Knihovna

PRVNÍ POMOC při bezvědomí

V minulé článku se mohl/a dozvědět něco o tom, jak se zachovat, když někdo krvácí a jsi svědkem něčího úrazu. Dnes se dozvíš něco o tom, jak se zachovat, když uvidíš někoho, kdo je v bezvědomí.

Přirozený kontakt, nebo závislost?

Závislost na alkoholu nebo drogách je hojně skloňovaný pojem, ale jednou z dalších častých forem může být i závislost na sociálních sítích nebo telefonu obecně. Najít hranici mezi tím, kdy Tvůj přístup vychází z přirozené potřeby být v kontaktu/obraze, a kdy už Tě ovládá do míry, že to nemůžeš ovlivnit, není vůbec snadné. Příznaky nebo okolnosti poskytující indicie tu ale přeci jenom jsou.

PRVNÍ POMOC při otravě

V minulých článcích ses dozvěděl/a něco o tom, jak se zachovat, když někdo krvácí, je v bezvědomí nebo jak zahájit resuscitaci. Dnes se dočteš o tom, jak se zachovat při otravě.

Vyhlašujeme další ročník Co Tě sejří!

Česká asociace streetwork a společnost Bohemia Energy podpoří celkovou částkou 100 000 Kč pět projektů mladých lidí, kteří ve svém okolí chtějí něco změnit k lepšímu.

Projekty mladých lidí mohou být zaměřené na zlepšení konkrétního veřejného místa, např. oprava hřiště, vybudování místa pro setkávání, zkrášlení parku apod., nebo mohou mít benefiční charakter. Podmínkou je veřejná prospěšnost.

PRVNÍ POMOC při úrazu a krvácení

Protože je léto a v létě se stává spousta úrazů, tak jsme si pro vás připravili různé situace, kdy je dobré vědět, jak pomoci sobě či někomu jinému.

Porovnávání jako nebezpečný našeptávač

Možná se to zdá nepravděpodobné, ale porovnávání je jedna z nejčastějších příčin našeho neštěstí. Teď nemyslíme případ, kdy si v obchodě vybíráš, jaké vzít boty nebo které řešení úkolu bude lepší. Problém většinou totiž nastává, když začneš sám sebe porovnávat s ostatními.

Na co si dát pozor na diskotéce?!

Blíží se prázdniny a s nimi i různé párty. Což je fajn, ale přemýšlel/a jsi, na co si na diskotéce dát pozor? Přece si nenecháš zkazit párty jen tím, že budeš neopatrný/á. Tak čti dál a dozvíš se, na co si dát bacha. 

Hurá prázdniny!!!

Tento školní rok, byl jiný, než jsme si možná představovali. Všechno bylo online, spolužáky si viděl/a jen na kameře a kolikrát ani to ne. Kroužky také žádné nebyly. Pozitivní na tom všem je to, že jsme se všichni o něco více zdokonalili v počítačových znalostech. No a nejvíce pozitivní je to, že dnešním dnem začínají prázdniny. Hurááá!!! 

KOLIK JAZYKŮ UMÍŠ…

Jazyky patří k těm předmětům, kterými projde každý, ať už studuje kdekoliv. Je vůbec základním kamenem naší komunikace, takže schovat se před ním také nepřipadá v úvahu. Dnes se podíváme speciálně na cizí jazyky a na ta tipy, jak si učení ulehčit

Kde hledat pomoc, pokud mi někdo ubližuje?

Jestli se necítíš doma v bezpečí nebo máš takový ten svíravý pocit v břiše, kdykoliv se máš vrátit domů, tak nevěš hlavu. Není to tvá vina! A ještě důležitější věc je ta, že se to dá řešit a je tu pro tebe někdo, kdo ti může pomoci. Doma se máš cítit v bezpečí, být milován a cítit se tam dobře. Věříme, že není jednoduché vyrůstat v prostředí, kde je jen křik nebo i něco horšího. Dá se s tím ale něco dělat. Čti dál a dozvíš se, co. 

Vztek, násilí a jejich místo v životě

Vybuchnutí, nas*ání, prasknutí cévky, rage-ování, vystřelení z pantoflí, zrudnutí, vaření krve… jiným slovem VZTEK. Co to ale vlastně je? A má nějaké místo v životě civilizovaného člověka 21. století? A co teprve násilí?

Domácí násilí a jak ho poznat?

Domácí násilí je bohužel pro někoho jeho denním chlebem. Jedná se o chování mezi lidmi (zpravidla intimními partnery), kteří spolu bydlí a kdy jeden z nich uplatňuje moc a kontrolu nad tím, co dělá ten druhý. Charakteristické je, že k násilí dochází opakovaně a v soukromí. 

Bojíš se, co ti vaši řeknou na vysvědčení?

Někdy se to holt nepovede. Určitě znáš ten pocit, kdy je čas před vysvědčením, jako je tento, a bojíš se, co tam asi bude. Možná tušíš, že tam nebudou takové známky, jako si vaši představují. Jak jim to ale říct? Rodiče by z tebe chtěli mít jedničkáře, ale ono to není tak jednoduché, že? Nevěš hlavu! Máme pro tebe pár tipů.

Chyby - přátelé z minulosti

Koulíš očima při pronesení věty „Chybami se člověk učí“? Možná je to škoda, i když nelze tomuto citátu nepřiznat určitou otřepanost.  Strach z dělání chyb nebo ze selhání umí lidi pěkně držet v šachu a ve výsledku je tato úzkost zbytečnější i škodlivější než nějaké to samotné klopýtnutí. 

Když rodiče pijí …

Pokud rodiče pijí v rozumné míře, tak to hned nemusí znamenat nic špatného. Ve velké míře alkohol způsobuje závislost a přináší problémy. Jde hlavně o to, jak se dotyčný chová během toho, co konzumuje alkohol. 

 

Jsme ochotní ubližovat druhým? – Milgramův experiment

Každý normální člověk se na hrůzy jako holokaust kouká s odporem. Jak mohl nějaký člověk vůbec něco takového udělat? To byli všichni sadisti? Nebo jenom poslouchali rozkazy? To se snažil zjistit Stanley Milgram v jednom z nejslavnějších experimentů všech dob.

Proč je v pořádku brečet

V životě každého někdy přijdou chvíle, kdy se na nás ze všech stran něco valí a je těžší a těžší udržet emoce pohromadě. Nebo si jen pustíme film, který nás dostane kvůli určité smutné scéně. Nebo jsme prostě ze všeho unavení. Ať už pro Tebe platí cokoliv z vyjmenovaného, je důležité vědět, že není nic špatného na tom si pobrečet a dát průchod emocím. A je úplně jedno, jestli jsi kluk, nebo holka.

Panebože, naši se zas hádaj!

Bohužel se stává často, že jsme svědkové něčeho, co zrovna vidět nechceme. Takových situacích existuje spousta a mezi ně patří například hádky rodičů. 

Divadelní workshopy pro studenty SŠ, SOŠ a SOU z Prahy

Týdenní odpolední divadelní workshop pro mladé lidi se věnuje otázkám svobody a demokracie. Účastníkům nabízí možnost kreativně ztvárnit vlastní životní postoje a názory v podpůrné a přátelské atmosféře. 

Evoluce důvěry

Zahrát si hru a u toho pochopit, jak funguje důvěra mezi lidmi? To chceš!

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.