Rady pro život

Lásko, bože, lásko...

V lednu a únoru jsem si na jdidoklubu.cz povídali o lásce a o všem, co s tím souvisí. Ptali jsme se také vás, jak se na lásku díváte, a co pro vás láska znamená. Již brzy vyhlásíme výherce této soutěže, mezitím se ale pojďme na vaše odpovědi společně podívat  - „v článku jsou vaše citace psané kurzivou v uvozovkách“ – a udělat si malé ohlédnutí za celým tématem. Tento článek ti může posloužit jako rozcestník, najdeš tu spoustu zajímavých odkazů o lásce, partnerství a sexu.

Rozchod aneb soumrak lásky

Má cenu tenhle vztah ještě zachraňovat? Když se chci rozejít, jde to udělat "dobře?" Když dostanu kopačky, jak to mám zvládnout? Může mě rozchod nějak posílit

Nejčastější mýty o lásce

Láska je mocná čarodějka. Záhadné city se zrodí jako blesk z čistého nebe a odpálí nás do stavu blaženosti, nebo totální depky. Láska je častým tématem hovorů, motivem písní či motorem umělecké tvorby, stojí v pozadí velkých činů – ušlechtilých i podlých. Z lásky se lidé rodí a někdy bohužel i pro lásku umírají. Toužíme po lásce, hledáme lásku, představujeme si lásku, láska je opředena mnoha sny a fantaziemi. Ne všechno, co se ale o lásce říká, je pravda. Ostatně – i láska může být jen klam. Jak to ale poznáme? Pojďme se společně mrknout na ty nejčastější omyly zamilovaných.

Sjezdovka není demolition derby aneb Jak se chovat na horách

No sláva! Už to skoro vypadalo (aspoň tady v Praze a okolní kotlině), že letos zima snad ani nepřijde. Dobře, zrovna dneska je venku stejně ošklivá obleva, nicméně hory už jsou dostatečně bílé, abychom vyrazili na hory. Ale tušíš, co na horách krom sjezdového vybavení potřebuješ? No jasně, umět se tam chovat! Některá pravidla jsou jasná, jiná člověka mohou překvapit. A pak jsou nepsaná pravidla a doporučení, která často získáme až s nabytými zkušenostmi, jenže to už může být pozdě. Tak se na to pojďme mrknout, ať na horách nepůsobíme jako kalamita srovnatelná s orkánem nebo sněžným mužem...

Když dva se rádi mají

Partnerská láska je prapodivná věc. Přestože ji většina lidí během svého života pozná, dlouho bychom přemýšleli nad tématem hůř uchopitelným, než je právě toto. Vždyť každý vztah a každá láska je něco úplně jiného, něco nového, jedná se přece o vztah dvou originálních jedinců, tak to musí být něco neopakovatelného a nepopsatelného, ne? No, tak trochu to je a není pravda, záleží, z jakého úhlu se na to podíváme…

To se mám vykecávat před úplně cizím člověkem?!

V minulých článcích jsme se zabývali tématem deprese, co ji způsobuje, jak se projevuje, jak z ní ven… A řekli jsme si, že prvním krokem v léčbě deprese je psychoterapie. Ale co to je? Je to jako z filmu, že si lehneme na kožené lehátko a fousatý pán v bílém plášti z nás v hypnóze tahá rozumy? Nebo jak taková věc probíhá?

Není všechno depka, co se mračí

S podzimními plískanicemi, ochlazováním a zkracováním dne je spojena celá řada věcí, které se nám většinou moc nelíbí – propukají chřipky a virózy, býváme častěji unavení, hůř se nám vstává do tmy. A taky se častěji objevují komplikace, které se odehrávají uvnitř hlavy, kam se vítr, déšť ani bláto nedostane, a přece na podzim potrápí řadu lidí.

Světový den prevence sebevražd

Přibližně každých 40 vteřin spáchá na Zemi někdo sebevraždu. Za rok to dělá něco kolem 800 000 dokončených sebevražd. Dobrovolné sáhnutí si na život je stále větším tématem, neboť za posledních 45 let počet těchto incidentů plynule roste. A to až na tolik, že je sebevražda mezi třemi nejčastějšími příčinami úmrtí pro lidi mezi 15 – 45 lety. I kvůli těmto číslům si 10. září připomínáme Světový den prevence sebevražd.

Je čas být zase dospělý

Dnes máme poslední den prázdnin (alespoň tedy kalendářně; reálně máme před sebou pořád ještě tři dny volna). To je blbá věta na úvod článku, co? Člověka to moc nepovzbudí, když se mu připomíná konec něčeho příjemného. Ale je to podobné jako když stojíš před branami dospělosti – to co je před Tebou, není horší ani výrazně lepší. Jen je to jiné a musíme se na to připravit. Jdeme na to?

Ať do mě hrom (ne)uhodí! Jak přežít bouřku doma i venku.

Je léto, doba dovolených, prázdnin, čundrů, výletů, táborů, doba veder a také doba letních bouřek. Všichni jsme už nějakou tu bouřku zažili a šťastně přežili a ještě jich spoustu zažijeme. Pojďme si povědět, co dělat, resp. nedělat, abychom nerozšířili řady těch, kdo se stali nešťastnou obětí hromu a blesku. A také abychom si s klidem užili výlet do přírody a netřásli se strachy o život.

Nejmenší lékárnička na světě

Zatím jsme si tu v rámci našeho seriálu psali o různých nebezpečích, respektive o tom, jak se jim vyhnout. Že se to nepodaří vždy, to je nám asi všem jasné. Občas prostě utržíme nějaký ten šrám a pak záleží jen na tom, jak se s ním dovedeme popasovat. I relativně vážné úrazy a zranění mohou dopadnout dobře, pokud jsme na ně připraveni a včas je dovedeme ošetřit. To ovšem nejde vždy s holýma rukama.

Voda, u které nechceme trávit léto

Trávit léto u vody je ideálem mnoha lidí. Většinou však za ní chtějí vycestovat. Pokud velká voda docestuje za nimi, taková pohoda už to není. Co dělat, když přijdou povodně a jak se na ně připravit?

Dobrý sluha se dá uhasit. Před zlým pánem se dá utéct. Jak?

Požár Grenfell Tower z minulého týdne nám opět připoměl, že se občas stávají situace, které už zdaleka nemáme pod kontrolou. Nikdo z nás by se do takové situace nechtěl dostat, ale kdyby se tak stalo, asi bychom všichni rádi věděli, co dělat, abychom vyvázli. Přinášíme několik tipů přímo od těch nejpovolanějších - do Hasičského záchranného sboru České republiky.

Setkání s divou zvěří I – v lese a na pasece

Znáš to, jak si takhle jdeš chytat pokémony do parku a najednou na Tebe vyskočí medvěd? Ne? No bodejť by jo, když u nás na volně žijící šelmu jen tak nenarazíš. Potkat na toulkách přírodou divoké zvíře je asi stejně pravděpodobné, jako že vyhraješ ve sportce první cenu. Ale stejně jako lidi občas něco přece jenom vyhrají, tak se i vzácně může stát, že staneš tváří v tvář nějakému majestátnému obyvateli lesů. Víš, jak se v takové chvíli chovat?

Neuvěříte, co se může stát na přejezdu...

Nedávno skončila naše soutěž o bezpečnosti na silnicích "S vůní benzínu". Přečtěte si neuvěřitelně napínavý přispěvek, který naše porota vyhodnotila jako vítězný.

Když začnou padat trakaře...

...tak je nejlepší být schovaný v teple domova. Jenže! Co když to úplně nejde, být doma? Nebo co když nás ty pomyslné trakaře ohrožují přímo v obýváku? Samozřejmě, že nemáme na mysli skutečný pád těch archaických vozíků, ale jakékoliv pohromy, které se mohou namanout. A že jich je! Víš, jak se zachovat při požáru? Při povodni? Když se někdo zraní? Když je vyhlášen poplach? Když potkáš divou šelmu? Pokud ne, a zároveň pokud Tě to zajímá, pak je tu právě pro Tebe nové téma na jdidoklubu.cz!

Deprese: Rozhovory s těmi, které bolí být.

Jonáš Zbořil z Radia Wave udělal sérii tří zajímavých rozhovorů o depresích a úzkostech. Jak se projevují, kde se berou, jak je možné se s nimi v životě vyrovnat a co nám berou i dávají, na to se zeptal filmového recenzenta a kritika Kamila Fily, streetartové umělkyně a komiksové kreslířky Toy Box a publicisty a básníka Jana Škroba.

Vybíráme ojetinu, díl II. - jak na to?

Už víme, zda si chceme pořídit nějaké vozidlo, už si dovedeme vybrat, jak má být velké, jaký má mít pohon, dokonce už víme, kde si je chceme koupit. Teď budeme v našem seriálu pokračovat dál a mrkneme se na to, co si ohlídat při výběru a koupi konkrétní ojetiny.

Vybíráme ojetinu, díl I. – co a kde

Vyhrál někdy někdo z vás hlavní cenu v nějaké loterii? Jestli jo, tak asi nemusí číst tento článek, protože když si bude chtít pořídit auto, patrně bude mít na nové. Ale protože pravděpodobnost takové výhry není úplně vysoká, většina z nás se asi bude muset spokojit s autem z druhé, třetí, páté atd. ruky. Kde takovou ojetinu vybrat a jak se nenechat napálit?

Chci přibližovadlo – co mám hledat?

Jakmile máme řidičák, nejspíš ho budeme chtít nějak zužitkovat, tedy řídit. Pokud už rodina disponuje nějakým vozovým parkem, máme situaci o dost jednodušší, protože se stačí domluvit s ostatními členy domácnosti na pravidlech půjčování vozidla a nemusíme investovat do koupě dalšího. Ale co když doma žádné auto ani motorku nemáme, popřípadě máme, ale možnost jejich půjčení se blíží nule? Pak nás asi napadne, že si pořídíme vlastní přibližovadlo. Jak ho vybrat?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace