V první části článku jsme si psali, jak to u nás s rozvody vypadá, co všechno dítě v rodině, která se rozpadá, může prožívat. Popsali jsme si taky chyby rodičů, kterými mohou situaci svých dětí ještě zhoršit. Dnes se ale podíváme na tu světlejší stránku - dá se totiž i napomoci tomu, aby pro dítě rozvod rodičů nebyl traumatem. Dají se najít věci, kterými můžeme pomoci svým kamarádům, jejichž rodiče se rozhodli to zabalit. A v neposlední řadě se taky dají najít služby, kde najdeš pomoc a podporu v případě, že Ty sám/sama prožíváš doma těžké chvilky s rozchodem svých rodičů. Tak pojďme na to!
Představovat si, že je možné se rozvést, aniž by to na dětech zanechalo jakékoliv následky, je asi tak naivní jako představa, že je možné rozbít hrnek tak, aby se dal nadále používat jako hrnek. Jde to ale udělat tak, aby aspoň ty střepy nebyly zbytečně ostré a aby jich nebylo mnoho.
Rozvod rodičů není pro děti jen velkou zátěží, ale taky velkou výzvou - musí pojmout a zpracovat spoustu věcí, aby je to v budoucnosti negativně neovlivňovalo a neodnášely si traumata. Americká psycholožka Judith Wallersteinová, která se dopady rozvodů na děti zabývala, popsala šest takových úkolů, které děti musí zvládnout:
Vzhledem k tomu, že rozvodovost je u nás taková, jaká je, je dost pravděpodobné, že znáš někoho, komu se zrovna rodiče hádají, rozcházejí, rozvádějí, nebo si tím nedávno prošli. Pokud je to Tvůj kamarád a chtěl/a bys mu nějak pomoct, pak je jednoduchá rada, co pro něj můžeš udělat:
Pokud jsi právě Ty v situaci, že to mezi rodiči skřípe, že se rozvádí, rozvedli nebo to vypadá, že se rozvádět budou, neboj se říct si o pomoc nebo radu. Nebo taky o ujištění, že to zvládneš, protože i to je někdy potřeba. Kam se můžeš obrátit?
Článek vznikl díky podpoře projektu Pomozte dětem organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.