Bezpečně na internetu

Jak mohou vypadat následky kyberšikany, ukazuje nový film Na hory

Osobností, které se pouštějí do boje s kyberšikanou a dalšími odvrácenými tvářemi internetu, je čím dál víc. A to je dobře, protože je také čím dál víc případů, kdy lidé, zejména pak děti, nacházejí na internetu místo hledané zábavy a informací spíš bolest a utrpení. Nový snímek mladého režiséra Braňa Holička ukazuje, kam až právě kyberšikana může zajít. Film se stopáží 18 minut je krátký a snadno dostupný, tak mu věnuj tu chvilku, stojí to za to!

Nenávist na internetu

Panuje mezi lidmi taková představa, že „když je ta svoboda“, můžu si říkat, co chci, bez omezení. Skoro všichni jsme na nějaké sociální síti, spousta lidí má svůj blog nebo youtube kanál a to včetně dětí. A tam komunikujeme, vyjadřujeme své názory a postoje. Možná to vypadá, že na internetu jsme nedostižitelní, anonymní a vše je jen virtuální, proto nejsou žádné hranice a omezení. Není tomu tak. Virtuální realita je součástí té skutečné a platí v ní stejné zákony, jako v zemi, kde žijeme, resp. v Evropské Unii. A tomu podléhá i naše chování na internetu.

Chceš na rande? Smůla, máš slabý status…

Dáme si zase trochu fantasy, jo? Přestav si společnost, ve které svět funguje jako jedna velká počítačová hra. Všechno, co děláš, ovlivňuje úroveň Tvojí postavy – za dobré chování se Ti status zvedá, za špatné zase klesá. A podle toho máš dostupné různé vymoženosti – od půjček, přes vzdělání, až po výběr partnera na rande. Že je to hodně nereálná fikce? Omyl, příteli! Tahle realita je možná blíž, než si myslíš, a není tak docela virtuální…

Banka v kapse

Ty nejužitečnější nástroje zpravidla nebývají ty nejdokonalejší, ale ty nejpřístupnější. Jako třeba kapesní nožík. Jasně, pila je větší, sekera rychlejší, CNC fréza přesnější. Ale ten nožík se jako jediný vejde do kapsy a může vykonat práci všech zmíněných nástrojů kdekoliv na světě. A, světe, div se, stejná přístupnost a variabilita jde ocenit třebas i u takové banky.

Finance pod palcem? S internetovým bankovnictvím snadno!

Víš, jak vypadá Tvoje pobočka banky? Já vlastně ne, mockrát jsem tam nebyl. Ovšem tuším, že tam je něco jako úřední hodiny, které by mi asi nevyhovovaly. Naštěstí už dlouho extistuje způsob, jak mít nad svými penězi na účtu kontrolu, aniž bychom vytáhli paty z domu. Jak na to?

Nakupujeme přes internet - na co si dát bacha

Na nákupy přes internet jsme si už zvykli. Nutno říct, že je to super - nemuset se trmácet do obchodu, odhánět dotěrné prodavače, všechno si v klidu porovnat,... Ovšem i tady jsou věci, které bychom měli mít na zřeteli.

Počkej, pošlu ti to poštou!

No, to bychom se mohli načekat… Ne, vůbec se teď nechci pouštět do kritiky pošt a dalších přepravních služeb. Ale jsou věci, které je posílat fyzickou poštou dost nesmysl. Samozřejmě mám na mysli dokumenty, fotky, zvukové, video a jiné soubory, které máme v digitální podobě. Představa, že bychom si takové věci vytiskli nebo vypálili na CD, vložili do obálky, nadepsali adresu a hodili do schránky – to už snad nenapadne ani naše rodiče či prarodiče. Přesto si netroufám říci, že bychom služby internetových zásilkoven používali všichni úplně správně.

Buď safe online s Jirkou Králem

Zajímala by Tě přednáška jednoho z nejznámějších českých youtuberů o bezpečnosti na internetu? Tak se se svojí školou přihlašte do programu společnosti Avast "Buď safe online!" a vyhrajte návštěvu Jirky Krále přímo u vás! 

Hledej, stopa!

Jedna ze základních pouček kriminalistiky zní, že neexistuje dokonalý zločin. Vždycky po pachateli zůstane nějaká stopa - někdy hluboká a jednoznačná, někdy viditelná jen pod mikroskopem, ale vždycky tam je. S pohybem na internetu je to podobné, každý náš krok tam zanechává otisk, který o nás později může prozradit, jací jsme.

Cesta k lepšímu internetu začíná u Tebe!

Každoročně si touto dobou celosvětově připomínáme Den bezpečného internetu. A ten letošní vychází právě na dnešek – 6. února 2018. A přichází s heslem a zároveň výzvou: „Vytvářej, propojuj a sdílej respekt: Cesta k lepšímu internetu začíná u Tebe!“ A co tedy pro ten lepší internet můžeme udělat?

Kam se obrátit, když nás někdo ohrožuje na internetu? Možností už je víc!

Krizové linky pro děti už u nás mají vcelku tradici a telefonní čísla na ně jsou mnohdy v povědomí širokého spektra lidí. A to je dobře. Doposavad však nebylo jednoduše dosažitelné místo, kam se obrátit, když se cítíme být ohroženi kyberstalkingem, kybergroomingem, sextingem a dalšími riziky kyberprostoru. Na tomto portálu jsme se těmto tématům několikrát podrobně věnovali, ale na chatu bohužel nemůžeme být pořád. Proto s radostí vítáme novou službu Dětského krizového centra - telefonní linku Rizika kyberprostoru!

Jedenáctiletý kluk s pomocí plyšového medvídka hacknul počítače na konferenci o kybernetické bezpečnosti

Jak velkou hrozbou může být plyšový medvídek? O tom malý chlapec proškolil odborníky na kybernetickou bezpečnost na konferenci v Nizozemí. Nejnovější hračky se chlubí například tím, že mají připojení k síti. Jenže taková elektronická hračka může být snadno zneužitelná!

Minecraft je podnětná a mnohdy přínosná hra, úplně bez rizik ale není, zjistila česká studie

Hra Minecraft je bezpochyby fenoménem, který už nějakou dobu plní nejen megabyty dat na discích našich počítačů a klipů na videoserverech, ale především volný čas vcelku početné komunity hráčů u nás i v zahraničí. Jak jsou na tom čeští hráči Minecraftu, na to se podívali výzkumníci z Univerzity Palackého v Olomouci.

Go! Go! Go! Pokémon Go!

Co mají společného následující věci: geocaching, minové pole, vloupání, záchrana mužů v ohrožení života, nenápadnou špionáž a nejstrměji stoupající akcie herních vývojářů? Odpověď létá (doslova) všude kolem – Pokémon Go!

Kvanta sociálních sítí aneb když dva dělají totéž, není to vždycky totéž

Přestože dnešní počítače poskytují výkon pro čím dál více náročnější využití, často od nich nepotřebujeme nic jiného, než aby zvládly utáhnout jednu věc - facebook. Ten se během posledních pěti let stal synonymem pro slova internet nebo dokonce samotný počítač. Ale krom něj existují tuny dalších sociálních sítí, které si také najdou své uživatele. Nač jich je tolik? Co se na nich dá dělat? Nauč se je rozlišovat, bezpečně používat, využívat všechny jejich možnosti a buď králem/královnou internetu!

Co všechno se může stát? Víš opravdu, s kým si povídáš? Snad ano. Intimní fotky a videa na internetu každopádně nesdílej. Raději mrkni na náš komiks ;-)

Soutěž „Tvůj příběh“, ve které bylo vaším úkolem dokončit komiks „Co se může stát“, a vyhrát sluchátka značky Pioneer od firmy BaSys, vyhrává...

Chceš vyhrát tablet Lenovo? Tak klikni na odkaz na stránky Fóra pro prožitkové vzdělávání a vyplň jednoduchý dotazník na téma bezpečného internetu (pokud čteš naše články, jistě uhodneš správné odpovědi).

Vyplněný a podepsaný dotazník postoupí do slosování, které proběhne koncem července.

Tak hodně štěstí! ;)

Je to challenge, nebo damage? Jak přežít výzvy na internetu.

Objevila jsem Ameriku. Zjistila jsem, že na internetu koluje řada výzev, neboli challenges. Trochu jsem si zagooglila a nestačím se divit – dušení se skořicí, způsobování si těžkých popálenin solí a ledem, skalpování se kukuřicí rotující na vrtačce, lehání si pod kola jedoucích aut či smrtelné pády ze zábradlí balkónů… co to proboha je? To jsou jako ty výzvy???

V zajetí sítě her

Vzbudím se, sesbírám looty, nasnídám se, naexpím postavy, vyčistím si zuby, pošlu armády na útok, jdu do školy, domlouvám klanovou bitvu, přestávka, zčekuju ranní útok, fyzika - do háje, tam není signál - rychle na záchod dát si vycvičit jednotky, hurá domů, sesbírám looty, naexpím postavy, jdu na fight s bossem,...

Poznáváš se? Pak je tenhle článek o online gamingu určený právě pro Tebe!

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.