V rámci našeho putování po temných zákoutích a rizikách internetu jsme už viděli ledacos - vylákávání obětí a.k.a. kybergrooming je pěkné svinstvo, hejtování člověku taky zrovna nevylepší den, phishing dovede člověka jakbysmet potrápit, když si na něj nedá pozor… Ale co považuji za absolutní dno hrůz, se kterými se můžeme ve vodách internetu setkat, je naše dnešní téma - kyberšikana.
Teda, ona ani normální šikana není žádná výhra. Ať už probíhá ve škole, v práci, ve sportovním klubu, ve vojenské jednotce, na táboře, ve vězení… Kdekoliv se člověk vyskytuje, nechce se tam setkat se šikanou. Ani slovní ani fyzickou ani žádnou jinou. Bohužel se tak děje a to v nemalé míře - vždyť celých 40 % základních a středních škol v ČR ročně přiznává, že šikanu na své půdě musí řešit. A kolik je teprve těch, které to nepřiznávají nebo o ní vůbec neví?
Byl/a jsi někdy v místnosti, kde kape kohoutek? Kap kap kap, pořád dokolečka, bez ustání. Kap kap kap, to člověka dovede pěkně vytočit, i když je to jenom kapání, kap kap kap, a vlastně se ho to ani, kap kap kap, netýká. Už jenom věta o něm je protivná! A u šikany jde právě o tohle. Nemusí jít o hrozivé útoky, obrovská způsobená zranění, ale o jejich nekonečnost. Kvůli tomu se také šikana tak špatně odhaluje - vždyť by to přece mohly být jen vtípky, takové drobné kanadské žertíky. Ale jsou-li soustředěné stále na jednu oběť, není to pro ni sranda, ale děsivé trýznění.
No ale to se pořád bavíme o té “normální” šikaně, která probíhá v tom hmatatelném světě. Už je to pojem, který je nějakou dobu známý a více či méně si ho jsou schopni všímat a řešit učitelé, rodiče i další “zodpovědné” osoby. A taky je před ní alespoň nějaká možnost úniku, když neprobíhá pořád a všude.
Kyberšikana je šikana realizovaná prostřednictvím moderních informačních technologií. Nutno podotknout, že jde o dlouhodobou činnost. Pokud tedy o Tobě někdo napíše na sociální síti nelichotivý příspěvek, je to jeho názor. Jestliže v tomto jednání dále pokračuje s cílem Tě zdiskreditovat a uškodit Ti, jedná se již o kyberšikanu.
U nás je kyberšikana bohužel častým jevem a průzkumy říkají, že se stále šíří. Obětí bývají především děti, které se určitými rysy odlišují od ostatních (osvojené děti, děti z neúplných rodin, sociálně slabší a podobně).
Kyberšikana je pro trestní zákoník zatím neznámý pojem, ale pachatel se tímto jednáním může dopouštět celé řady trestných činů, za které může být potrestán odnětím svobody až 4 roky. Např.: Ublížení na zdraví (§ 146), Omezování osobní svobody (§ 171), Vydírání (§ 175), Pomluva (§ 184), Krádež (§ 205), Násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci (§ 352), Nebezpečné vyhrožování (§ 353), Nebezpečné pronásledování (§ 354) a další.
Podstatné však je, že o tom musí někdo vědět a někdo to vyšetřit. Pokud tedy máš podezření, že Tebe nebo někoho v Tvém okolí někdo šikanuje, řekni to někomu z dospělých - ideálně rodičům, učitelům, pracovníkům na klubu nebo komukoliv důvěryhodnému. Mohou Ti pomoct vyhodnotit, zda se jedná opravdu o kyberšikanu a pak i pomoci s nahlášením na patřičná místa (OSPOD nebo Policie ČR).
A nechceš se někdy sejít?
Já vám to nandám!
Kdo lže, ten krade a fakenews pasti klade
Můj účet, můj hrad
Phishing - jak se nechytit do sítí novodobých rybářů
Hej, Ty, nech si ty hejty!
Na tělo si taky nenapíšeš kdejakou blbost...
A co teď?!
Internet Vol. 3: Nové výzvy
Bezpečně na Internetu - udělejme si v tom jasno!
Reálné případy a dopady sextingu
Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?
Bacha na sexting
"Nevěřte citátům na internetu, nemusí být pravé." - Abraham Lincoln, 1862
Internetová identita - naše druhé já?
Na internetu se chováme nejen slušně, ale i opatrně!
Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout
Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu
To (ne)vysvětlíš?!
Google jasnovidec
Hledej, stopa!
Welcome to the Internet - let me be your guide!