Skateboarding v ČR

Skateboarding v ČR

Ranné počátky skateboardingu jsou u nás spojeny se jmény jako Ivan Zobák Pelikán, Petr Karlíček, Tomáš Potůček, Honza Sluníčko, Pecháček. Historie českého skateboardingu se datuje k roku 1977, kdy se v Praze začíná jezdit na Strahově, dále v Plzni, Poličce (vyhlášené slalomářské město), na Žacléři (tady byl v lese nájezd z prken zakončený radiusem), Brně, Olomouci a v Karlových Varech. Tam byl tehdy do roku 85 v provozu i vypuštěný bazén ve tvaru ledviny, byly tady banky, radiusy, prostě pohoda. V 85 sem přivedl Zobák Clause Grabkeho (vert) a Shane Rose (freestyle), bohužel zrovna ve chvíli, kdy po utopení malého chlapce srovnávaly bagry bazén se zemí. Na jiném místě za přítomnosti Clause a Shana se do kronik skateboardingu zapsal v 86 roce Luděk Váša, když vytvořil v Brně světový rekord ve skoku do výšky. Závody jako takové se tehdy konaly ve slalomu, ve skoku do dálky (dojedete k nějaké překážce, o kterou se Vám deska zastaví, a Vy musíte přeskočit na desku, kterou jste si sami dali o kus dál, kdo dál, je vítěz), do výšky, dále v rampě a ve freestylu. Závody sice byly, ale překážek bylo poskrovnu. V Praze např. fungovala u-rampa až od roku 80, kdy se postavila těsně před spartakiádou. Její rozměry - 4,5 metru výška, 1,5 metru kolmost. V té době vzniká i v Plzni rampa podobných rozměrů a ze začátku také bez horních ploch. Příspěvky na skateboarding se sháněly všelijak a sport samotný se nacházel na zajímavých místech. Například v pionýrském domě byl například kroužek, kde se vyučoval skateboarding. Ideální byla účast v nějakém klubu, například Ivan „Zobák“ jezdil pod TJ Helios a tam byly kluby dva, jezdectví na koni a skateboarding. Nástěnka se sice neprovozovala, ale schůzky klubů se dodržovat musely, povětšinou v hospodě. Dalo by se říct, že skejt neměl v té době zrovna na růžích ustláno, a proto musíme za velký úspěch označit konání Euroskatu v Hradci (1987) a poté v Praze v roce 1988 v plné Sportovní hale. Tady nás zastupoval na bruslích právě Ivan Zobák Pelikán, ve freestylu bodoval Petr Löwy a asi největší radost nám dělali slalomáři. A zhruba od té doby se každoročně sjíždí česká elita na summer camp do Prachatic, kam zavítal i profík Mark Gonzales a všem tam vyrazil dech svými airy v radiusu a olliem na jídelní stůl. Prachatická tradice zůstala zachována doposud.

To bylo tedy prostředí, ve kterém skateboarding vznikal díky zaujetí všech zúčastněných. Třeba desky se u nás nedaly moc koupit. Možnost zakoupení byla buď v Pragoimpu nebo v Tuzexu nebo přivést zvenku nebo samovýroba. Betonářská překližka, vyříznout tvar, napařit patu, nad radiátorem ohnout a seshora přilepit šmirgl. Nebo pořídit starý známý "esarol", který z umělé hmoty vyrábělo Družstvo Invalidů. A něco ke trikům. Nebyly k dispozici videa a časopisy, takže se vše vymýšlelo od píky. Maximálně byla k dispozici fotka, podle které se dalo na ten který trik přijít. Karlíček sám uvádí, že pro něj bylo lehčí udělat air nebo handplant, než obyčejný rock´n´roll.

Největší boom nastal, jak jinak, než s pádem komunismu, vše se uvolnilo, otevřeli jsme se světu a začali jsme zde od roku 1993 vídat na Mystic Skate Cupu i větší počet profíků pohromadě. Od roku 1998 se Mystic stává součástí světového poháru a naše prestiž jde nahoru. K dalším aktivitám firma Mystic Skates, patří i pořádání Českého skateboardového poháru. V roce 2011 se rozjíždí již jeho patnáctý ročník.

K rozvoji české sk8tové scény přispěl i časopis Board, který byl oficiálně založen v roce 94. První číslo vyšlo díky spolupráci s Tomášem Ronovským, členem Asociace Českého Snowboardingu. Náklad byl 1000 kusů, půlka šla do prodeje a půlka šla členům asociace. V roce 2002 se k Boardu přidává i časopis FREE MAGAZINE a společně informují českou veřejnost o skateboardingové scéně u nás. Z internetových médií je třeba zmínit web Skaterock.cz, který byl založen roku 2005. S postupem času získává ČR další a další talenty, kteří se prosazují nejen u nás, ale i v zahraničí. Naši jezdci jsou tak pravidelnými a úspěšnými účastníky různých evropských závodů.

V roce 2010 byla založena Česká asociace skateboardingu (ČAS)


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.