Co se stalo 17. listopadu

Co se stalo 17. listopadu

17. listopadu je státní svátek! Pro většinu mladých lidí to asi znamená jenom další volný den. Což je samozřejmě fajn. Ale nestalo se v tenhle den přeci jen něco, co stojí za zmínku?

Začneme tou vzdálenější událostí. 17. listopadu 1939.

V té době byla Česká republika pod nadvládou nacistického Německa. Byli jsme tzv. protektorát. To se samozřejmě několika lidem nelíbilo a tak k výročí založení republiky demonstrovali proti této nadvládě. Při tom byl postřelen Jan Opletal, který nakonec umřel. 17 listopadu po jeho pohřbu se uskutečnily další demonstrace. Vůdce nacistů, Adolf Hitler, se rozhodl zakročit. V Čechách se zavřely všechny vysoké školy a začal hon na vysokoškoláky. Více než tisíc jich bylo posláno do koncentračních táborů.

Po několika letech 17. listopadu 1989, se protesty opakují.

Tentokrát však né proti nacistům, ale proti komunistům. V té době totiž České republice zase vládl někdo, komu se demokracie nelíbila. Tentokrát Komunistická strana. Protesty byly krutě potlačeny a demonstranti zbiti. Spustila se ale lavina, kterou komunisté nebyli schopni zastavit. Tzv. Sametová revoluce (Sametová proto, protože při ní nikdo neumřel, což se ve světě rozhodně při revolucích NESTÁVÁ.). Ta měla nakonec za následek pád komunistů a začátek nové éry.

17. listopad je tedy dnem boje za svobodu. Na to bychom určitě neměli zapomínat, jinak nás to přijde draho.


Btw. Věděl jsi, že když byl za komunistů svátek třeba ve středu, tak se sice do školy a do práce nešlo, ale místo toho se šlo v sobotu? Drsný, co?


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.