Lidé, osobnosti...

Včera jsme zveřejnili první část rozhovoru s Petrou Wünschovou, zakladatelkou Centra LOCIKA, které pomáhá rodinám zasaženým domácím násilím. Bavili jsme se o tom, co je to domácí násilí, proč neexistuje nic jako "výchovné" fyzické tresty i jaké jsou důsledky neřešeného násilí v rodinách. A dnes tu máme druhou část rozhovoru...

Nový domov, to nemusí být vždycky happy end…

“Co by ještě chtěl?” “Může být rád, že si ho někdo vzal!” “Místo aby byl vděčnej, že ho vytáhli z děcáku, ještě jim dělá problémy…” 

Má to v genech...

Je snadné člověka odsoudit. O dost těžší je ho pochopit. Co prožívají děti adoptované, svěřené do pěstounské péče, vyrůstající mimo svůj domov? Často si s sebou nesou obrovskou zátěž, na kterou se pak navalí nejrůznější problémy. Byla by ale chyba hodnotit je jen podle nich...

Jak se žije v diagnostickém ústavu?

Veskrze krátce, vždyť dítě by zde nemělo strávit déle než dva měsíce. Ale i ty dva měsíce se někdy mohou zdát pekelně dlouhé… Co jsou diagnostické ústavy zač, k čemu jsou, co se tam děje a jak se tam mohou děti a mládež dostat? Čti dál a dozvíš se!

Jak se žije dětem mimo vlastní rodinu?

„Jestli budeš zlobit, zavřou tě do děcáku!“ Slyšeli jste někdy tuhle výhružku? Ne? Když jsem byl ještě dítě školou povinné, slýchával jsem ji poměrně často. A děti kolem mě kolikrát ještě častěji. „Děcák“ byl synonymem pro vězení pro zlobivé děti. Že to tak není, to jsem zjistil až o dost později. Ovšem samotné děcáky, pasťáky, výchovňáky, diagnosťáky a další ústavy opravdu exitují. Pro koho jsou? A jak se tam dětem žije?

Václav Havel šestkrát jinak

Bylo to přesně před sedmi lety, kdy svou životní pouť dovršil první český prezident Václav Havel. 18. prosince 2011 jsme s kamarády seděli v malé podskalské hospůdce na vánočním pivu a vzhledem k dopolední zprávě o Havlově úmrtí to nebyl úplně bujarý večírek, spíše takové klidné vzpomínání. Pili jsme pivo, které Havel před revolucí vařil, kouřili startky bez filtru, které kouříval (toho činu jsme ráno hořce litovali). Dohodli jsme se, že se ráno půjdeme s naším prvním polistopadovým prezidentem rozloučit, aniž bychom ještě tušili, že ten nápad dostaly další tisíce lidí a že se tedy k Hradu táhnul velmi důstojný průvod.

Láska je láska, když...

V hlubokých devadesátkách frčela v televizi jedna hudební hitparáda Eso a v té jeden čas dost frčela snad i na tehdejší dobu zběsilá písnička "Láska je láska," ve které nám zpěvačky Lucie Bílá a Ilona Csáková vysvětlovaly, že láska je, když chodí kluci s holkama, holky s klukama, případně kluci s klukama a holky s holkama. Já nevím, mně ten výčet přijde celkem slabý. A protože těch věcí, "co jsou láska" je poměrně dost, rozhodli jsme se, že v tomhle už tak dojímavém předvánočním období bude láska i naším tématem, tedy tématem našich článků. Tak pojďme na to!

Rozdávat můžeme jen to, co jsme sami načerpali

...a toto moudro do puntíku naplňuje Honza, který po tom, co mu v nízkoprahu pomohli projít obtížemi dospívání, se rozhodl tuto pomoct oplatit tím, že sám vystuduje sociální práci a bude pomáhat mladým lidem tím samým způsobem. Organizace PROSTOR PRO se s námi podělila o inspirující rozhovor s tímto člověkem.

Deprese: Rozhovory s těmi, které bolí být.

Jonáš Zbořil z Radia Wave udělal sérii tří zajímavých rozhovorů o depresích a úzkostech. Jak se projevují, kde se berou, jak je možné se s nimi v životě vyrovnat a co nám berou i dávají, na to se zeptal filmového recenzenta a kritika Kamila Fily, streetartové umělkyně a komiksové kreslířky Toy Box a publicisty a básníka Jana Škroba.

Za volantem na okresce i na závodním okruhu - rozhovor s Jiřím Písaříkem

"Je velký rozdíl mezi závodníkem a hazardérem," říká Jiří Písařík, majitel společnosti Bohemia Energy a automobilový závodník v jedné osobě. Právě ten nám dnes v rozhovoru odpovídal na otázky, jaký je rozdíl mezi jízdou na okruhu a na normální silnici, čím může zkušenost ze světa závodění obohatit člověka v běžném životě i jestli je těžké pro obyčejného smrtelníka proniknout do vrcholového auto-moto sportu.

Ondra, známý též jako Králík, je člověk, který se umí náhle přepnout z modu „kancelářské krysy“ do dobrodruha šlapajícího na kole jen tak, s batohem, přes Pákistán do Indie. Jeho nedávná cesta ale nebyla žádná exotika – na podzim si s kamarády udělal výlet do slovenských Tater. Bylo to na samém konci sezóny, těsně před uzávěrkou turistických cest a podobné výlety už Ondra absolvoval mnohokrát. Nešlo o žádný extrém, a tak nikdo nečekal, že by se zrovna tady mohlo něco stát. Protože ale neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, stalo se, že Králík uklouzl. Takové uklouznutí v horách může mít fatální následky. Čti dál, co se vlastně stalo a jak to s Králíkem dopadlo.

Co děláš o prázdninách? Ále, letím do Himalájí...

Je to parta „obyčejných“ náctiletých studentů. Léto však tráví dost neobyčejně. Na vysokohorské expedici v Himalájích s vozíčkářem Honzou! Ukazují nám ostatním, že vše je možné – i to, co se zdá nemožné. Cestu nechápou jen jako fyzický výkon, ale především také jako duchovní cestu každého jednotlivce. No Limits!

Mladí lidé mění svět k lepšímu

Znáš někoho ve svém okolí, kdo pomohl proměnit místo, ve kterém žije, k lepšímu? Třeba skupinu dětí, které pod vedením učitele/ky dělají něco pro své okolí? Gratias tibi je cena neziskové  organizace Člověk v tísni za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Seznamte se s letošními laureáty.

Jaká je Tvoje generace?

Jaká je Tvoje generace? Na to žádný mudrlant neodpoví líp, než právě Ty! Zapoj se do výzkumu a ukaž, jací jste.

Jaká je Tvoje generace?

Jaká je Tvoje generace? Na to žádný mudrlant neodpoví líp, než právě Ty! Zapoj se do výzkumu a ukaž, jací jste.

(Ne)vítaná návštěva

Znáš tu pohádku o Královně Koloběžce I.? Jak měla přijet a nepřijet, oblečená a neoblečená, přivézt dar-nedar...? Tak poněkud zvláštní přepracování se právě odehrává v České republice. V pondělí přiletěla chtěná/nechtěná návštěva, která byla unikátní/obyčejná, lidé ji vítali/nevítali a celé zemi to přislíbilo dobrou/špatnou budoucnost. O čem je řeč? O diplomatické návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu

Máme rádi fotky a videa. Rádi je vytváříme, rádi si je prohlížíme, ještě raději je sdílíme. Jsme zvědaví, co jim řeknou ostatní. Budou se líbit? Chceme se líbit. Chceme zaujmout. A někdy chceme i šokovat, vyniknout. A tak občas zapomínáme, že internet je veřejný prostor, přístupný všem lidem na celém světě, a že všichni rozhodně nejsou hodní a nemyslí to s námi jen dobře. A neuvědomujeme si, že co dáš jednou na internet, to už odsud nedostaneš...

Už více než rok a půl trvá spolupráce mezi Českou asociací streetwork a firmou Bohemia Energy, díky níž může fungovat projekt jdidoklubu.cz. Jednatel společnosti Jiří Písařík si našel chvilku na rozhovor o tom, proč podporuje právě služby pro děti a mládež, jak se dostal ke své práci i o tom, co dělat, aby si člověk splnil svoje sny.

Zdravotní sestrou na záchrance

Blíží se konec roku a s ním spojené bujaré oslavy roku nového. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s mojí mámou, která více než dvacet let jezdí s rychlou záchrannou službou ve středočeském kraji. Povídaly jsme si o její práci záchranáře, a také o Silvestru z pohledu zdravotníka. 

Respektuj bližního svého!

"Respekt je něco zaslouženého, ne daného."
Nebo je to jinak? Co je to respekt a kdo si náš respekt zaslouží?

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.