Zajímavosti

Když povídání nestačí...

Antidepresiva, neboli léky podávané pro potlačení či předcházení depresí, mají dost rozporuplnou pověst. Jedna skupina lidí v nich vidí neškodné malé pomocníčky, které je možné zobat při sebemenším vykolejení. Jiní je zase pokládají téměř za ďáblův nástroj, který ničí lidskou osobnost. Jak to však je s antidepresivy doopravdy?

To se mám vykecávat před úplně cizím člověkem?!

V minulých článcích jsme se zabývali tématem deprese, co ji způsobuje, jak se projevuje, jak z ní ven… A řekli jsme si, že prvním krokem v léčbě deprese je psychoterapie. Ale co to je? Je to jako z filmu, že si lehneme na kožené lehátko a fousatý pán v bílém plášti z nás v hypnóze tahá rozumy? Nebo jak taková věc probíhá?

Online doučování už není hudbou budoucnosti - seznam se se službou talentify.me

Tempo klasické výuky je rychlé a nároky na studenty jsou rok od roku větší, doučování se proto stává potřebným doplňkem běžného vzdělávacího systému. Seznam se s novou platformou Talentify.me, která nabízí pomoc s doučováním všem dětem napříč sociálními vrstvami. Jednoduše a nyní navíc online.

Pravda a mýty o ADHD

Asi žádná jiná onemocnění nejsou tak opředená mýty, jako ta, která se týkají našeho mozku. Je to jednoduché – bolest břicha nebo chřipku si dovede představit každý, ale to, že myšlení nebo prožívání funguje podle jiného schématu, to už jen tak někdo nedovede. A co teprve, když se ta porucha projevuje jen tak, že člověk vypadá jako „zlobivé dítě?“

Když rodiče zlobí…

...tak jsou potrestáni, stejně jako když zlobíš Ty. Jenom oni to neodnesou opisováním školního řádu, nedostanou zaracha, nemusí klečet v koutě. Tresty pro dospělé jsou poněkud jiného a dlouhodobějšího charakteru a zasahují zpravidla celou rodinu, děti nevyjímaje. Jaké to je, být dítětem trestance?

OSPOD není paní Zubatá. Co dělá ta pověstná

Když se řekne OSPOD, řada z vás asi nebude mít nejmenší ponětí, co ta zkratka má znamenat. Mnohem známější je pojem “sociálka,” při které se asi někomu vybaví, že půjde o nějakou instituci, která se zabývá dětmi z problémových rodin. Ta představa je ale v mnohých případech dost nepřesná a plná různých mýtů a polopravd. Tak se na to pojďme podívat a udělat si jasno.

Mám hned dva domovy - u mámy a u táty

Už v řadě článků jsme se zabývali situacemi, kdy dítě nemá vlastní “normální” domov - buď je v dětském domově nebo třeba v “Klokánku,” diagnosťáku, výchovňáku, na azylu… A teď tu najednou máme situaci, kdy má dítě domovy hned dva! Říkáš si, že to je fajn? No, jak kdy. Řeč totiž nebude o majetných rodinách, které by měly svá letní sídla nebo venkovské haciendy, ale o dětech ve střídavé péči.

Děti duševně nemocných rodičů to nemají lehké, ale mohou z nelehkých situací vykřesat i pozitiva...

...říká paní Kamila Mrkvicová, vedoucí Centra rodinné terapie Horizont, se kterou jsme dělali rozhovor o tom, jaké to je, když dítě vychovávají rodiče s duševním onemocněním. V první části rozhovoru jsme si povídali, co si vlastně máme pod pojmem duševní onemocnění představit, jaké problémy rodiny zasažené takovou nemocí řeší, nebo jak se mohou obrátit na Horizont, který se i na tyto rodiny zaměřuje. Dnes přinášíme další sadu otázek a pochopitelně hlavně odpovědí.

Duševní onemocnění už nejsou takové tabu, říká Kamila Mrkvicová z Centra rodinné terapie Horizont.

Když se řekne “psychické onemocnění,” člověk si často představí něco, co zná z filmů - šílence ve svěrací kazajce ve vypolstrované místnosti nějakého duševního sanatoria kdesi mimo civilizaci. Ale ono to takhle rozhodně ve většině případů nevypadá. Lidé s psychickým onemocněním žijí mezi námi, chodí s ostatními lidmi do práce, vychovávají děti… Jaké to je, když má dítě rodiče s psychickým onemocněním? Na to jsme se dnes zeptali paní Kamily Mrkvicové, která v Domě tří přání v Centru rodinné terapie Horizont pracuje s rodinami, které se s nějakou duševní nemocí potýkají.

Strč prst skrz ZDVOP - jak fungují Klokánky apod.?

Tahle krkolomná zkratka ZDVOP znamená Zařízení pro Děti Vyžadující Okamžitou Pomoc a představuje domy, do kterých se rozhodně nechceš dostat. Vůbec ne proto, že by to v nich bylo nějak hrozné, to může být spíš naopak, ale proto, že přijetí do ZDVOPu předchází nějaká dost nepříjemná nebo krutá situace. Pro jaké děti tato zařízení jsou a jak to tam funguje?

 

Život na azylu

Jaké jsou možnosti, kde můžeš se svými rodiči bydlet? Když je někdo dost bohatý, může mít vlastní byt nebo dokonce dům. Pochopitelně ne každý si může dovolit takové bydlení za několik milionů koupit, tak bydlí v nájmu - (většinou) byt vlastní někdo jiný, komu nájemník platí peníze za to, že v jeho bytě může bydlet. A když někdo nemá ani na ten nájem? Skončí na ulici? Nebo na ubytovně? Děti v ústavu? V mnoha případech bohužel ano, ale když se poštěstí, je tu ještě jedno řešení - azylové domy. Jaké to v nich je?

Všechno nejlepší!

Co si připomínáme dnešním datem, to asi není potřeba připomínat. Řekl bych, že není v naší zemi moc lidí, kdo by nevěděli, že dnes slavíme výročí 100 let výročí založení republiky. Ale co to znamená? Je to hodně, nebo málo? Je po těch sto letech naše země dospělá? A jak se slaví narozeniny takové republiky?

Chceš na rande? Smůla, máš slabý status…

Dáme si zase trochu fantasy, jo? Přestav si společnost, ve které svět funguje jako jedna velká počítačová hra. Všechno, co děláš, ovlivňuje úroveň Tvojí postavy – za dobré chování se Ti status zvedá, za špatné zase klesá. A podle toho máš dostupné různé vymoženosti – od půjček, přes vzdělání, až po výběr partnera na rande. Že je to hodně nereálná fikce? Omyl, příteli! Tahle realita je možná blíž, než si myslíš, a není tak docela virtuální…

Dnes je den Sv. Valentýna

14. únor je každoročně dnem zamilovaných, oslavou lásky, svátkem svatého Valentýna. Kde se tento zvyk vzal? Má nějakou tradici, nebo je to novodobý umělý svátek, který sleduje jen komerční účel? A těšíme se na něj vůbec?

Volíme prezidenta

Ať jsi kluk, nebo holka, ať je Ti 10, 14, 18 let, ať bydlíš ve městě, či na vesnici, této události sis nemohl/a nevšimnout. Prezidentské volby. Už řadu měsíců se na nás z billboardů kolem cest usmívají postarší pánové a snaží se urvat si naši přízeň. Vlastně se snažili, včera totiž skončilo první kolo těchto voleb. Co bude následovat dál? A proč je taková volba důležitá?

Kdybych se narodil před X lety...

Vánoce vnímáme jako něco neměnného, stálého, co se opakuje větších odlišností každý rok. Tušíme, že jinde ve světě se Vánoce slaví jinak, ale že by se v našich luzích a hájích tyto svátky nějak výrazněji měnily? Jak by vypadaly Tvoje Vánoce třeba ve středověku? Nebo před padesáti lety?

Svatý Václave, vévodo české země!

Zavřená škola, zavřené obchody, vlajky na úřadech, vlaječky na tramvajích, volno v práci, to všechno naznačuje, že je dnes nějaký významný den. Ale víš, co je to za svátek? Jak vznikl a proč se slaví právě v tento den?

Vapuješ? Víš, jak je to s (ne)bezpečností e-cigaret?

Vidíme na ně reklamy, tváří se jako hrozně sexy, cool, dokonce i zdravá věc. Řeč je o elektronických cigaretách, dýmkách, krabičkách a dalších zařízeních, které vznikly jako "zdravější" náhražka kouření klasických cigaret. Jenže jak to s tou škodlivostí/prospěšností je? Říkají nám prodejci pravdu? Můžeš si o tom přečíst v zajímavém článku, který vydal královéhradecký PROSTOR PRO.

S vůní benzínu

Ráno vstaneme, jedeme do školy/práce, v rámci práce občas taky musíme někam přejet. Odpoledne jedeme domů, cestou se stavíme v obchodě pro něco k jídlu – to do toho obchodu muselo taky nějak přijet. Do toho občasné popojížďky za doktory, úřady, kamarády… O víkendu nikam nemusíme, ale zase jezdíme – na výlety, na návštěvy, na houby, za zábavou. Všichni zkrátka pořád někam jezdíme. A protože koně povětšinou nemáme kde ustájit, na kolo je čtyři měsíce v roce moc zima a hromadná doprava nejezdí často tam, kam potřebujeme, máme co? Auto!

27. února si připomínáme ledního medvěda. Ptáš se coooo? Proč? Tento den má upozornit na to, že pokud my všichni, tedy lidstvo, hodně rychle nezměníme svoje chování, budeme si tuto nádhernou šelmu brzy připomínat in memoriam. Polární medvěd je totiž na vyhynutí. A nebo jsme na vyhynutí my?

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.