Bezpečně na internetu

Hledej, stopa!

Jedna ze základních pouček kriminalistiky zní, že neexistuje dokonalý zločin. Vždycky po pachateli zůstane nějaká stopa - někdy hluboká a jednoznačná, někdy viditelná jen pod mikroskopem, ale vždycky tam je. S pohybem na internetu je to podobné, každý náš krok tam zanechává otisk, který o nás později může prozradit, jací jsme.

Cesta k lepšímu internetu začíná u Tebe!

Každoročně si touto dobou celosvětově připomínáme Den bezpečného internetu. A ten letošní vychází právě na dnešek – 6. února 2018. A přichází s heslem a zároveň výzvou: „Vytvářej, propojuj a sdílej respekt: Cesta k lepšímu internetu začíná u Tebe!“ A co tedy pro ten lepší internet můžeme udělat?

Kam se obrátit, když nás někdo ohrožuje na internetu? Možností už je víc!

Krizové linky pro děti už u nás mají vcelku tradici a telefonní čísla na ně jsou mnohdy v povědomí širokého spektra lidí. A to je dobře. Doposavad však nebylo jednoduše dosažitelné místo, kam se obrátit, když se cítíme být ohroženi kyberstalkingem, kybergroomingem, sextingem a dalšími riziky kyberprostoru. Na tomto portálu jsme se těmto tématům několikrát podrobně věnovali, ale na chatu bohužel nemůžeme být pořád. Proto s radostí vítáme novou službu Dětského krizového centra - telefonní linku Rizika kyberprostoru!

Jedenáctiletý kluk s pomocí plyšového medvídka hacknul počítače na konferenci o kybernetické bezpečnosti

Jak velkou hrozbou může být plyšový medvídek? O tom malý chlapec proškolil odborníky na kybernetickou bezpečnost na konferenci v Nizozemí. Nejnovější hračky se chlubí například tím, že mají připojení k síti. Jenže taková elektronická hračka může být snadno zneužitelná!

Minecraft je podnětná a mnohdy přínosná hra, úplně bez rizik ale není, zjistila česká studie

Hra Minecraft je bezpochyby fenoménem, který už nějakou dobu plní nejen megabyty dat na discích našich počítačů a klipů na videoserverech, ale především volný čas vcelku početné komunity hráčů u nás i v zahraničí. Jak jsou na tom čeští hráči Minecraftu, na to se podívali výzkumníci z Univerzity Palackého v Olomouci.

Go! Go! Go! Pokémon Go!

Co mají společného následující věci: geocaching, minové pole, vloupání, záchrana mužů v ohrožení života, nenápadnou špionáž a nejstrměji stoupající akcie herních vývojářů? Odpověď létá (doslova) všude kolem – Pokémon Go!

Kvanta sociálních sítí aneb když dva dělají totéž, není to vždycky totéž

Přestože dnešní počítače poskytují výkon pro čím dál více náročnější využití, často od nich nepotřebujeme nic jiného, než aby zvládly utáhnout jednu věc - facebook. Ten se během posledních pěti let stal synonymem pro slova internet nebo dokonce samotný počítač. Ale krom něj existují tuny dalších sociálních sítí, které si také najdou své uživatele. Nač jich je tolik? Co se na nich dá dělat? Nauč se je rozlišovat, bezpečně používat, využívat všechny jejich možnosti a buď králem/královnou internetu!

Co všechno se může stát? Víš opravdu, s kým si povídáš? Snad ano. Intimní fotky a videa na internetu každopádně nesdílej. Raději mrkni na náš komiks ;-)

Soutěž „Tvůj příběh“, ve které bylo vaším úkolem dokončit komiks „Co se může stát“, a vyhrát sluchátka značky Pioneer od firmy BaSys, vyhrává...

Chceš vyhrát tablet Lenovo? Tak klikni na odkaz na stránky Fóra pro prožitkové vzdělávání a vyplň jednoduchý dotazník na téma bezpečného internetu (pokud čteš naše články, jistě uhodneš správné odpovědi).

Vyplněný a podepsaný dotazník postoupí do slosování, které proběhne koncem července.

Tak hodně štěstí! ;)

Je to challenge, nebo damage? Jak přežít výzvy na internetu.

Objevila jsem Ameriku. Zjistila jsem, že na internetu koluje řada výzev, neboli challenges. Trochu jsem si zagooglila a nestačím se divit – dušení se skořicí, způsobování si těžkých popálenin solí a ledem, skalpování se kukuřicí rotující na vrtačce, lehání si pod kola jedoucích aut či smrtelné pády ze zábradlí balkónů… co to proboha je? To jsou jako ty výzvy???

V zajetí sítě her

Vzbudím se, sesbírám looty, nasnídám se, naexpím postavy, vyčistím si zuby, pošlu armády na útok, jdu do školy, domlouvám klanovou bitvu, přestávka, zčekuju ranní útok, fyzika - do háje, tam není signál - rychle na záchod dát si vycvičit jednotky, hurá domů, sesbírám looty, naexpím postavy, jdu na fight s bossem,...

Poznáváš se? Pak je tenhle článek o online gamingu určený právě pro Tebe!

Kyberstalking? Nebezpečné pronásledování!

Otravuje tě někdo neustálými zprávami na internetu nebo v mobilu? Obtěžuje ve dne i v noci? Nebo dokonce vydírá a zastrašuje? Nebuď oběť, braň se! V článku o kyberstalkingu se dozvíš, jak nebezpečné pronásledování na internetu vypadá a co můžeš udělat, aby ses před ním ochránil/a.

Kybergrooming. Miláček, nebo úchylák?

Díky internetu se dnes může seznámit v podstatě každý. Psát si s někým je snadné, zábavné a vzrušující. Potkáš tak nové kámoše a třeba i… lásku! Jak ale poznáš, jestli si píšeš s mladou holkou, nebo s pupkatým „strejdou“? A na co si dát pozor, než se osobně sejdeš s někým, koho znáš jenom přes internet?

Vyhráli jste milion korun! Pošlete nám své číslo účtu a heslo...

Skočil/a bys na tak průhledný trik, jako je v názvu tohoto článku? Samozřejmě že ne, dneska snad nikdo. Proto se taky s tak žertovnými pokusy o vylákání citlivých informací už nesetkáváme, narozdíl od snahy útočníků zdokonalovat svoje phishingové útoky, které už nejsou tak snadno rozpoznatelné. Abys těm novodobým rybářům nenaletěl/a, podívej se raději, co je to phishing, jak vypadá a jak se před ním chránit.

Je libo Internet?

Není problém - připoj se a můžeš frčet kam chceš a jak rychle chceš! Jako s nadupaným autem. Ale než usedneš za volant, musíš se naučit auto ovládat, používat bezpečnostní prvky, vědět, jak se vyvarovat bouračkám. S Internetem je to stejné - i tady může srážka bolet.

Vítěz soutěže o Facebooku je tady!

Nedávno jsme uzavřeli soutěž na téma bezpečnost na Facebooku. Hrálo se o luxusní bluetooth reproduktor Pioneer.

Bezpečně na internetu - udělejme si v tom jasno!

Máme za sebou únor – měsíc bezpečného internetu. Probrali jsme otevřené i skryté hrozby číhající v temných zákoutích webu, ze všech stran jsme nahlédli na to, jak se na síti chovat, přečetli jsme si kopu tipů, jak si zabezpečit profily, jak nenaletět podvodníkům… Víme o internetu všechno! Všechno? Nemáme ve všech těch informacích tak trochu zmatek?

Víš, co se stane s tvými fotkami?

Slyšela o tom ve škole. Rodiče ji strašili různými nebezpečími. "To znám!" myslela si. Viděla to v televizi. "Ta je ale blbá!" říkala si o holce, které se to stalo, "To bych nikdy neudělala." Věděla, že je to nebezpečné. A pak přesně "to" udělala. A co ty? Budeš chytřejší?

Reálné případy a dopady sextingu

Když se mluví o nějakém nebezpečí, hrozbě, riziku, většina z nás si říká, že nám se to stát nemůže, protože... Jenže žádný důvod, proč bychom zrovna my neměli být v ohrožení, není. Oběti sextingu, které si dnes ukážeme, byly jistě taky přesvědčeny, že kdyby se na ně chystala nějaká levárna, poznají to a hravě z toho vybruslí...

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace