Existuje úzkost z matiky?

Existuje úzkost z matiky?

Nenech se zmást, protože úzkost z matematiky není nadsázka pro otravu z tohoto předmětu, ale opravdový druh fobie a úzkosti. Stejně jako jiné poruchy nebo fobie dokáže člověku v každodenním horizontu znepříjemňovat život a vyvolávat silnou úzkost, která může vyústit v neschopnost normálního fungování tak, jak bychom si jinak přáli.

O CO VŮBEC JDE?

Úzkost z matematiky se projevuje stejně jako jiné úzkosti – při setkání s danou věcí začne postižený pociťovat náhlé návaly paniky, zoufalství, nervozity, pocení či celkovou nevolnost a další fyzické projevy. Úzkost přichází téměř okamžitě po vystavení se obávanému, a právě tento téměř okamžitý nástup je to, co činí situaci tak paralyzující.

JAK MŮŽE VYPADAT KONKRÉTNÍ PRŮBĚH?

Člověku trpícímu touto formou fobie stačí jen samotný pohled na příklad nebo úlohu matematického typu a začne téměř ihned prožívat výše popsané příznaky. Mezi výjimky nepatří ani případy náhlé plačtivosti.

DÁ SE S TÍM NĚCO DĚLAT?

Dá, ale nejedná se o okamžité řešení. S úzkostí se musí pracovat postupně za pomoci série aktivit, mezi které může patřit popsání a vystižení konkrétních pocitů, pracování na zklidňujících technikách, hledání kořenů úzkostné poruchy a nebo samozřejmě svěření se do odborné péče, která je na řešení těchto problémů specializovaná. Netřeba zacházet hned někam daleko, dobrou pomocí může být přímo školní psycholog, nebo naše poradna.


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.