Google jasnovidec

Google jasnovidec

V minulém článku jsme si povídali o digitální stopě. Dneska si názorně ukážeme, jak takové stopování může v praxi vypadat.

V Belgii už před několika lety proběhl projekt, který měl upozornit lidi, aby si dávali pozor na to, co o sobě zveřejňují na internetu. Tvůrci projektu zvali náhodné lidi z ulice do stanu za "jasnovidcem," pod záminkou natáčení televizního pořadu. Takhle to vypadalo:

Jak to ten jasnovidec dělal? Při vchodu do stanu byli návštěvníci nepozorovaně vyfoceni. Herec prohodil pár nicneříkajících frází, během kterých se v zákulisí rozjela pátrací mašina - podle fotky vygooglili jméno, dál účty na sociálních sítích, v bance, blogy, diskuse... Herec už jen dostával informace do schovaného sluchátka a mohl "věštit." 

Laik by nejspíš tolik informací nevyhledal, ale naučit se efektivně používat google není až tak těžké. Pak stačí jen touha něco najít. Chraň si své soukromí a tajnosti nebo pikantnosti si nech pro sebe nebo pro uši svých nejbližších, ale ne pro vyhledávací nástroje na netu. :)

Související články:

Na návštěvě se chováme nejen slušně, ale i opatrně!

Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout

Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu

To (ne)vysvětlíš?!

Hledej, stopa!

Welcome to the Internet - let me be your guide!

 

Příspěvek vznikl v rámci projektu Bezpečnost na internetu, který finančně podpořila Československá obchodní banka, a.s.Dotazník není zadán


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.