Kam se balíš? Nevím, jen tak - pro sichr.

Kam se balíš? Nevím, jen tak - pro sichr.

"Chipsy, péespéčko, cola, bluetooth repráky a capu s rovným kšiltem - fajn, mám sbaleno!" Když občas ve zprávách vidím záběry z evakuace kvůli povodním, požárům, úniku toxických látek atd., nestačím se divit, co někteří lidé považují za ideální náplň svého evakuačního zavazadla. Schválně, co by sis tam dal/a Ty?


Vůči našim rodičům, prarodičům a praprarodičům by bylo dost nefér tvrdit, že žijeme v nebezpečné době - žádná válka, žádná revoluce na obzoru, fungující sociální systém a relativně stabilní politika - kdo z našich předků to měl? Zároveň můžeme s klidem říct, že žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí světa - mírné počasí, nízká kriminalita, skoro ráj na zemi. Přesto se jednou za dva roky potýkáme s povodněmi, v suchých letech zase s rozsáhlými požáry, čas od času bouchne nějaká chemička a pak se rázem někteří z nás musí na čas nebo natrvalo evakuovat. A jelikož ta evakuace zpravidla probíhá dost rychle, jsme nabádáni k tomu, abychom měli připravená takzvaná evakuační zavazadla, přičemž dvě pětiny obyvatel ČR neví, co to je, 90% nic takového nemá a pouhých zhruba 5% má evakuační zavazadlo sbalené tak, aby s ním zvládli třídenní nucený pobyt mimo domov. Tak se do toho pustíme a trochu ta čísla poupravíme, co Ty na to?

Výběr zavazadla
Evakuační zavazadlo je určené k tomu, abychom v případě nouze mohli rychle opustit svůj domov, se sbalenými věcmi v klidu přežít alespoň tři dny v provizorních podmínkách a zároveň abychom měli co nejmenší škodu, i kdyby náš byt/dům lehl popelem (nebo odplul po Labi do Německa). Přesný obsah tohoto zavazadla je tedy dost individuální a záleží na potřebách každého z nás. Výčet věcí, které by určitě mělo obsahovat, je tedy neúplný a je třeba se zamyslet, na jakou událost se připravuji a zda mám všechno, co vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu potřebuji. Než se k tomuto výpisu dostaneme, zastavil bych se u volby samotného zavazadla. Ne, není to igelitka (byť to je v televizních záběrech nejčastější druh bagáže), není to kufr, ani kufr na kolečkách nemůžu doporučit, je to jednoznačně batoh na záda. To hned z několika důvodů - na zádech bez problémů uneseme 25 - 30 kg (10 - 15 kg v případě dětí), zatímco v rukou budeme mít problém nést delší dobu zátěž i třikrát menší. Dále s batohem na zádech máme volné ruce - můžeme se přidržovat, nést domácího mazlíčka nebo jíst a pít, aniž bychom museli zavazadlo pokládat. Nicméně pokud bydlíš ve městě daleko od nějaké řeky a nechceš se připravovat na jadernou válku, kufr na kolečkách taky postačí.

A teď konečně k té náplni: věci roztřídím do pěti kategorií, přičemž seřazeny jsou podle jejich potřebnosti.

1) Doklady
Možná trochu překvápko, že jsou na prvním místě, co? Pokud se chystáš na zombie apokalypsu, klidně tento bod přeskoč, ale nás ostatní, kteří se hodláme vrátit do běžného života, by to mělo zajímat. Ne, že by se bez dokladů nedalo přežít, ale když přijdeme o rodný list, pojišťovací smlouvy a doklady o vlastnictví dražších věcí (byt, auto, elektronika,...), bude náš následný život o dost chudší. Zároveň je běžně téměř nepotřebujeme vytahovat, takže mohou být připravené v zavazadle celou dobu (nebo alespoň ověřené kopie), aby se na ně při překotném balení nezapomnělo. Proto si je dovoluji uvést na prvním místě. A které doklady to tedy jsou? Občanka, řidičák, rodný list, kartička zdravotní pojišťovny, zdravotní a očkovací průkaz, pojistné a kupní smlouvy, ideálně i doklady o dosaženém vzdělání (výuční list, maturitní vysvědčení apod.).

2) Léky a zdravotnický materiál
Před životně důležitou vodu zařadím ještě tento bod z prostého důvodu - o vodu se s Tebou někdo podělí, o léky na cukrovku, epilepsii nebo jiné specifické onemocnění sotva... V první řadě je tedy potřeba mít neustále sbaleny zásoby léků (alespoň na měsíc, ať nemusíme shánět recept přímo v evakuačním středisku nebo ihned po návratu domů), které máme na předpis. Nezapomeň, že mají nějakou trvanlivost, takže je potřeba je v zavazadle měnit tak, aby v případě potřeby neměly po expiraci. Dále se jistě hodí léky proti bolesti (Ibuprofen), na horečky (Paralen), na zažívací potíže (Endiaron, živočišné uhlí), na projevy alergie (Zyrtec, Zodac nebo Xyzal) a různé léky a kapičky proti rýmičce, proti kašli, něco na posílení imunity apod. Krom toho jistě přijde vhod základní zdravotnický materiál - obvazy a obinadla, trojcípý šátek, sterilní kompresy, pinzeta, nůžky, náplasti... Když si koupíš třeba náplň do autolékárničky, budeš mít asi vše potřebné.

3) Pitná voda a potraviny
Než začne v evakuačním středisku fungovat distrubuce nápojů a jídla, je dobré se spolehnout sám na sebe. V zavazadle by tedy mělo být alespoň 6 litrů neperlivé balené vody (2 litry na den) a dostatek jídla na tři dny. Ideálně by to měly být suché, trvanlivé potraviny (balené pečivo, vakuované suché salámy), konzervované potraviny a nějaké čokolády nebo tyčinky pro doplnění energie. Hodí se taky porcovaný čaj, cukr, káva a sušené mléko. Nezapomeň, že k tomu jídlu taky budeš potřebovat nějaké nástroje, takže do batohu přihoď i příbor, ideálně ešus, lihový vařič a nerezový hrnek. Pokud takovéto tábornické vybavení nemáš, tak si vem aspoň ten příbor a plastovou misku.

4) Oblečení a věci na spaní
To asi není potřeba popisovat. Patery ponožky, dostatek spodního prádla, kalhoty, tři trika, mikina, bunda, náhradní boty. Určitě nezapomeň na hygienické potřeby - kartáček a pasta, mýdlo, ručník, dámské potřeby, kapesníky, toaleťák, uchošťoury a vlhčené ubrousky. Na spaní spacák a karimatka.  Stan může být taky k užitku, ale vzhledem k jeho hmotnosti je potřeba zvážit, jak moc ho potřebujeme. Jo a pláštěnka, nezapomeň na pláštěnku! Ideálně silné pončo, které před deštěm ochrání nejen tebe, ale i ten batoh.

5) Různé 
Jak napovídá název odstavce, tento seznam bude různý podle našich individuálních potřeb. Co považuji za nezbytné, je švýcarský nůž aspoň s nožíkem a otvírákem na konzervy, svítilna (ideálně čelovka), mobilní telefon a nabíječka (pokud máš doma schovaný funkční starý tlačítkový telefon, ten je pro tyto případy úplně super, protože nepotřebuje nabíjet každý den). Další věci jsou na zvážení - rádio na kliku, šití, lepicí páska, provázek/lano, plastové pytle, celta, zapalovač/křesadlo, vodní filtr/tablety na desinfekci vody. Pro udržení dobré nálada a morálky není špatné sbalit i nějakou karetní hru nebo knihu po dlouhé chvíle čekání v evakuačním středisku. Pokud jsi kuřák, sbal si i cigarety. Ne, že bych Tě chtěl ke kouření nabádat, ale evakuace není ideální čas na odvykání. Člověk v krizi s absťákem je to poslední, co ostatní lidi kolem Tebe budou potřebovat... A u dalšího vybavení právě záleží na tom, jaké jsou Tvoje osobní potřeby. Jestli máš domácí zvíře, je dobré pamatovat na jeho potravu. Jestli máš cukrovku, jistě budeš potřebovat věnovat více času přípravě vyvážené stravy a v batohu najdeš místo i pro diabetickou váhu... Prostě musíš zvážit, jestli tam k Tvému přežití v klidu a pohodě nic nechybí.

Tak co, zůstaneš mezi těmi 90% nepřipravených nebo s tím něco provedeš? ;-)


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.