Setkali jste se někdy s pojmem „stalking“?

Setkali jste se někdy s pojmem „stalking“?

Jako stalking se označuje úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby. Jedná se o nevyžádané chování, které postupně snižuje kvalitu, komfort a bezpečnost života pronásledované osoby. Když jsem o stalkingu četla poprvé, myslela jsem si, že to není nic, s čím bych se někdy doopravdy mohla setkat. Toto obtěžování však může mít více podob a v dnešní době stalkerům, jak se pronásledovatelům říká, sami dost nahráváme.


Mezi projevy stalkingu se řadí:

  • příliš časté volání a posílání SMS (v jakékoli denní i noční době),
  • neustálé držení se v blízkosti oběti a také vyvolávání „náhodných“ setkání,
  • touha po kontaktu a využívání přátel nebo příbuzných oběti,
  • přílišná pozornost, která je člověku nepříjemná a omezuje ho,
  • zasílání dárků, květin a zanechávání vzkazů,
  • poškozování věcí a majetku oběti,
  • šíření nepravdivých informací.

Ve zkratce je to takové chování, které člověka obtěžuje a stalker s ním nepřestává, i když si to oběť nepřeje a žádá ho, aby přestal.


Pátým rokem pracuji jako sociální pracovnice v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Klub BARÁK v Třebíči a především s prvně jmenovanými projevy se začínáme setkávat i u některých našich klientů. Klub BARÁK je sociální služba, kam si lidé ve věku 12 – 26 let mohou přijít popovídat, přijít pro radu, pomoc nebo se zabavit u volnočasových her. Vzhledem k tomu, že pracujeme s mladými lidmi, často řešíme právě otázku vztahů – jak vztah navázat a udržet ho - a někdy je, především pro mladé, těžké udržet si hranici toho, kdy je druhý se mnou rád a kdy už ho to obtěžuje.

 

Dej si pozor, co s kým sdílíš

V posledních dvou letech, kdy se značně rozšířily chytré telefony, přes které se snadno a rychle dostaneme k internetu a sociálním sítím (především Facebooku), mladí denně sdílí na svých profilech osobní věci od fotografií s kamarády, přes sdílení pocitů z toho, co je trápí, nad čím přemýšlí, co se podařilo, kde byli nebo kde budou trávit svůj čas. Na jednu stranu se objevila nová a rychlá příležitost k seznámení a navázání vztahů, přátelských i partnerských, na druhou stranu vznikla také možnost, jak jednoduše člověka sledovat. Dá se říct, že se z takových profilů dá poměrně dobře vyčíst, co člověk celý den dělal a kde se nacházel, popř. s kým. Tady je pověstný kámen úrazu. Tyto informace lze lehce zneužít.

Když se z kamarádství stane noční můra

Jako jednoduchý příklad si můžeme představit dvě kamarádky, které spolu tráví čas, komunikují přes sociální sítě, často spolu chatují a telefonují si. Bětka má své zájmy a svůj čas dělí také mezi jiné kamarády a přípravu do školy, Hanka však koníčky nemá, škola ji nebaví, a proto se nepřipravuje. Hana se často nudí, volá Bětce a nejprve si dlouho povídají, potom jí pošle klidně i dalších 20 SMSek denně, chce se znovu sejít. V noci jí volá, když nemůže spát. Navštěvuje ji doma, ráno na ni čeká, vyzvedává ji u školy. Bětka si začíná připadat v kleci, říká to Hance, která to však nevidí. Sleduje Bětčin facebook a tak se „náhodou“ potkávají na místech, kam jde Bětka s kamarádkami. Bětka přestává zvedat telefony a neodepisuje jí, což však Hana nechápe, potřebuje odezvu, a tak volá a píše o to častěji... Stává se z toho začarovaný kruh.

Jak se bránit?

Zprvu může být takovýto kontakt příjemný, někdo má o mě zájem, nenápadně však může přerůst v pronásledování, vynucování si moci, pomluvy a ponížení, popř. ublížení oběti. Stalking je od 1. ledna 2010 v ČR trestným činem. Je nutné se vůči pachateli (stalkerovi) vymezit hned v počátku a dát mu najevo, že o jeho přízeň nestojíte. Nejlépe, když to uděláte písemně (sms, mail, chat) a veškerou komunikaci se stalkerem si uschováte jako důkaz (uložte nebo vytiskněte jeho zprávy i vaše odpovědi). Nenechávejte si své podezření pro sebe, je důležité najít způsob jak se ochránit. Promluvte si s rodiči, kamarády, vyhledejte pomoc odborníků (policie, poradna pro oběti trestných činů). Čím dříve začnete nepříjemnou situaci řešit, tím snadněji a lépe můžete takovému jednání zamezit a cítit se zase dobře.

Bc. Kateřina Pánková
sociální pracovnice NZDM Klub BARÁKDotazník není zadán


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.