'Na Homolce pořád sněží,' zní slavná věta z deníku nechvalně známého exředitele jedné pražské nemocnice. Testy na školách v severomoravské Orlové prokázaly, že tam taky dost sněží. Ne, že by tam byly zrovna ideální podmínky pro lyžování, tím 'sněhem' se myslí bílá mikrokrystalická droga, v případě školáků pervitin. A toho se u testovaných deváťáků zjistilo víc než dost!
O co jde? V minulém roce byli pracovníci K-centra v Orlové šokováni počtem vyměněných injekčních jehel, který se v třicetitisícovém městě vyšplhal na 35 000. Částečně na jejich popud tak městská policie ve spolupráci s odborníky provedla testování v místních základních školách na užívání nelegálních drog. Vyšlo najevo, že zkušenost s drogou má každý čtvrtý deváťák a že nejužívanější látkou je právě český pervitin.
Před započetím testů odborníci zkoumali rozbor odpadních vod. Jelikož se zbytky pervitinu, ale i jiných drog z těla vyplavují močí, dá se podle složení splašků vystopovat uživatel až ke konkrétní budově, kde se nachází. A jelikož silné stopy vedly právě k základním školám, padlo rozhodnutí otestovat místní žáky z vyšších ročníků. Strážníci na základě souhlasu ředitelů škol a rodičů žáků odebírali anonymně vzorky slin, které putovaly do laboratoře. Ve vzorcích je možné odhalit drogy, které testovaný člověk požil maximálně týden před odběrem. V případě orlovských deváťáků byl na prvním místě pervitin, na druhém pak marihuana.
Prvenství pika, stejně jako procento mladistvých, kteří je užívají, ředitele i lidi z města šokovalo. Odborníci však s podobným výsledkem počítali. Velký počet uživatelů se dal odhadnout už podle množství vyměněných jehel. Pervitin je pak logickou jedničkou, protože je jednodušše dostupný - a to i finančně. „Teď vyjde gram pervitinu zhruba na 500 korun. Z toho si udělají osm, devět dávek. Jedna dávka působí několik hodin. Ve výsledku je to tak pro ně levnější než alkohol,“ říká vedoucí K-centra v Orlové Karel Švěch. Nízká cena je však vykoupena nejen velmi nebezpečnými účinky drogy, ale i její často špatnou kvalitou, která rizika ještě zvyšuje.
Pervitin patří do skupiny psychostimulantů, kam se řadí i kokain nebo amfetaminy. Člověk na piku je hyperaktivní, neklidný, často má potřebu bez přestání mluvit (myšlenkový trysk), nedovede se však soustředit. Uživatelé často trpí nechutenstvím, protože na perníku nepociťují hlad ani žízeň, dokonce ani únavu, přestože už jsou fyzicky vyčerpaní. To vede k nepředvídatelným kolapsům. Při dlouhodobém užívání se objevují halucinace, stíhy, deprese, úzkosti, poruchy spánku. Předávkování může způsobit arytmii a další srdeční potíže, které mohou vyústit úmrtím.
Zdroj:http://ostrava.idnes.cz/reakce-na-vysledky-testovani-devataku-v-orlove-na-drogy-pjs-/ostrava-zpravy.aspx?c=A160408_080018_ostrava-zpravy_woj