Umění - studium nejen pro bohémy

Umění - studium nejen pro bohémy

Článkem od Dušana o tradičních řemeslech jsme se dostali částečně na pole umění, a tam budeme pokračovat dále v našem povídání o středních školách. Tentokrát bude slovo patřit múzám – zabrousíme do alternativních oborů a přineseme informace o školách, kde je součástí přijímacího řízení talentová zkouška. Jedná se zejména o konzervatoře a další umělecké střední školy.

Předně je třeba říci, že pokud letos končíš ZŠ, může být již pozdě uvažovat o některých uměleckých školách. Na některé obory s talentovou zkouškou si totiž člověk musí podat přihlášku do 30. listopadu! Jedná se o umělecké obory v konzervatořích, dále jde o obor Gymnázium se sportovní přípravou a všechny obory, které spadají do skupiny Umění a užité umění. Obory se rozeznají podle svého identifikačního kódu, který začíná dvojčíslím 82.

Příklady oborů s talentovou zkouškou (maturitní a s vyučením):

82-41-M/01

Užitá malba

82-41-M/17

Multimediální tvorba

82-51-H/01

Umělecký kovář a zámečník,   pasíř

82-51-H/02

Umělecký truhlář a řezbář

Tyto informace jsou obecného charakteru. Může se stát, že na některých umělecko-průmyslových školách je termín pro podání přihlášky na různé obory stanoven ředitelem různě – třeba v půlce února! Takže ne nutně musí být všude pozdě. Proto sleduj webové stránky školy, která tě zajímá, abys nic nepropásl/a.

Trocha inspirace

Zde najdeš přehled konzervatoří.

Tady je seznam uměleckých škol.

Tady najdeš uměleckoprůmyslové školy.

Vyber si školy, které tě zaujaly a prostuduj si jejich webové stránky.

Ale ty přihlášky už tam měly být…

Pokud jsi přecejen termín podání přihlášky prošvihl/a, doporučuji podat si přihlášku na jinou školu/obor a zkusit to vysněné za rok. Když pak přestoupíš a požádáš o uznání absolvovaných předmětů, měla by ti škola vyhovět, takže tvé studijní úsilí nepřijde vniveč.

Jak vypadá přijímací řízení

Jak na přihlášku už víš z článku A sem mám napsat co?!?. I pro tebe platí, že si můžeš přihlášku podat na dvě školy. Jenom si připomeneme, že na konzervatoře a umělecké školy s talentovou zkouškou použiješ přihlášku s modrým podtiskem, která je ke stažení zde.

Talentovky se pak konají v lednu. Školy spadající do oboru Umění a užité umění a Gymnázium se sportovní přípravou zkoušky vypisují v první polovině ledna. Konzervatoře v druhé polovině ledna.

Po úspěšném absolvování talentové zkoušky tě čeká v rámci přijímacího řízení ještě další kolo zkoušek. Definitivní výsledky by měly být známy někdy kolem 10. – 20. února (dle typu školy). V žádné fázi přijímacího řízení však nečekej, že ti přijde nějaký dopis s výsledky přijímaček. Musíš sledovat webové stránky školy, kam se hlásíš, tam budou informace o přijímacím řízení průběžně uveřejněny.

Nevyšlo to?

Jestliže jsi nebyl/a přijata, máš právo účastnit se přijímacího řízení pro ostatní obory v obvyklém termínu. Musíš si však vybrat střední školu jiného typu a alternativní obor neuměleckého zaměření. Do 15. března znovu podej dvě přihlášky.

V každém případě ti držíme palce a jsme tu pro tebe na našem poradenském chatu!

A na závěr tu pro odlehčení mám jedno video, tak trochu k tématu. Smějící se Jestli se ti líbí, dej nám like!

Dále čtěte:

Na školu už nejdu. Co dál?

Když Ti přijímačky vystaví červenou...

Jediný svého druhu aneb červená kniha ohrožených řemesel

A sem mám napsat co?!?

Nekupuj zajíce v pytli, jsou tu dny otevřených dveří!

S „papírem“ na pracáku aneb Když škola nestačí

Víš, k jakému oboru máš předpoklady?

Gympl, SOŠ, učňák... Kam se hlásíš ty?

Než začneš vyplňovat přihlášku

Rozhoduješ se, co dál dělat?


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.