Rady pro život

Svět filtrů

Na Instagramu to je samý filtr. Už ani nejde poznat, kdo jak opravdu vypadá. Co ty a filtry na IG? Jaký na to máš názor?

Co uvařit, když neumíš vařit. I.

Ne vždycky je k dispozici mamá hotel, kde je servis až pod nos samozřejmostí, a proto je dobré být na takový den D připraven. Jenže často člověk záhy zjistí, že pokud si chce obstarat oběd nebo večeři v jiné podobě než chleba s máslem, čeká ho možný boj. Tedy, nemusí bojovat o jídlo doslova (i když pokud máš sourozence…), ale i tak není vaření pro úplné zelenáče taková legrace. Proto přinášíme super jednoduchá (a chutná!) jídla, která nepředstavují velkou kuchařskou výzvu, ale zároveň bohatě poslouží účelu.

Buď silný! Ale co když sem slaboch?

Když jsem byl malý, tak v místě, kde jsem vyrůstal, rozhodovala jenom jediná věc. Síla. Kdo byl silnější, měl lepší pozici ve skupině, ať už ve škole nebo na fotbale. Bohužel pro mě… byl jsem totiž jeden z nejslabších.

Už se zase blíží... volby!

Někdo je sleduje jako fotbal, někdo ani neví, že proběhly. Někoho fascinují, někoho obtěžují. Někdo má prostudované programy od A do Z, někdo netuší, jaká strana je jaká. Jedno je ale jisté, nehledě na to, jak je řešíme, ovlivňují naprostou většinu našeho života. Volby – základní pilíř demokracie!

Kamarád má narozeniny! Co s dárkem?

Blíží se narozeniny jednoho z Tvých přátel a nemáš žádné tušení, co dotyčnému nebo dotyčné pořídit? Pokud ano, podívej se na dárkovou první pomoc!

Když nejsi zrovna řečník

Zatímco někteří se mohou před množstvím posluchačů cítit jako ryba ve vodě, jsou tací, pro které veřejné mluvení a všeobecně vyjadřování před skupinou lidí znamená nadbytečný stres a zápas s vlastní trémou a sebevědomím. 

Přirozený kontakt, nebo závislost?

Závislost na alkoholu nebo drogách je hojně skloňovaný pojem, ale jednou z dalších častých forem může být i závislost na sociálních sítích nebo telefonu obecně. Najít hranici mezi tím, kdy Tvůj přístup vychází z přirozené potřeby být v kontaktu/obraze, a kdy už Tě ovládá do míry, že to nemůžeš ovlivnit, není vůbec snadné. Příznaky nebo okolnosti poskytující indicie tu ale přeci jenom jsou.

PRVNÍ POMOC při otravě

V minulých článcích ses dozvěděl/a něco o tom, jak se zachovat, když někdo krvácí, je v bezvědomí nebo jak zahájit resuscitaci. Dnes se dočteš o tom, jak se zachovat při otravě.

PRVNÍ POMOC při úrazu a krvácení

Protože je léto a v létě se stává spousta úrazů, tak jsme si pro vás připravili různé situace, kdy je dobré vědět, jak pomoci sobě či někomu jinému.

Porovnávání jako nebezpečný našeptávač

Možná se to zdá nepravděpodobné, ale porovnávání je jedna z nejčastějších příčin našeho neštěstí. Teď nemyslíme případ, kdy si v obchodě vybíráš, jaké vzít boty nebo které řešení úkolu bude lepší. Problém většinou totiž nastává, když začneš sám sebe porovnávat s ostatními.

Kde hledat pomoc, pokud mi někdo ubližuje?

Jestli se necítíš doma v bezpečí nebo máš takový ten svíravý pocit v břiše, kdykoliv se máš vrátit domů, tak nevěš hlavu. Není to tvá vina! A ještě důležitější věc je ta, že se to dá řešit a je tu pro tebe někdo, kdo ti může pomoci. Doma se máš cítit v bezpečí, být milován a cítit se tam dobře. Věříme, že není jednoduché vyrůstat v prostředí, kde je jen křik nebo i něco horšího. Dá se s tím ale něco dělat. Čti dál a dozvíš se, co. 

Bojíš se, co ti vaši řeknou na vysvědčení?

Někdy se to holt nepovede. Určitě znáš ten pocit, kdy je čas před vysvědčením, jako je tento, a bojíš se, co tam asi bude. Možná tušíš, že tam nebudou takové známky, jako si vaši představují. Jak jim to ale říct? Rodiče by z tebe chtěli mít jedničkáře, ale ono to není tak jednoduché, že? Nevěš hlavu! Máme pro tebe pár tipů.

Čerpání nových informací zadarmo!

Určitě každý z vás ví, co to ten podcast je. A pokud ne, tak nevadí. Čti dál a dozvíš se to. Podcast je něco jako seriál, který můžeš poslouchat online a zdarma. Dal by se přirovnat k rádiu, je tam ale rozdíl ten, že u podcastu si vybíráš jen ty, jaký obsah budeš poslouchat. Vychází většinou pravidelně, a to buď 1krát  týdně či 1krát měsíčně.

Jak napsat životopis?

Ať už tě čeká brigáda nebo dokonce už práce, tak tě nemine jedna ne úplně zábavná věc a tou je napsání životopisu. U životopisu platí, že čím více zajímavějšího v něm máš, tak tím lépe. Ale co do něj všechno napsat? Čti dále a dozvíš se!

Jak a kde si najít brigádu?

Blíží se léto a pokud ti už je alespoň 15 let, tak si můžeš jít vydělat nějaké peníze na brigádu. Ale kam?! Možností je určitě spousta, jen si nesmíš moc vymýšlet. Motivací pro tebe mohou být pochopitelně peníze, nebo i možnost vyzkoušet či poznat své pracovní schopnosti.

Jsi ve vztahu, ve kterém nejsi spokojená/ý?

Protože je květen a květen je měsíc lásky, tak se jí budeme věnovat, možná jen trochu z jiného soudku.

Nesnáším čtení. Co s tím?

Ne všichni spadají mezi nadšené knihomoly, kteří se nemohou dočkat, až se zase ponoří do světa fikce. Pro některé jsou knížky nutným zlem, kterým se prostě musí nějak prokousat, aby češtinářka neměla důvod jít dolů s průměrem. Co se zkusit podívat na to, co by se s tou otravou dalo dělat nebo dokonce změnit?

Jak neztratit hlavu

Bez nadsázky se dá říct, že většina z nás po celém světě díky pandemii přišla o významné množství sociálních kontaktů. Nebavíme se teď hned o velkých hromadných akcí nebo „slezinách“, ale o běžných každodenních setkáních se spolužáky nebo kamarády. Narovinu, není to normální stav. Ale co normální je, je množství prázdných dnů a pocitu velkého osamění. Je z toho nějaká cesta ven?

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.