Lidé, osobnosti...

Láska je láska, když...

V hlubokých devadesátkách frčela v televizi jedna hudební hitparáda Eso a v té jeden čas dost frčela snad i na tehdejší dobu zběsilá písnička "Láska je láska," ve které nám zpěvačky Lucie Bílá a Ilona Csáková vysvětlovaly, že láska je, když chodí kluci s holkama, holky s klukama, případně kluci s klukama a holky s holkama. Já nevím, mně ten výčet přijde celkem slabý. A protože těch věcí, "co jsou láska" je poměrně dost, rozhodli jsme se, že v tomhle už tak dojímavém předvánočním období bude láska i naším tématem, tedy tématem našich článků. Tak pojďme na to!

Rozdávat můžeme jen to, co jsme sami načerpali

...a toto moudro do puntíku naplňuje Honza, který po tom, co mu v nízkoprahu pomohli projít obtížemi dospívání, se rozhodl tuto pomoct oplatit tím, že sám vystuduje sociální práci a bude pomáhat mladým lidem tím samým způsobem. Organizace PROSTOR PRO se s námi podělila o inspirující rozhovor s tímto člověkem.

Deprese: Rozhovory s těmi, které bolí být.

Jonáš Zbořil z Radia Wave udělal sérii tří zajímavých rozhovorů o depresích a úzkostech. Jak se projevují, kde se berou, jak je možné se s nimi v životě vyrovnat a co nám berou i dávají, na to se zeptal filmového recenzenta a kritika Kamila Fily, streetartové umělkyně a komiksové kreslířky Toy Box a publicisty a básníka Jana Škroba.

Za volantem na okresce i na závodním okruhu - rozhovor s Jiřím Písaříkem

"Je velký rozdíl mezi závodníkem a hazardérem," říká Jiří Písařík, majitel společnosti Bohemia Energy a automobilový závodník v jedné osobě. Právě ten nám dnes v rozhovoru odpovídal na otázky, jaký je rozdíl mezi jízdou na okruhu a na normální silnici, čím může zkušenost ze světa závodění obohatit člověka v běžném životě i jestli je těžké pro obyčejného smrtelníka proniknout do vrcholového auto-moto sportu.

Ondra, známý též jako Králík, je člověk, který se umí náhle přepnout z modu „kancelářské krysy“ do dobrodruha šlapajícího na kole jen tak, s batohem, přes Pákistán do Indie. Jeho nedávná cesta ale nebyla žádná exotika – na podzim si s kamarády udělal výlet do slovenských Tater. Bylo to na samém konci sezóny, těsně před uzávěrkou turistických cest a podobné výlety už Ondra absolvoval mnohokrát. Nešlo o žádný extrém, a tak nikdo nečekal, že by se zrovna tady mohlo něco stát. Protože ale neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, stalo se, že Králík uklouzl. Takové uklouznutí v horách může mít fatální následky. Čti dál, co se vlastně stalo a jak to s Králíkem dopadlo.

Co děláš o prázdninách? Ále, letím do Himalájí...

Je to parta „obyčejných“ náctiletých studentů. Léto však tráví dost neobyčejně. Na vysokohorské expedici v Himalájích s vozíčkářem Honzou! Ukazují nám ostatním, že vše je možné – i to, co se zdá nemožné. Cestu nechápou jen jako fyzický výkon, ale především také jako duchovní cestu každého jednotlivce. No Limits!

Mladí lidé mění svět k lepšímu

Znáš někoho ve svém okolí, kdo pomohl proměnit místo, ve kterém žije, k lepšímu? Třeba skupinu dětí, které pod vedením učitele/ky dělají něco pro své okolí? Gratias tibi je cena neziskové  organizace Člověk v tísni za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Seznamte se s letošními laureáty.

Jaká je Tvoje generace?

Jaká je Tvoje generace? Na to žádný mudrlant neodpoví líp, než právě Ty! Zapoj se do výzkumu a ukaž, jací jste.

Jaká je Tvoje generace?

Jaká je Tvoje generace? Na to žádný mudrlant neodpoví líp, než právě Ty! Zapoj se do výzkumu a ukaž, jací jste.

(Ne)vítaná návštěva

Znáš tu pohádku o Královně Koloběžce I.? Jak měla přijet a nepřijet, oblečená a neoblečená, přivézt dar-nedar...? Tak poněkud zvláštní přepracování se právě odehrává v České republice. V pondělí přiletěla chtěná/nechtěná návštěva, která byla unikátní/obyčejná, lidé ji vítali/nevítali a celé zemi to přislíbilo dobrou/špatnou budoucnost. O čem je řeč? O diplomatické návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu

Máme rádi fotky a videa. Rádi je vytváříme, rádi si je prohlížíme, ještě raději je sdílíme. Jsme zvědaví, co jim řeknou ostatní. Budou se líbit? Chceme se líbit. Chceme zaujmout. A někdy chceme i šokovat, vyniknout. A tak občas zapomínáme, že internet je veřejný prostor, přístupný všem lidem na celém světě, a že všichni rozhodně nejsou hodní a nemyslí to s námi jen dobře. A neuvědomujeme si, že co dáš jednou na internet, to už odsud nedostaneš...

Už více než rok a půl trvá spolupráce mezi Českou asociací streetwork a firmou Bohemia Energy, díky níž může fungovat projekt jdidoklubu.cz. Jednatel společnosti Jiří Písařík si našel chvilku na rozhovor o tom, proč podporuje právě služby pro děti a mládež, jak se dostal ke své práci i o tom, co dělat, aby si člověk splnil svoje sny.

Zdravotní sestrou na záchrance

Blíží se konec roku a s ním spojené bujaré oslavy roku nového. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s mojí mámou, která více než dvacet let jezdí s rychlou záchrannou službou ve středočeském kraji. Povídaly jsme si o její práci záchranáře, a také o Silvestru z pohledu zdravotníka. 

Respektuj bližního svého!

"Respekt je něco zaslouženého, ne daného."
Nebo je to jinak? Co je to respekt a kdo si náš respekt zaslouží?

Síla předsudků

Policie ČR vyhlašuje celostátní pátrání po pohřešovaném Janovi K. Dotyčnému je 15 let, je střední postavy s krátkými vlasy... 

Nesouhlasím s Tvým názorem, ale...

V souvislosti s uprchlickou krizí můžeme v posledním půlroce vídat skupiny lidí, kteří se staví velmi odmítavě k přijímání cizinců nebo i k cizí kultuře jako takové. Často přitom používají argument o "hájení evropských hodnot a tradic." Hájení hodnot a tradic je jistě chvályhodné, ale tušíme, co jsou naše hodnoty?

Týdny proti rasismu a xenofobii

O uprchlické krizi slyšíme z médií ze všech stran, málokdo ale nějakého válečného uprchlíka doopravdy potkal. Hosté festivalu Týdny proti rasismu a xenofobii, který v Táboře pořádá organizace Cheiron T, je potkávají a pracují s nimi každodenně. Pokud jsi z Tábora a okolí, přijď i Ty debatovat a dozvědět se o tomhle tématu něco víc, než co vidíme v televizi.

Proč zemřela Amy Winehouse?

„Prostě se uchlastala a ufetovala k smrti,“ napadne Tě možná a jistě tahle myšlenka není tak úplně od věci. Jenže celá pravda je maličko složitější.

Uprchlíci nebo migranti?

Albert Einstein, Madeleine Albrightová, Miloš Forman, Jiří Voskovec, Jiří Ježek, Freddie Mercury, Sigmund Freud, Ferdinand Peroutka, Dalajláma, Rachel Weisz a mnoho a mnoho dalších. Co mají společného?

Tony Hawk v Praze!!!

Nejslavnější skejťák všech dob se dnes zastaví v Praze a v parku na Gutovce předvede své umění, u toho nesmíš chybět!

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.