Bezpečně na internetu

Vítěz soutěže o Facebooku je tady!

Nedávno jsme uzavřeli soutěž na téma bezpečnost na Facebooku. Hrálo se o luxusní bluetooth reproduktor Pioneer.

Bezpečně na internetu - udělejme si v tom jasno!

Máme za sebou únor – měsíc bezpečného internetu. Probrali jsme otevřené i skryté hrozby číhající v temných zákoutích webu, ze všech stran jsme nahlédli na to, jak se na síti chovat, přečetli jsme si kopu tipů, jak si zabezpečit profily, jak nenaletět podvodníkům… Víme o internetu všechno! Všechno? Nemáme ve všech těch informacích tak trochu zmatek?

Víš, co se stane s tvými fotkami?

Slyšela o tom ve škole. Rodiče ji strašili různými nebezpečími. "To znám!" myslela si. Viděla to v televizi. "Ta je ale blbá!" říkala si o holce, které se to stalo, "To bych nikdy neudělala." Věděla, že je to nebezpečné. A pak přesně "to" udělala. A co ty? Budeš chytřejší?

Reálné případy a dopady sextingu

Když se mluví o nějakém nebezpečí, hrozbě, riziku, většina z nás si říká, že nám se to stát nemůže, protože... Jenže žádný důvod, proč bychom zrovna my neměli být v ohrožení, není. Oběti sextingu, které si dnes ukážeme, byly jistě taky přesvědčeny, že kdyby se na ně chystala nějaká levárna, poznají to a hravě z toho vybruslí...

Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?

Stále více dětí a mladých lidí (ale i dospělých) je ochotných sdílet své intimní fotografie či videa na internetu, nebo je posílat mobilem. Je to vzrušující, je to zábavné. Je to vytržení z nudy všedního dne. A to i přesto, že všude slýcháme o tom, jak je to nebezpečné, a že „se to nemá“ dělat. O to víc je to lákavé. Nechceme dělat bu bu bu, když se vyfotíš hambatý, znásilní tě a umřeš! V dalším článku o sextingu chceme informovat o tom, na co si dát pozor.

Nikdy v historii nemělo lidstvo tolik a tak snadno dostupných informací. Stačí se mrknout na internet a víme o všem všechno. Jenže ne všechno, co se na netu píše, je pravda. A nemusí jít hned o propagandu, hoaxy, trolling nebo podvodné zprávy. Mnoho informací je nepravdivých prostě jen proto, že jejich autoři čerpali ze špatných zdrojů. Jak ze zorientovat v záplavě informací a jak rozeznat záměrně lživé zprávy?

Internetová identita - naše druhé já?

Fakt, že díky sociálním sítím, e-mailu a aktivnímu používání internetu obecně přenášíme část své osobnosti do kyberprostoru, asi nikdo nebude popírat a nikoho ani tato informace nepřekvapí. Ale jak je naše internetová identita odlišná od té "reálné"? Jak ovlivňuje naše životy a jak se chovat, aby nám nedělala ostudu? Nad tím je potřeba se zamyslet.

Na návštěvě se chováme nejen slušně, ale i opatrně!

Přístroj s připojením k internetu má u nás dnes už skoro každý, takže fenoménu internetové kavárny už tak trochu zvoní hrana. Ale stejně se každý z nás občas připojí k netu na zařízení, které nepatří nám nebo je využívá i někdo jiný. Jak se liší ochrana údajů na sdílených počítačích? Pravidel chování na nich není mnoho, ale o to důležitější je těch pár existujících dodržovat.

Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout

1234, qwertz, JanNovák, abcde, P3pa, heslo, harrypotter... To všechno jsou hodně, ale opravdu hodně špatná hesla. Proč? A jak vytvořit silné heslo, které nikdo neprolomí a které nezapomenu? Jak si můžu otestovat, jestli jsou má hesla dost silná?

Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu

Máme rádi fotky a videa. Rádi je vytváříme, rádi si je prohlížíme, ještě raději je sdílíme. Jsme zvědaví, co jim řeknou ostatní. Budou se líbit? Chceme se líbit. Chceme zaujmout. A někdy chceme i šokovat, vyniknout. A tak občas zapomínáme, že internet je veřejný prostor, přístupný všem lidem na celém světě, a že všichni rozhodně nejsou hodní a nemyslí to s námi jen dobře. A neuvědomujeme si, že co dáš jednou na internet, to už odsud nedostaneš...

To (ne)vysvětlíš?!

Co se stane, když Ti seberou smartphone? Bude to pro ně jen nepoužitelná placka nebo zdroj kruté zábavy a Tvých průšvihů? Záleží dost na Tobě - nepodceňuj zabezpečení svého mobilu nebo tabletu a nastav si jeho zamykání na heslo, PIN nebo alespoň znak!

Google jasnovidec

V minulém článku jsme si povídali o digitální stopě. Dneska si názorně ukážeme, jak takové stopování může v praxi vypadat.

Welcome to the Internet - let me be your guide!

Když zadáš název tohoto článku - v překladu 'Vítej na Internetu - budu Tvým průvodcem!' - do vyhledávače, vysype se na Tebe hromada memů a vtipných obrázků. Tento měsíc Tě však chceme provést po té odvrácené straně Internetu a elektronické komunikace obecně. Možná to nebude taková sranda, jako ty obrázky, ale zase Ti potom nikdo nešlohne účet ani nenaletíš podvodníkům nebo násilníkům. A to se taky počítá.

Dobrý sluha, ale zlý pán

Internet a technologie jsou super věc a neskutečným způsobem usnadnili a zrychlili komunikaci mezi lidmi po celém světě. Navíc je to bezedná studnice informací! Rodiče mnohdy nerozumí tomu, co mladí na počítačích a mobilech pořád dělají, jenže čas prostě nezastavíš a dnešní zábava je jiná, než před dvaceti lety. Na druhou stranu, ruku na srdce – někdy nám může internet tak trochu přerůst přes hlavu. Jak to poznám? A může být člověk na internetu závislý?

KyberFEST

 

Internet je světem zábavy, otevírá netušené možnosti komunikace mezi mladými i starými a je podloubím pro skvělé projekty. Navštiv KyberFEST – Multižánrový festival (nejen) o bezpečném internetu pořádaný Národním centrem bezpečnějšího internetu ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.

Mám to doma fakt blbý...

Jak jsme již upozornili pozvánkou do kina, 19. listopad je světovým dnem prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďme si u příležitosti tohoto mezinárodně významného dne říci něco víc o tom, co to týrání a zneužívání dětí vlastně je.

Setkali jste se někdy s pojmem „stalking“?

Stalking je takové chování, které člověka obtěžuje a stalker s ním nepřestává, i když si to oběť nepřeje a žádá ho, aby přestal. Od 1. ledna 2010 je to v ČR trestný čin. Kdy se jedná o stalking a jak se proti němu můžeš bránit se dozvíš v článku od Kateřiny Pánkové, pracovnice nízkoprahového Klubu Barák v Třebíči.

Dá se JPEG ukrást?!

Co je internetové pirátství? Stahování a sdílení nelegálních kopií filmů, her, programů, hudby - jasně, to každý chápe. Ale jak je to s ochranou vlastnických práv obrázků? Které a jak mohu použít?

Co o tobě prozradí 6 kliků?

Kolik informací o Tobě mohou lidé zjistit během pouhých šesti kliků? Mrkni na video!

Taky rádi poznáváte nové lidi přes facebook?

Coby Persin je mladík, který natočil zajímavý experiment. Založil si na FB falešný profil, podle kterého byl patnáctiletý kluk a napsal třem holkám do patnácti let. Jak reagovaly, když je pozval na osobní setkání? A jak bys reagoval/a Ty?

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.