Drogy

Toxická psychóza, aneb i tráva umí kopnout

Měl by dostat člověk druhou šanci pokaždé, když něco zvorá? Myslím si, že ano, protože jsme stvoření náchylná k chybám a dokonce se jimi nejlépe učíme, což by bez té druhé šance úplně nešlo… Jenže co když někdo ani netuší, že dělá chybu, a přesto následuje trest, který si bude odpykávat do konce života? Že tak přísný zákon nikde na Zemi není? Ale je. V naší hlavě. A trest se jmenuje toxická psychóza.

Marihuana vs zákon

Tráva, ganja, hulení, skunk čili skéro, čaras, haš, hašiš, skuff… konopné drogy mají spoustu názvů a setkat se s nimi není nijak obtížné. Pravděpodobně i ty znáš někoho, kdo hulí, nebo máš s „trávou“ svoje zkušenosti. Česká společnost je vůči kouření konopí totiž  velmi tolerantní a české děti a mládež patří podle průzkumů k těm nejvyhulenějším v Evropě. Známé jsou také léčivé účinky konopí a kdekterá babička si s konopnou mastičkou maže koleno, vážně nemocným lidem pomáhá tato rostlina mírnit bolesti a nechutenství. Přesto jsou konopné drogy nelegální, a také kolem nich koluje řada mýtů. Co je to vlastně "větší než malé množství" a jaký postih za držení konopí hrozí? Čti článek a dozvíš se více!

Drogy na hudebních akcích aneb První pomoc, když jsi moc

PARTYHARMreduction, fungující pod organizací Progressive o.p.s., je preventivní terénní sociální služba, jejíž pracovníky a pracovnice můžeš potkat na různých hudebních akcích – třeba na fesťáku, nebo na technu. Na rozdíl od běžných účastníků tam ale nechodí za zábavou, nýbrž pracovně, poskytují totiž lidem poradenství a informace týkající se užívání legálních i nelegálních drog. Krom toho dokážou zvládnout i náročné situace, když někdo na párty přebere, nebo se mu v souvislosti s užitím drogy rozjede nemilé psycho. A když je po akci, člověk si u nich může dýchnout do alkotesteru, aby nesedl za volant se zbytkáčem.

Drogy pohledem terénního pracovníka

K tématu závislostí a návykových látek jsme oslovili člověka, který se vyzná – je jím Aleš Herzog - vedoucí Terénních programů SANANIM, které pomáhají právě lidem užívajícím nealkoholové drogy. Trochu jsme ho za vás vyzpovídali a zjistili spoustu zajímavých věcí – třeba proč je dobré pomáhat lidem závislým na návykových látkách, jak poznat, že se užívání vymyká kontrole, nebo jak se zachovat, když se kamarád předávkuje.

Prokleté i záslužné opiáty

Hašiš, kokain, marihuana, opium, LSD, DMT, STP, … zpívá květinová generace v kultovním Formanově muzikálu Hair/Vlasy (1979), který v době svého vzniku originálním a provokujícím způsobem zachycoval dobu divokých 60. let. V písni Hashish pak výčet drog pokračuje takřka do nekonečna. My vás nekonečným výčtem unavovat nebudeme, ale v rámci aktuálního tématu si k těm známějším drogám řekneme pár informací, které neškodí vědět. A začneme těžkým kalibrem, řeč bude o opiátech.

 

Kolik závislostí máš, tolikrát jsi otrokem

Když se řekne závislost, většinou si představíme někoho, kdo jede v drogách, nebo alkoholu, případně prohraje všechny peníze na automatech. Člověk ale může být závislý takřka na čemkoli – na internetu, sociálních sítích, mobilu, pořadu v televizi, práci, sledování porna, na sexu, nakupování, cukru, plastických operacích, bodybuildingu, adrenalinu nebo třeba na vztazích. A na spoustě dalších věcí. Závislost je jako jízda na horské dráze, kterou nejde zastavit. Jak vlastně závislost coby problém vzniká a jaké má fáze? A podle čeho se pozná závislostní chování?

Drogy jsou špatné, áno?

…povídá v animovaném seriálu Městečko Southpark pan Mackey svým žákům, a nemohu si pomoct, ale přijde mi, že celá školní protidrogová prevence, jakou jsem na základce zažil, by se dala klidně shrnout do těchto slov, ušetřili bychom si čas a výsledek by byl stejný. Přitom je toto téma mnohem bohatší a složitější. Což takhle se na něj podívat trochu jinak?

Fakta o alkoholu za volantem

Alkohol za volant nepatří, to víme všichni. Víme, že je to riskantní, protizákonné, a že nám hrozí nehoda, pokuta či ztráta řidičáku. Přestože to víme, více než polovina mladých řidičů v Evropě podle svých slov řídila pod vlivem alkoholu, nebo alespoň viděla usednout za volant opilé kamarády. Většina z nich si myslí, že řízení měli plně pod kontrolou. Vyplývá to z průzkumu Ford Motor Company, který v rámci osvěty nechal vyrobit opileckou kombinézu, pomocí níž chce mladým lidem přiblížit, jak se řídí v opilosti. Alkohol za volantem je totiž fakt velký problém – nejen opilého řidiče, ale všech, kdo mu přijdou do cesty.

Vapuješ? Víš, jak je to s (ne)bezpečností e-cigaret?

Vidíme na ně reklamy, tváří se jako hrozně sexy, cool, dokonce i zdravá věc. Řeč je o elektronických cigaretách, dýmkách, krabičkách a dalších zařízeních, které vznikly jako "zdravější" náhražka kouření klasických cigaret. Jenže jak to s tou škodlivostí/prospěšností je? Říkají nám prodejci pravdu? Můžeš si o tom přečíst v zajímavém článku, který vydal královéhradecký PROSTOR PRO.

Démon alkohol

Co všechno alkohol způsobuje? Co se může dít, když to s pitím přeženeme? A jak se pozná závislost na alkoholu? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku o odvrácené straně pití.

Na školách sněží?

'Na Homolce pořád sněží,' zní slavná věta z deníku nechvalně známého exředitele jedné pražské nemocnice. Testy na školách v severomoravské Orlové prokázaly, že tam taky dost sněží. Ne, že by tam byly zrovna ideální podmínky pro lyžování, tím 'sněhem' se myslí bílá mikrokrystalická droga, v případě školáků pervitin. A toho se u testovaných deváťáků zjistilo víc než dost!

Virus HIV měl u nás loni největší nárůst za posledních 30 let!

Lékaři potvrzují znepokojivou tendenci - v posledních letech se počet nových výskytů viru HIV u nás rok od roku zvyšuje a nárůst se zrychluje. Proč tomu tak je a kdo je nejvíce ohrožen?

Dobrý sluha, ale zlý pán

Internet a technologie jsou super věc a neskutečným způsobem usnadnili a zrychlili komunikaci mezi lidmi po celém světě. Navíc je to bezedná studnice informací! Rodiče mnohdy nerozumí tomu, co mladí na počítačích a mobilech pořád dělají, jenže čas prostě nezastavíš a dnešní zábava je jiná, než před dvaceti lety. Na druhou stranu, ruku na srdce – někdy nám může internet tak trochu přerůst přes hlavu. Jak to poznám? A může být člověk na internetu závislý?

Revolution train - protidrogový vlak

V leckterém vlaku můžeš zažít něco, co se Ti vryje do paměti - binec a špína, když jsi zrovna v gala ohozu, půlhodinové zpoždění, když právě spěcháš, hlučná parta vodáků, když se potřebuješ v tichu učit na zkoušku... S drogami a následky jejich užívání se však (doufám) setkáš jen v Protidrogovém vlaku.

To za nás fakt nebylo...

Nízkoprah PVC Blansko, respektive jeho návštěvníci, v hlavní roli zajímavého filmu. Chceš vědět o čem je? Mrkni se na článek nebo přímo na video.

Zdravější hulení?

Víš, co je to vaporizér? K čemu se používají uhlíkové filtry? Nebo jaký je rozdíl mezi klasickými a nebělenými papírky? A existuje způsob, jak inhalovat trávu šetrněji než jejím spalováním? Odpovědi najdete v časopise Masakr!

PROGRESSIVE oslavila 10 let fungovaní

Organizace PROGRESSIVE má za sebou výročí desetiletého fungování. Svoji činnost zahájila již v roce 2003, terénní program byl oficiálně zahájen 1. 4. 2004. Ačkoliv se nyní organizace zaměřuje především na drogové služby, nebylo tomu tak vždy. Ve své historii fungoval pod občanským sdružením nízkoprahový klub pro děti E.X.I.T., který jste mohli najít na Praze 5 a na Praze 13. V současnosti PROGRESSIVE zaměřuje pozornost na děti prostřednictvím specifických primárních prevencí (SPP) na ZŠ.

Jak drogy mění lidi

Nejen při svoji práci se občas potkám s lidmi, kteří jsou uživateli návykových látek. Někteří z nic jsou dlouhodobí uživtelé různých drog a mnozí z nich vypadají po čase poněkud sešle. Myslím si, že si moc neuvědomují, jak moc mohou drogy změnit podobu člověka. To, jak drogy dokážou proměnit vzhled lidí i za krátké období se dá vidět na internetu - můžeš kouknout na odkazy níže, ale pozor je to drsné…  

 

Češi začínají kouřit už na základce Češi nejčastěji začínají kouřit už mezi čtrnáctými a patnáctými narozeninami. Věk při první cigaretě se tak dál snižuje. Celkem je mezi Čechy čtvrtina kuřáků. Současně přibývá lidí, kteří jsou pro nekuřácké restaurace, je jich už 78 procent.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.