiné podobě než chleba s máslem, čeká ho možný boj. Tedy, nemusí bojovat o jídlo doslova (i když pokud máš sourozence…), ale i tak není vaření pro úplné zelenáče taková legrace. Proto přinášíme super jednoduchá (a chutná!) jídla, která nepředstavují velkou kuchařskou výzvu, ale zároveň bohatě poslouží účelu.

Co nedělat na sociálních sítích?

Sociální sítě mohou být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Ti, co jsou schovaní za tzv. ZDÍ, si mohou myslet, že na sociálních sítích mohou dělat a psát cokoliv. Vylévají si tak svoji náladu či frustraci na ostatních a mohou jim tak ublížit. Pokud se to děje právě tobě a někdo ti píše urážlivé zprávy na sociální síti, tak to rozhodně nenech jen tak.

Buď silný! Ale co když sem slaboch?

Když jsem byl malý, tak v místě, kde jsem vyrůstal, rozhodovala jenom jediná věc. Síla. Kdo byl silnější, měl lepší pozici ve skupině, ať už ve škole nebo na fotbale. Bohužel pro mě… byl jsem totiž jeden z nejslabších.

Máme Instagram!!!!

Už nějaký ten čas MÁM INSTAGRAM! Máš ho taky? Pokud ano, tak nám hoď follow! Můžeme být ve spojení, jak přes články ZDE na naší stránce, tak i na Instagramu. 

Už se zase blíží... volby!

Někdo je sleduje jako fotbal, někdo ani neví, že proběhly. Někoho fascinují, někoho obtěžují. Někdo má prostudované programy od A do Z, někdo netuší, jaká strana je jaká. Jedno je ale jisté, nehledě na to, jak je řešíme, ovlivňují naprostou většinu našeho života. Volby – základní pilíř demokracie!

Hola, hola škola volá…

Ano, takovou větu jste v tomto týdnu možná už slyšeli. A možná taky víckrát. Tak co? Těšíte se do školy nebo byste radši další měsíc prázdnin?

To nevymyslíš – není vztah jako vztah

Zvláště v době pandemie a lockdownu se nabízí, aby se člověk seznámil přes internet. Karlose (17) to taky napadlo. A bylo to rychlejší, než doufal. Možná až moc.

Neskoč na špek!

V minulém článku, ses mohl/a dočíst něco Fakenews, Deepfake nebo něco o Hoaxech. V dnešním článku si řekneme něco o manipulaci s fotografiemi.

Kamarád má narozeniny! Co s dárkem?

Blíží se narozeniny jednoho z Tvých přátel a nemáš žádné tušení, co dotyčnému nebo dotyčné pořídit? Pokud ano, podívej se na dárkovou první pomoc!

Fakenews – co to je?

Na internetu se dnes každý může dočíst ledacos, např. že Michael Jackson ještě žije. Spousta lidí na Facebooku tyto lživé informace sdílí a jejich přátelé to sdílí následně dál. V tomto článku se naučíme, jak alespoň trochu poznat, že se nejedná o ověřenou informaci.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.