Marihuana, jaká jsou rizika a kde hledat pomoc ?

Marihuana, jaká jsou rizika a kde hledat pomoc ?

Marihuana neboli tráva, mája, ganža, či zelí je nelegální droga, která patří mezi ty nejrozšířenější drogy tady u nás. Samotné cigaretě se říká joint, špek či brčko. V dnešním článku se dozvíš něco o rizicích užívání marihuany.

Marihuana se nejčastěji kouří. Obsahuje THC, které způsobuje halucinace či emoční změny – nápadná veselost nebo i skleslost. Dále užívání marihuany způsobuje rozšířené zornice, zarudlé oči, zrychlený puls, zvýšenou chuť k jídlu nebo ospalost.

Rizika:

Při užívání této návykové látky se objevují poruchy nálad, poruchy paměti nebo vznik psychické ZÁVISLOSTI. Ano, na marihuanu vzniká závislost.

Dlouhodobé užívání marihuany může mít vliv na osobnost a chování konzumenta.

Dalším negativem je, že může zhoršovat příznaky schizofrenie či urychlit její vznik!

Někde se dokonce i uvádí, že právě marihuana je vstupní bránou k drogám, jako je pervitin, kokain nebo heroin. O těchto drogách si ale napíšeme zase příště.

Jaký má dlouhodobé užívání marihuany vliv na osobnost?

Někteří uživatelé marihuany někdy doslova ztrácí kontakt s realitou. Typickým příznakem je neochota nést zodpovědnost. Dále zpomalení životního tempa a jediné řešení problému je pro jedince právě droga. Těmto lidem dále hrozí, že přijdou o své životní šance.

Pokud se i přes veškeré zmíněné rizika rozhodneš, že marihuanu budeš chtít vyzkoušet nebo dokonce i častěji užívat, tak pro tebe máme pár zásad.

  1. Vykašli se na to, nemá to cenu!
  2. Člověk, který užívá marihuanu by měl užívat jen tu, kterou zná nebo alespoň od člověka, kterého zná a věří mu. Marihuana ho může překvapit jak silou, tak i nežádoucími účinky.
  3. Konopí se doporučuje užívat jen v příjemném prostředí a v dobrém psychickém rozpoložení. Určitě ne, pokud je dotyčný naštvaný nebo smutný.
  4. Důrazně se doporučuje nekombinovat marihuanu s jinou drogou.
  5. Pokud je marihuana obsažena v jídle, tak je to velmi zrádné a doporučuje se velmi malá porce – např. jen jedno kousnutí.
  6. Pod vlivem marihuany se samozřejmě neřídí motorová vozidla. Obecně by se měl dotyčný vyhnout činnostem, které vyžadují zodpovědnost.

Marihuana má i léčebné využití, ale v tomto případě je nejlepší se poradit s odborníky. Například technické konopí, které neobsahuje THC, se využívá do zdravotních mastiček.

Kde hledat pomoc???

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve Tvém městě

Poradna Jdidoklubu.cz

Kontaktní centrum


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.