(Ne)vítaná návštěva

(Ne)vítaná návštěva

Znáš tu pohádku o Královně Koloběžce I.? Jak měla přijet a nepřijet, oblečená a neoblečená, přivézt dar-nedar...? Tak poněkud zvláštní přepracování se právě odehrává v České republice. V pondělí přiletěla chtěná/nechtěná návštěva, která byla unikátní/obyčejná, lidé ji vítali/nevítali a celé zemi to přislíbilo dobrou/špatnou budoucnost. O čem je řeč? O diplomatické návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Jak tomu máme rozumět? Po válce na Ukrajině, v Sýrii a po uprchlické krizi (ne, že by něco z toho skončilo, jen už se o tom tolik nepíše) je návštěva prezidenta 'Xi' dalším kontroverzním tématem, které dělí českou společnost. O to více, že se to tentokrát bytostně týká České republiky.

Bohatství vs. lidská práva

Na neshodě chtěná/nechtěná nic nepochopitelného asi není. Čína má totiž ve světě unikátní postavení. Přestože většina zemí a státníků kritizuje Čínu pro její státní zřízení (v Číně stále vládne komunistická diktatura), okupaci Tibetu a Tchajwanu a porušování lidských práv, méně nahlas tytéž státy vítají čínské investice, neboť momentálně je čínská ekonomika jedna z nejsilnějších a firma, které se podaří se dostat na čínský trh, je asi doživotně za vodou. Stejně tak je asijská velmoc vnímaná i u nás. Zejména pro velké firmy je posilování česko-čínských vztahů velmi vítané, zatímco lidskoprávní organizace, někteří politici, ale i většina demokraticky smýšlejících lidí v Číně vidí spíš totalitní stát pošlapávající základní lidská práva a svobody a stýkat se s ním (natož na prezidentské úrovni) nechtějí.

Přestože v Číně vládne komunismus, už delší dobu tam funguje tržní hospodářství, což nastartovalo obrovský růst čínské ekonomiky, která je momentálně z pohledu kupní síly, vyrobené a spotřebované energii a zboží nejsilnější na světě. V posledních letech se snaží expandovat do celého světa, je jedním z největších investorů i věřitelů (států, kterým ostatní státy dluží).
Více info na http://www.pozitivnisvet.cz/globalni-ekonomika-zpomaluje-jak-je-na-tom-cina/

Ani před současným prezidentem nebyla situace ohledně lidských práv v Číně růžová, ale za Si Ťin-Pchinga se poměry ještě zhoršily. V Číně je ročně popraveno více lidí, než ve zbytku zemí světa dohromady, vězni se stávají nedobrovolnými dárci orgánů, které Čína prodává do světa, je největším výrobcem a vývozcem mučících nástrojů, především do nedemokratických zemí v Asii a Africe. Vláda výrazně cenzuruje Internet - běžný Číňan má přístup pouze k omezenému a pravidelně kontrolovanému počtu stránek. Čína vojensky okupuje Tibet, neuznává samostatnost Tchajwanu, systematicky likviduje některé národnostní skupiny (Tibeťany a Ujgury), náboženská hnutí apod.
Podívej na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1737334-muceni-popravy-obchod-s-organy-spiclovani-cenzura-a-represe-i-je-soucasna-cina 

Kdo si zaslouží pocty?

Rozpor unikátní/obyčejná je také zřejmý. Návštěva prezidenta cizí země se sice nekoná každý týden, ale není to nic výjimečného. Obyčejně přijíždí na 2-3 dny, setká se s prezidentem na Hradě a s dalšími politiky, podepíše nějaká lejstra, dostane nějaký dar a tramtará - jede zase pryč. Tuto návštěvu však činí unikátní právě to, o jak kontroverzní osobu jde. V historii nepamatujeme tak přísná bezpečnostní opatření (ani když tu byli američtí prezidenti), žádného jiného prezidenta si Zeman nepozval do sídla českých prezidentů v Lánech, žádnému jinému prezidentovi nelemují cesty vyvěšené vlajky, billboardy ani pro ně nejsou pořádány ohňostroje či čestné dělostřelecké salvy (takto se prezidenti vítali naposledy v 50. letech za komunismu). Jestli si takové pocty zaslouží zrovna tento člověk, to si musíš přebrat sám/sama.

Jaký názor se smí prezentovat? aneb nerovné postavení vítačů a odpůrců

Jak mohli lidé Si Ťin-Pchinga vítat/nevítat? To je na průběhu probíhající diplomatické návštěvy zatím asi to nejbizarnější. Zatímco doprava byla z plánovaných tras pohybu prezidentů odkloněna jinam a okolí Hradu je hermeticky uzavřené, v těch samých místech se naprosto bez problémů a sebemenších stop po důkladných kontrolách pohybují autobusy plné čínských občanů nebo v Čechách žijících Číňanů, kteří delegaci vítají vlajkami, prapory s oslavnými hesly a podobně. Ovšem jejich manévry spíš naznačují, že skutečným cílem není být vidět nebo vidět návštěvu, ale zabránit tomu, aby návštěva spatřila odpůrce. V době příjezdu prezidenta nebylo možné se dostat na chodníky kolem trasy průjezdu, protože byly lemované právě precizně organizovanými 'vítači'. Odpůrci se symboly Dalajlámy, vlajkami Tibetu, ale i běžní kolemjdoucí, čumilové a zvědavci, byli dosti nevybíravým způsobem vyhnáni pryč, popřípadě po strkanici s Číňany odvedeni Policií ČR. Bude jistě velmi zajímavé sledovat, jak budou ty zákroky obhájeny, popřípadě shledány nezákonnými a potrestány.

O tomto tématu se dočteš třeba na http://www.lidovky.cz/vitani-cinskeho-prezidenta-jen-s-pokyny-a-za-jidlo-zdarma-pz3-/zpravy-domov.aspx?c=A160328_192037_ln_domov_ele
nebo http://echo24.cz/a/iiGsh/pokyny-z-cinske-ambasady-vlajky-strhnout-nebat-se-napadat 

Budoucnost je ve hvězdách. Budou na modrém nebo rudém pozadí?

Zda návštěva, ale především její důsledky přinesou České republice něco dobrého nebo špatného, to se dá těžko rozsoudit a udělat obrázek si o tom musí každý sám. Na jednu stranu byly podepsány dohody a memoranda slibující navýšení čínských investic u nás (tedy vytvoření nových pracovních míst) a posílení pozice českých firem na čínském trhu. Kritici ovšem upozorňují na fakt, že čínské firmy se zaměřují především na technologicky nenáročnou výrobu, tedy nové pracovní pozice nebudou vyžadovat žádnou kvalifikaci, budou špatně placené a získáme pověst montážní linky Evropy. Co je mnohem temnějším strašákem důsledků pevnějšího spřažení České republiky s Čínou je budoucí směřování naší země v zahraniční politice. Zatímco za prezidentování Václava Havla se Česko orientovalo silněji na západ, zejména se mu podařilo vybudovat si důstojnou pozici v NATO a EU, a získalo si pověst zastánce svobody, demokracie, lidskoprávních hodnot a tahouna postkomunistických zemí směrem na Západ, Zeman svými výroky a státnickými kroky budí dojem, že chce strhnout kormidlo zpět na Východ a že krátkodobé ekonomické cíle jsou přednější než morální hodnoty a závazky vůči aliančním a evropským spojencům. 

Co si o tom myslíš Ty? Sleduješ politické dění? Jak vnímáš právě probíhající návštěvu? Co si myslíš o naší politické reprezentaci? Jaký by podle Tebe měl být prezident? Zajímá nás Tvůj názor! Poděl se o něj do komentářů pod FB příspěvkem - slušně, bez urázek a vulgarit, jak se sluší na vyspělou demokratickou společnost.


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.