Když Ti přijímačky vystaví červenou...

Když Ti přijímačky vystaví červenou...

...není hned potřeba věšet hlavu. Je totiž dost možností, jak se na školu nakonec dostat, dokonce i na tu, kde Tě prve nevzali. Stačí jen vědět, kdy a co dělat.

V letech 1999 - 2002 se u nás narodilo vůbec nejméně dětí za posledních minimálně sto let, což znamená, že nynější uchazeči o studium na střední škole mají co do počtu nejmenší konkurenci a tím i největší pravděpodobnost, že se dosatnou na tu školu, kam chtějí. I přesto se ale stane, že na některých školách (obzvlášť na těch vyhlášených s oblíbenými obory) budou muset velkou část uchazečů odmítnout. Pokud mezi těmito nešťastníky budeš i Ty, což Ti samozřejmě nepřeju, máme tu pro Tebe několik rad, co v takovém případě dělat.

Někam jsem se dostal, ale není to ono...

Tou příjemnější variantou je, pokud se dostaneš alespoň na jednu ze škol, na které se hlásíš. Jestliže je to preferovaná škola, není co řešit, stačí tam po zveřejnění výsledků dodat do pěti dnů zápisový lístek a tradá, máš vystaráno. Jestli však vyšly přijímačky "jen" na školu druhé nebo třetí volby, platí tu známé pravidlo, že je lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Prostě tam dones zápisový lístek a pak se snaž protlačit se na svoji vysněnou školu opravnými prostředky, které jsou popsány níže. Když se to povede, zažádáš si o vrácení zápisového lístku a dáš jej na školu, kam se Ti podařilo se procpat. A když se nezadaří, máš aspoň toho "vrabce v hrsti."

Jsem těsně pod čarou

V případě, že je ze zveřejněného výsledku přijímacího řízení zřejmé, že zaostáváš jen pár míst nebo pár bodů za posledním přijatým uchazečem, nejjednodušším a nejnadějnějším způsobem, jak se na školu dostat, je podat odvolání. Pozor, není na to moc času, podle zákona lhůta na odvolání činí 3 pracovní dny od doručení rozhodnutí o nepřijetí! A to i v momentě, pokud si rozhodnutí na poště nevyzvedneš během pěti dnů od doručení výzvy k převzetí zásilky. Potom automaticky ta třídenní lhůta začne běžet taky. V odvolání musí být jasně napsáno, o jakou věc se jedná a jaké jsou důvody toho odvolání. Můžeš použít tento vzor.

Znovu a lépe

Dejme tomu, že se hlásíš na školu, kde je 1000 uchazečů a berou jen 30. Tvoje jméno (respektive kód - ve vyhlášených výsledcích nikdy nejsou jména, jen kód, který je potřeba si u přijímaček zapsat, zapamatovat, vyfotit a uložit...) se vyskytuje na sedmistéosmdesátédeváté příčce. Jistě uznáš, že zkoušet odvolání a doufat v nezájem 758 lidí před Tebou. To by sis musel být fakt jistý/á, že Tvůj test byl napsaný správně a škola někde udělala chybu. V tomto případě nezbývá, než si počkat na druhé kolo přijímacího řízení na SŠ.

To může vypsat jakákoliv škola, která v prvním kole nenabrala dostatečný počet uchazečů. O jeho vyhlášení informuje ředitel dané školy zpravidla vzápětí po ukončení prvního kola. Někde vydává krajský úřad (nebo v Praze magistrát) seznam škol, které další kola přijímaček vypisují, ale jistější je informovat se rovnou na požadované škole. Do druhého kola si můžeš podat neomezený počet přihlášek, takže klidně můžeš ještě jednou zkusit nějakou výběrovou školu a nějakou "jistotku", kam berou šmahem všechny. 

Jestliže tedy Tvůj propadák v prvním kole byl dán jen chvilkovou slabostí a ne tím, že se na tu školu prostě nehodíš, klidně to můžeš zkusit znova. Můžeš si podat i více přihlášek na jednu školu, ale musí se jednat o jiné obory. No a pak už Tě čekají stejné procedury jako v kole prvním - v den vyhlášení výsledků zčekuješ stránky školy, zda ses tam dostal (pozor, pokud jsi mezi přijatými, žádný dopis s vyrozuměním nepřijde, ten se posílá jen nepřijatým!), vyzvedneš si na základce zápisový lístek (popřípadě na krajském úřadě, pokud nejsi žákem ZŠ) a doneseš ho do deseti dnů na vybranou střední.

Tak Ti přeju, ať to vyjde! A pamatuj, není hanba na poprvé neuspět, ale byla by hanba to po prvním nezdaru vzdát. Pokud Ti něco ohledně odvolání nebo přijímaček není jasné nebo cítíš nejistotu ohledně výběru studia, napiš nám na Pokec, rádi to s Tebou probereme!

Související články:

Na školu už nejdu. Co dál?

Umění - studium nejen pro bohémy

Jediný svého druhu aneb červená kniha ohrožených řemesel

A sem mám napsat co?!?

Nekupuj zajíce v pytli, jsou tu dny otevřených dveří!

S „papírem“ na pracáku aneb Když škola nestačí

Víš, k jakému oboru máš předpoklady?

Gympl, SOŠ, učňák... Kam se hlásíš ty?

Než začneš vyplňovat přihlášku

Rozhoduješ se, co dál dělat?Dotazník není zadán


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.