Co je internetové pirátství? Stahování a sdílení nelegálních kopií filmů, her, programů, hudby - jasně, to každý chápe. Ale jak je to s ochranou vlastnických práv obrázků? Které a jak mohu použít?
Když jsem byl kdysi dávno na školení o internetovém pirátství, doslechl jsem se, že nejžhavěji hlídaný je software, hudba a filmy, zatímco fotografie a obrázky jsou každému tak trochu fuk a jejich stahování a používání nikomu moc nevadí. Přestože si zpravidla moc informací ze školení nepamatuji, tato se mi bohužel zafixovala v paměti a jednal jsem podle ní. Z omylu, který jsem od přednášejícího tehdy převzal, mě nedávno vyvedl dopis s výzvou k uhrazení pokuty za neoprávněné použití cizího obrázku na internetu. Zkušenost to byla vskutku drahá (šlo o několik tisíc korun za jednu fotku!) a proto Ti ji zde chci zadarmo předat, aby ses někdy nedostal do podobného průšvihu.
Leckdo má dnes na netu svůj blog, každý máme nějaké účty na sociálních sítích a všichni tušíme, že internet bez obrázků by byl dost nuda, Proto je používáme. Ale jak a které obrázky můžeme do svých článků, blogů a postů používat?
Vlastní fotografie nebo obrázekTím nemůžeme rozhodně nic zkazit. Sice focení věcí, které již byly na fotoaparát zachyceny milionkrát někým jiným a dost možná lépe, může někomu připadat jako nošení dříví do lesa, ale s osobně pořízenou fotkou nebo vlastnoručně namalovaným obrázkem můžeme zacházet opravdu jak chceme bez hrozby jakékoliv sankce (pochopitelně pokud náplň obrázku není v rozporu se zákonem nebo pravidly stránek, kam jej uploadujeme). Jen je potřeba dát si pozor na pár věcí:1) Nefotíme jiná umělecká díla (fotografie, malby, ale třeba i knihy),2) nefotíme v místech, kde to není povolené,3) pokud fotíme cizí lidi, potřebujeme mít k použití jejich podobizny souhlas,4) jsme neskutečně obezřetní, pokud jde o fotografie dětí - k jejich použití potřebujeme písemný souhlas jejich rodičů!
Již zhotovená fotografie nebo obrázekKaždý z nás se nerodí s talentem jako Saudek a s foťákem se ne všichni kamarádíme, takže sáhneme po něčem, co již někdo vytvořil - klasicky to může být něco naskenovaného, printscreen něčí vizualizace nebo třeba záběr z filmu.V některých případech je to OK - pokud k takovému činu máme souhlas majitele obrázku, pokud se jedná o materiál ve volné distribuci nebo pokud je to záběr nebo obrázek, který byl vytvořen vlastníkem autorských práv k propagaci nějakého díla. Jestliže si však třeba pořídíme screenshot z nějakého filmu sami, už jde o krádež.
Stažený obrázek z internetuTak si asi pořizuje obrazový materiál většina lidí, ale taky je nejproblematičtější. Že jsme si stáhli fotku z googlu a nevěděli, že patří někomu jinému, je chabá výmluva, která nám v případném sporu nijak nepomůže.Fotky stažené z internetu můžeme jinde na netu použít jedině v případě, že:1) k tomu máme písemný souhlas majitele (to je taková ohraná písnička a zřídkakdy viděný úkaz, ale pro pořádek se to sluší uvést),2) jsme si koupili práva k užití obrázku (tak fungují třeba spousty fotobank, kde si za určitý kredit můžeš nasosat nakoupené množství fotografií a ty pak použít - ovšem pozor - toto použití je opět omezeno podmínkami, které fotobanka udává),3) obrázky jsou označeny licencí CC - Creative Commons, kterou autor označuje díla, která mají být veřejným vlastnictvím, tj. každý je může použít, aniž by si nárokoval jejich vlastnictví,4) jsou to fotky z free fotobank (takhle funguje třeba freeimages.com, freepik.com nebo vectoropenstock.com).Pokud nějakou fotku používáme třeba v nějakém textu, samozřejmostí je odkaz na zdroj fotkyNěkde jsem četl, že stačí fotku nějak upravit, oříznout nebo přejmenovat a nikdo ji nedohledá. Není to pravda! Obrázky, které jsou běžně prodejné za peníze a tudíž i pečlivě hlídané, bývají chráněny tzv. steganograficky - obsahují metadata, která zůstanou i v poupravené kopii zachována a tato kopie tedy dohledatelná je.
No, zní to možná zbytečně složitě a zdlouhavě, ale třeba registrace ve free foto bance je hotová za chvilku, vlastní fotka zase může být zajímavým oživením blogu/stránek/profilu a hlavně: těch pár minut nebo myšlenkových pochodů navíc vyjde výhodněji, než platit několikatisícovou pokutu :)