Zajímavosti

Život podle vlastních pravidel. Jak se žije s autismem?

Se slovem autismus se asi každý z nás už setkal. A dokonce si většina z nás troufá tvrdit, že ví, co to je. Tak schválně, zkus si odpovědět na tyto otázky: Co je to autismus? Jak se chovají lidé s autismem? Kde se autismus bere? Jak se dá léčit? Můžeme se jím nakazit? Tak co, znáš odpovědi? Pokud ne, pokračuj ve čtení, protože právě na tyto otázky přinášíme odpovědi.

Bludy a halucinace - jak vypadá život lidí, které šálí (nejen) zrak

Ta slova znáš, nejsou úplně cizí. Slyšet je můžeme v televizi, občas o nich čteme, dokonce je používáme i v běžné řeči - když někdo mele blbosti, říkáme, že vypráví bludy. Denní snění občas označujeme halucinace. Co je ale skutečný význam těchto slov? A jak se žije lidem, kteří se s nimi potýkají?

Když povídání nestačí...

Antidepresiva, neboli léky podávané pro potlačení či předcházení depresí, mají dost rozporuplnou pověst. Jedna skupina lidí v nich vidí neškodné malé pomocníčky, které je možné zobat při sebemenším vykolejení. Jiní je zase pokládají téměř za ďáblův nástroj, který ničí lidskou osobnost. Jak to však je s antidepresivy doopravdy?

To se mám vykecávat před úplně cizím člověkem?!

V minulých článcích jsme se zabývali tématem deprese, co ji způsobuje, jak se projevuje, jak z ní ven… A řekli jsme si, že prvním krokem v léčbě deprese je psychoterapie. Ale co to je? Je to jako z filmu, že si lehneme na kožené lehátko a fousatý pán v bílém plášti z nás v hypnóze tahá rozumy? Nebo jak taková věc probíhá?

Online doučování už není hudbou budoucnosti - seznam se se službou talentify.me

Tempo klasické výuky je rychlé a nároky na studenty jsou rok od roku větší, doučování se proto stává potřebným doplňkem běžného vzdělávacího systému. Seznam se s novou platformou Talentify.me, která nabízí pomoc s doučováním všem dětem napříč sociálními vrstvami. Jednoduše a nyní navíc online.

Pravda a mýty o ADHD

Asi žádná jiná onemocnění nejsou tak opředená mýty, jako ta, která se týkají našeho mozku. Je to jednoduché – bolest břicha nebo chřipku si dovede představit každý, ale to, že myšlení nebo prožívání funguje podle jiného schématu, to už jen tak někdo nedovede. A co teprve, když se ta porucha projevuje jen tak, že člověk vypadá jako „zlobivé dítě?“

Duševní onemocnění už nejsou takové tabu, říká Kamila Mrkvicová z Centra rodinné terapie Horizont.

Když se řekne “psychické onemocnění,” člověk si často představí něco, co zná z filmů - šílence ve svěrací kazajce ve vypolstrované místnosti nějakého duševního sanatoria kdesi mimo civilizaci. Ale ono to takhle rozhodně ve většině případů nevypadá. Lidé s psychickým onemocněním žijí mezi námi, chodí s ostatními lidmi do práce, vychovávají děti… Jaké to je, když má dítě rodiče s psychickým onemocněním? Na to jsme se dnes zeptali paní Kamily Mrkvicové, která v Domě tří přání v Centru rodinné terapie Horizont pracuje s rodinami, které se s nějakou duševní nemocí potýkají.

Život na azylu

Jaké jsou možnosti, kde můžeš se svými rodiči bydlet? Když je někdo dost bohatý, může mít vlastní byt nebo dokonce dům. Pochopitelně ne každý si může dovolit takové bydlení za několik milionů koupit, tak bydlí v nájmu - (většinou) byt vlastní někdo jiný, komu nájemník platí peníze za to, že v jeho bytě může bydlet. A když někdo nemá ani na ten nájem? Skončí na ulici? Nebo na ubytovně? Děti v ústavu? V mnoha případech bohužel ano, ale když se poštěstí, je tu ještě jedno řešení - azylové domy. Jaké to v nich je?

Všechno nejlepší!

Co si připomínáme dnešním datem, to asi není potřeba připomínat. Řekl bych, že není v naší zemi moc lidí, kdo by nevěděli, že dnes slavíme výročí 100 let výročí založení republiky. Ale co to znamená? Je to hodně, nebo málo? Je po těch sto letech naše země dospělá? A jak se slaví narozeniny takové republiky?

Chceš na rande? Smůla, máš slabý status…

Dáme si zase trochu fantasy, jo? Přestav si společnost, ve které svět funguje jako jedna velká počítačová hra. Všechno, co děláš, ovlivňuje úroveň Tvojí postavy – za dobré chování se Ti status zvedá, za špatné zase klesá. A podle toho máš dostupné různé vymoženosti – od půjček, přes vzdělání, až po výběr partnera na rande. Že je to hodně nereálná fikce? Omyl, příteli! Tahle realita je možná blíž, než si myslíš, a není tak docela virtuální…

Dnes je den Sv. Valentýna

14. únor je každoročně dnem zamilovaných, oslavou lásky, svátkem svatého Valentýna. Kde se tento zvyk vzal? Má nějakou tradici, nebo je to novodobý umělý svátek, který sleduje jen komerční účel? A těšíme se na něj vůbec?

Volíme prezidenta

Ať jsi kluk, nebo holka, ať je Ti 10, 14, 18 let, ať bydlíš ve městě, či na vesnici, této události sis nemohl/a nevšimnout. Prezidentské volby. Už řadu měsíců se na nás z billboardů kolem cest usmívají postarší pánové a snaží se urvat si naši přízeň. Vlastně se snažili, včera totiž skončilo první kolo těchto voleb. Co bude následovat dál? A proč je taková volba důležitá?

Kdybych se narodil před X lety...

Vánoce vnímáme jako něco neměnného, stálého, co se opakuje větších odlišností každý rok. Tušíme, že jinde ve světě se Vánoce slaví jinak, ale že by se v našich luzích a hájích tyto svátky nějak výrazněji měnily? Jak by vypadaly Tvoje Vánoce třeba ve středověku? Nebo před padesáti lety?

Svatý Václave, vévodo české země!

Zavřená škola, zavřené obchody, vlajky na úřadech, vlaječky na tramvajích, volno v práci, to všechno naznačuje, že je dnes nějaký významný den. Ale víš, co je to za svátek? Jak vznikl a proč se slaví právě v tento den?

Vapuješ? Víš, jak je to s (ne)bezpečností e-cigaret?

Vidíme na ně reklamy, tváří se jako hrozně sexy, cool, dokonce i zdravá věc. Řeč je o elektronických cigaretách, dýmkách, krabičkách a dalších zařízeních, které vznikly jako "zdravější" náhražka kouření klasických cigaret. Jenže jak to s tou škodlivostí/prospěšností je? Říkají nám prodejci pravdu? Můžeš si o tom přečíst v zajímavém článku, který vydal královéhradecký PROSTOR PRO.

S vůní benzínu

Ráno vstaneme, jedeme do školy/práce, v rámci práce občas taky musíme někam přejet. Odpoledne jedeme domů, cestou se stavíme v obchodě pro něco k jídlu – to do toho obchodu muselo taky nějak přijet. Do toho občasné popojížďky za doktory, úřady, kamarády… O víkendu nikam nemusíme, ale zase jezdíme – na výlety, na návštěvy, na houby, za zábavou. Všichni zkrátka pořád někam jezdíme. A protože koně povětšinou nemáme kde ustájit, na kolo je čtyři měsíce v roce moc zima a hromadná doprava nejezdí často tam, kam potřebujeme, máme co? Auto!

27. února si připomínáme ledního medvěda. Ptáš se coooo? Proč? Tento den má upozornit na to, že pokud my všichni, tedy lidstvo, hodně rychle nezměníme svoje chování, budeme si tuto nádhernou šelmu brzy připomínat in memoriam. Polární medvěd je totiž na vyhynutí. A nebo jsme na vyhynutí my?

O svátku Sv. Valentýna vážně i nevážně

14. únor je každoročně dnem zamilovaných, oslavou lásky, svátkem svatého Valentýna. Kde se tento zvyk vzal? Má nějakou tradici, nebo je to novodobý umělý svátek, který sleduje jen komerční účel? A těšíme se na něj vůbec?

Tak tu školu zavřeme!

Nebo spíše uzavřeme. A ne žádnou konkrétní školu, nýbrž téma, kterému jsme se věnovali v několika předcházejících článcích a také v nedávné soutěži. Soutěž o už máme zdárně za sebou, výherci už byli kontaktování a mohou se těšit na svá nová sluchátka. Přesto zbývá udělat ještě jednu věc, abychom mohli téma uzavřít - jistě, zveřejnit výsledky!

Co se stane 'potom'?

V tomto období možná častěji než jindy myslíme na naše blízké, zejména pak na ty, kteří už na tomto světě s námi nejsou. Ať už máme ve zvyku dívat se do kalendáře a sledovat, co je za významný den, nebo jsou nám svátky šumák a netušíme, kdy my sami máme jmeniny, můžou za to Dušičky; tedy Památka zesnulých. Proč máme potřebu na ně myslet? A co si představujeme, že se s člověkem děje po smrti?

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.