Nízkoprahy

PRVNÍ POMOC při bezvědomí

V minulé článku se mohl/a dozvědět něco o tom, jak se zachovat, když někdo krvácí a jsi svědkem něčího úrazu. Dnes se dozvíš něco o tom, jak se zachovat, když uvidíš někoho, kdo je v bezvědomí.

Přirozený kontakt, nebo závislost?

Závislost na alkoholu nebo drogách je hojně skloňovaný pojem, ale jednou z dalších častých forem může být i závislost na sociálních sítích nebo telefonu obecně. Najít hranici mezi tím, kdy Tvůj přístup vychází z přirozené potřeby být v kontaktu/obraze, a kdy už Tě ovládá do míry, že to nemůžeš ovlivnit, není vůbec snadné. Příznaky nebo okolnosti poskytující indicie tu ale přeci jenom jsou.

PRVNÍ POMOC při otravě

V minulých článcích ses dozvěděl/a něco o tom, jak se zachovat, když někdo krvácí, je v bezvědomí nebo jak zahájit resuscitaci. Dnes se dočteš o tom, jak se zachovat při otravě.

Vyhlašujeme další ročník Co Tě sejří!

Česká asociace streetwork a společnost Bohemia Energy podpoří celkovou částkou 100 000 Kč pět projektů mladých lidí, kteří ve svém okolí chtějí něco změnit k lepšímu.

Projekty mladých lidí mohou být zaměřené na zlepšení konkrétního veřejného místa, např. oprava hřiště, vybudování místa pro setkávání, zkrášlení parku apod., nebo mohou mít benefiční charakter. Podmínkou je veřejná prospěšnost.

PRVNÍ POMOC při úrazu a krvácení

Protože je léto a v létě se stává spousta úrazů, tak jsme si pro vás připravili různé situace, kdy je dobré vědět, jak pomoci sobě či někomu jinému.

Porovnávání jako nebezpečný našeptávač

Možná se to zdá nepravděpodobné, ale porovnávání je jedna z nejčastějších příčin našeho neštěstí. Teď nemyslíme případ, kdy si v obchodě vybíráš, jaké vzít boty nebo které řešení úkolu bude lepší. Problém většinou totiž nastává, když začneš sám sebe porovnávat s ostatními.

Na co si dát pozor na diskotéce?!

Blíží se prázdniny a s nimi i různé párty. Což je fajn, ale přemýšlel/a jsi, na co si na diskotéce dát pozor? Přece si nenecháš zkazit párty jen tím, že budeš neopatrný/á. Tak čti dál a dozvíš se, na co si dát bacha. 

Kde hledat pomoc, pokud mi někdo ubližuje?

Jestli se necítíš doma v bezpečí nebo máš takový ten svíravý pocit v břiše, kdykoliv se máš vrátit domů, tak nevěš hlavu. Není to tvá vina! A ještě důležitější věc je ta, že se to dá řešit a je tu pro tebe někdo, kdo ti může pomoci. Doma se máš cítit v bezpečí, být milován a cítit se tam dobře. Věříme, že není jednoduché vyrůstat v prostředí, kde je jen křik nebo i něco horšího. Dá se s tím ale něco dělat. Čti dál a dozvíš se, co. 

Vztek, násilí a jejich místo v životě

Vybuchnutí, nas*ání, prasknutí cévky, rage-ování, vystřelení z pantoflí, zrudnutí, vaření krve… jiným slovem VZTEK. Co to ale vlastně je? A má nějaké místo v životě civilizovaného člověka 21. století? A co teprve násilí?

Domácí násilí a jak ho poznat?

Domácí násilí je bohužel pro někoho jeho denním chlebem. Jedná se o chování mezi lidmi (zpravidla intimními partnery), kteří spolu bydlí a kdy jeden z nich uplatňuje moc a kontrolu nad tím, co dělá ten druhý. Charakteristické je, že k násilí dochází opakovaně a v soukromí. 

Bojíš se, co ti vaši řeknou na vysvědčení?

Někdy se to holt nepovede. Určitě znáš ten pocit, kdy je čas před vysvědčením, jako je tento, a bojíš se, co tam asi bude. Možná tušíš, že tam nebudou takové známky, jako si vaši představují. Jak jim to ale říct? Rodiče by z tebe chtěli mít jedničkáře, ale ono to není tak jednoduché, že? Nevěš hlavu! Máme pro tebe pár tipů.

Chyby - přátelé z minulosti

Koulíš očima při pronesení věty „Chybami se člověk učí“? Možná je to škoda, i když nelze tomuto citátu nepřiznat určitou otřepanost.  Strach z dělání chyb nebo ze selhání umí lidi pěkně držet v šachu a ve výsledku je tato úzkost zbytečnější i škodlivější než nějaké to samotné klopýtnutí. 

Když rodiče pijí …

Pokud rodiče pijí v rozumné míře, tak to hned nemusí znamenat nic špatného. Ve velké míře alkohol způsobuje závislost a přináší problémy. Jde hlavně o to, jak se dotyčný chová během toho, co konzumuje alkohol. 

 

Proč je v pořádku brečet

V životě každého někdy přijdou chvíle, kdy se na nás ze všech stran něco valí a je těžší a těžší udržet emoce pohromadě. Nebo si jen pustíme film, který nás dostane kvůli určité smutné scéně. Nebo jsme prostě ze všeho unavení. Ať už pro Tebe platí cokoliv z vyjmenovaného, je důležité vědět, že není nic špatného na tom si pobrečet a dát průchod emocím. A je úplně jedno, jestli jsi kluk, nebo holka.

Panebože, naši se zas hádaj!

Bohužel se stává často, že jsme svědkové něčeho, co zrovna vidět nechceme. Takových situacích existuje spousta a mezi ně patří například hádky rodičů. 

„Pošli to dál“ aneb  nápad kluka, jak změnit svět!

Viděl/a jsi film: „Pošli to dál“? Určitě ti doporučujeme se na něj mrknout. V dnešním článku se dozvíš, o čem tento film je. Tak čti dál.

Jak napsat životopis?

Ať už tě čeká brigáda nebo dokonce už práce, tak tě nemine jedna ne úplně zábavná věc a tou je napsání životopisu. U životopisu platí, že čím více zajímavějšího v něm máš, tak tím lépe. Ale co do něj všechno napsat? Čti dále a dozvíš se!

Jak a kde si najít brigádu?

Blíží se léto a pokud ti už je alespoň 15 let, tak si můžeš jít vydělat nějaké peníze na brigádu. Ale kam?! Možností je určitě spousta, jen si nesmíš moc vymýšlet. Motivací pro tebe mohou být pochopitelně peníze, nebo i možnost vyzkoušet či poznat své pracovní schopnosti.

Jsi ve vztahu, ve kterém nejsi spokojená/ý?

Protože je květen a květen je měsíc lásky, tak se jí budeme věnovat, možná jen trochu z jiného soudku.

Bodyshaming, o co jde?

„Ty jsi tlustá/ý.“ „Podívej se na sebe, jak vypadáš.“ „Další kousek bys opravdu neměl/a.“ „Jsi kost a kůže, dělej se sebou něco.“ „Ty beďary jsou fakt nechutný, vypadáš hrozně.“  Slyšel/a jsi někdy něco podobného?

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.