Stipendia pro romské studenty

Stipendia pro romské studenty

Do 15. července mohou romští studenti žádat o stipendium na studium na středních a vyšších odborných školách. Možnost získat stipendium mají díky projektu Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Žádat mohou studenti denního i dálkového studia, státních i soukromých škol. Výše stipendia se pohybuje ve výši 14 000 Kč ročně (u VOŠ 21 000 Kč). Žáci mají nárok také na doučování či jiné vzdělávací kurzy, tak aby jejich studium bylo co nejúspěšnější.

O stipendium mohou žádat romští studenti středních a vyšších odborných škol, kteří jsou občany České republiky nebo zde mají trvalý pobyt. Přednost při výběru stipendistů mají studenti státních škol v denním studiu. Mohou ale žádat také studenti soukromých středních a vyšších odborných škol a studenti, kteří si doplňují vzdělání v dálkové formě studia. Žadatelům nad 20 let je vyhrazeno 20% stipendií. Studium na střední škole musí končit maturitní zkouškou.

„Primárně bychom chtěli podpořit studenty s dobrými studijními výsledky, kteří by si ale kvůli špatné finanční situaci ve své rodině nemohli studium na střední škole dovolit. Neznamená to ale, že budeme odmítat ty, kteří jsou v tomto směru lépe zajištění. Bude to ovšem zohledněno při celkovém bodování žádostí,“ uvádí ROMEA.

Výše stipendia se přitom liší podle toho, zda jde o studenta na střední nebo vyšší odborné škole. Pokud studenti splní podmínky, získá středoškolský stipendista 14 000 Kč na školní rok, stipendista na VOŠ dostane 21 000 Kč.

„Bez stipendia by se musela moje rodina zadlužit.“

Někdo se narodí "dobře", jiný si musí cestu životem složitě prošlapávat. Nikdo nemůže za to, do jakých poměrů se narodil. Přesto tyto poměry určují naši další cestu, naše šance, naše vzdělání.

„Především se nemusí moje rodina zadlužit, abych mohla studovat. Také mi to přináší skvělou možnost setkávat se s dalšími romskými studenty a sdílet s nimi své zkušenosti. Byla bych tu jinak v Praze sama, protože pocházím z Chomutova. Díky tomuto programu jsem našla opravdové nové přátele, kteří mají podobné smýšlení a životní zkušenosti a rozumí mi,“ podotkla pro server Romea.cz studentka vysoké školy Teraza Heková.

Pří výběru budoucích stipendistů z řad středoškoláků a studentů VOŠ bude tříčlenná hodnotící komise zohledňovat vedle studijního průměru a ekonomické situace rodiny také motivaci ke studiu či například mimoškolní aktivity žadatele. Výsledky budou známy na přelomu července a srpna.

Více informací o tom, jak o stipendium žádat a co je k tomu potřeba, se zájemci dozví ZDE.

Nevíš si s žádostí o stipendium rady? Jdi do klubu! Pokud nevíš, kam, napiš nám na pokec, poradíme Ti! 


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.