Rady pro život

To se mám vykecávat před úplně cizím člověkem?!

V minulých článcích jsme se zabývali tématem deprese, co ji způsobuje, jak se projevuje, jak z ní ven… A řekli jsme si, že prvním krokem v léčbě deprese je psychoterapie. Ale co to je? Je to jako z filmu, že si lehneme na kožené lehátko a fousatý pán v bílém plášti z nás v hypnóze tahá rozumy? Nebo jak taková věc probíhá?

Doba plastová

„Proč oni na to navlékají ty olačky, to nepochopím! Jednou se v těch hromadách plastu utopíme!“ durdila se před lety kamarádka z ostravska, zatímco se snažila stáhnout z okurky umělohmotný obal. Uběhlo více než 10 let a lidé si mezitím opravdu začali uvědomovat, že naše krásná modrá planeta je zamořena plasty – a to jak na makro, tak na mikro úrovni. Co to znamená? A jaké důsledky z toho plynou pro nás?

Není všechno depka, co se mračí

S podzimními plískanicemi, ochlazováním a zkracováním dne je spojena celá řada věcí, které se nám většinou moc nelíbí – propukají chřipky a virózy, býváme častěji unavení, hůř se nám vstává do tmy. A taky se častěji objevují komplikace, které se odehrávají uvnitř hlavy, kam se vítr, déšť ani bláto nedostane, a přece na podzim potrápí řadu lidí.

Světový den prevence sebevražd

Přibližně každých 40 vteřin spáchá na Zemi někdo sebevraždu. Za rok to dělá něco kolem 800 000 dokončených sebevražd. Dobrovolné sáhnutí si na život je stále větším tématem, neboť za posledních 45 let počet těchto incidentů plynule roste. A to až na tolik, že je sebevražda mezi třemi nejčastějšími příčinami úmrtí pro lidi mezi 15 – 45 lety. I kvůli těmto číslům si 10. září připomínáme Světový den prevence sebevražd.

Je čas být zase dospělý

Dnes máme poslední den prázdnin (alespoň tedy kalendářně; reálně máme před sebou pořád ještě tři dny volna). To je blbá věta na úvod článku, co? Člověka to moc nepovzbudí, když se mu připomíná konec něčeho příjemného. Ale je to podobné jako když stojíš před branami dospělosti – to co je před Tebou, není horší ani výrazně lepší. Jen je to jiné a musíme se na to připravit. Jdeme na to?

Ať do mě hrom (ne)uhodí! Jak přežít bouřku doma i venku.

Je léto, doba dovolených, prázdnin, čundrů, výletů, táborů, doba veder a také doba letních bouřek. Všichni jsme už nějakou tu bouřku zažili a šťastně přežili a ještě jich spoustu zažijeme. Pojďme si povědět, co dělat, resp. nedělat, abychom nerozšířili řady těch, kdo se stali nešťastnou obětí hromu a blesku. A také abychom si s klidem užili výlet do přírody a netřásli se strachy o život.

Nejmenší lékárnička na světě

Zatím jsme si tu v rámci našeho seriálu psali o různých nebezpečích, respektive o tom, jak se jim vyhnout. Že se to nepodaří vždy, to je nám asi všem jasné. Občas prostě utržíme nějaký ten šrám a pak záleží jen na tom, jak se s ním dovedeme popasovat. I relativně vážné úrazy a zranění mohou dopadnout dobře, pokud jsme na ně připraveni a včas je dovedeme ošetřit. To ovšem nejde vždy s holýma rukama.

Voda, u které nechceme trávit léto

Trávit léto u vody je ideálem mnoha lidí. Většinou však za ní chtějí vycestovat. Pokud velká voda docestuje za nimi, taková pohoda už to není. Co dělat, když přijdou povodně a jak se na ně připravit?

Dobrý sluha se dá uhasit. Před zlým pánem se dá utéct. Jak?

Požár Grenfell Tower z minulého týdne nám opět připoměl, že se občas stávají situace, které už zdaleka nemáme pod kontrolou. Nikdo z nás by se do takové situace nechtěl dostat, ale kdyby se tak stalo, asi bychom všichni rádi věděli, co dělat, abychom vyvázli. Přinášíme několik tipů přímo od těch nejpovolanějších - do Hasičského záchranného sboru České republiky.

Setkání s divou zvěří I – v lese a na pasece

Znáš to, jak si takhle jdeš chytat pokémony do parku a najednou na Tebe vyskočí medvěd? Ne? No bodejť by jo, když u nás na volně žijící šelmu jen tak nenarazíš. Potkat na toulkách přírodou divoké zvíře je asi stejně pravděpodobné, jako že vyhraješ ve sportce první cenu. Ale stejně jako lidi občas něco přece jenom vyhrají, tak se i vzácně může stát, že staneš tváří v tvář nějakému majestátnému obyvateli lesů. Víš, jak se v takové chvíli chovat?

Neuvěříte, co se může stát na přejezdu...

Nedávno skončila naše soutěž o bezpečnosti na silnicích "S vůní benzínu". Přečtěte si neuvěřitelně napínavý přispěvek, který naše porota vyhodnotila jako vítězný.

Když začnou padat trakaře...

...tak je nejlepší být schovaný v teple domova. Jenže! Co když to úplně nejde, být doma? Nebo co když nás ty pomyslné trakaře ohrožují přímo v obýváku? Samozřejmě, že nemáme na mysli skutečný pád těch archaických vozíků, ale jakékoliv pohromy, které se mohou namanout. A že jich je! Víš, jak se zachovat při požáru? Při povodni? Když se někdo zraní? Když je vyhlášen poplach? Když potkáš divou šelmu? Pokud ne, a zároveň pokud Tě to zajímá, pak je tu právě pro Tebe nové téma na jdidoklubu.cz!

Deprese: Rozhovory s těmi, které bolí být.

Jonáš Zbořil z Radia Wave udělal sérii tří zajímavých rozhovorů o depresích a úzkostech. Jak se projevují, kde se berou, jak je možné se s nimi v životě vyrovnat a co nám berou i dávají, na to se zeptal filmového recenzenta a kritika Kamila Fily, streetartové umělkyně a komiksové kreslířky Toy Box a publicisty a básníka Jana Škroba.

Vybíráme ojetinu, díl II. - jak na to?

Už víme, zda si chceme pořídit nějaké vozidlo, už si dovedeme vybrat, jak má být velké, jaký má mít pohon, dokonce už víme, kde si je chceme koupit. Teď budeme v našem seriálu pokračovat dál a mrkneme se na to, co si ohlídat při výběru a koupi konkrétní ojetiny.

Vybíráme ojetinu, díl I. – co a kde

Vyhrál někdy někdo z vás hlavní cenu v nějaké loterii? Jestli jo, tak asi nemusí číst tento článek, protože když si bude chtít pořídit auto, patrně bude mít na nové. Ale protože pravděpodobnost takové výhry není úplně vysoká, většina z nás se asi bude muset spokojit s autem z druhé, třetí, páté atd. ruky. Kde takovou ojetinu vybrat a jak se nenechat napálit?

Chci přibližovadlo – co mám hledat?

Jakmile máme řidičák, nejspíš ho budeme chtít nějak zužitkovat, tedy řídit. Pokud už rodina disponuje nějakým vozovým parkem, máme situaci o dost jednodušší, protože se stačí domluvit s ostatními členy domácnosti na pravidlech půjčování vozidla a nemusíme investovat do koupě dalšího. Ale co když doma žádné auto ani motorku nemáme, popřípadě máme, ale možnost jejich půjčení se blíží nule? Pak nás asi napadne, že si pořídíme vlastní přibližovadlo. Jak ho vybrat?

Chceš umět řídit? Tak si vyber autoškolu, co ti dá víc než jen papíry!

Není škola jako škola. Některá Ti dá jen papír s osvědčením, jiná i opravdové vzdělání. A s autoškolami je to obdobné. Je tedy dobré si je otestovat ještě předtím, než zaplatíš kurzovné. Asi nikomu by se totiž nechtělo učit se řídit v plečce na obrázku. Ale těch věcí, na které si dát pozor, je mnohem víc. Pojďme se na ně podívat!

Pásy? Pásy. Pásy!

V minulém článku jsme se zabývali postupem, jak se zachovat při dopravní nehodě. Vraťme se ještě na chvíli k tomuto tématu a názorně se podívejme na to, co zvýší šanci havarovaných na přežití mnohonásobně víc, než včasný zásah zkušeného záchranáře. Není to z názvu jasné? Jsou to pásy!

"...náhlé zastavení je to, co Tě dostane," tvrdí automobilový guru Jeremy Clarkson. Logice tohoto tvrzení nelze nic upřít. Ba naopak, rychlost je něco, co ty "náhle zastavené" může zachránit. Samozřejmě tím mám na mysli rychlost a rozhodnost lidí, kteří jim přiběhnou na pomoc. Co dělat, když se přichomýtneme k dopravní nehodě?

Když nedosáhneš na volant…

Vzhledem k cílové skupině tohoto portálu předpokládám, že většina čtenářů zná jízdu v autě jako dost pasivní činnost – nasedne, nechá se někam přemístit, vystoupí, tečka. Přitom však pasažéři, kteří sedí na místě vedle řidiče nebo i v druhé řadě, mohou udělat celkem dost věcí, aby zvýšili bezpečnost i komfort jízdy pro celou posádku. Zajímá Tě, co všechno může člověk bez volantu před sebou v autě ovlivnit? Čti dál!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace