STREET AKTIVITY - úvod

STREET AKTIVITY - úvod

Do nové sekce „Aktivity nejen na ulici“ bych nejdříve zařadil ty, které se skutečně v ulicích měst odehrávají - tedy cizími slovy Street aktivity. V tomto úvodním článku budou některé z těchto činností jen zmíněny a větší prostor jednotlivě dostanou v dalších příspěvcích. Dnes se tady a v odkazech můžeš dozvědět něco o těch aktivitách, které patří určitě mezi skutečné umění…   

Jistě tady patří Street Art, pod který lze zahrnout jakékoliv umění, které autor nebo autoři vytváří na veřejných místech - „ street“ (ulice). Zhotovené díla, používané techniky i objekty street artu se vyskytují po celém světě. U nás mezi ty nejznámější a nejvíce vyskytované patří nejspíše GRAFFITI, které zná snad každý. O tom jak může vypadat graffiti, které venkovní objekty oživí psala Lenka v sekci Galerie, kde si můžeš prohlédnout fotky a taky video - TADY.

Mezi tyto další aktivity patří jistě taky Street Dance, který se nazývá taky pouličním tancem. Je hodně tanečních stylů, které mladí lidé vyvinuly přímo v ulicích. U byl nejdříve známý breakdance a potom se postupně rozšířilo povědomí i o dalších stylech. Dnes tento druh umění jde vidět nejen na různých multižánrových festivalech, ale taky třeba v televizi. Je to populární umění, dají se v něm dělat i soutěže a pomáhá navíc udržovat dobrou fyzičku. Už proto si to zaslouží větší pozornost a tak se více o tom objeví v dalším článku.    

Pod slovem Busking se skrývá jakékoli pouliční vystupování. Může to vystupování hudební nebo divadelní případně nějaké artistické číslo. Vše se ale odehrává na ulici a umělcem může být jednotlivec, dvojice nebo i skupina lidí a někdy k takovému pouličnímu vystupování patří i nějaké zvířátko. U nás je tenhle druh umění k vidění především v centru velkých měst jako je Praha a Brno…

Další pouliční aktivity, které už nepatří sice mezi umění jako takové, jsou spíše sportovního charakteru nebo výkonu. Patří tady třeba Parkour / Street running - jsou to aktivity náročné na pohyb a obratnost, probíhají na ulici a provádějí je výhradně mladí lidé. Může tu patřit taky Streetball, který je městskou formou basketbalu, hraje se na hřištích, ale taky v tělocvičnách. Pokud jde výkony spíše sportovního charakteru, tak by se tu daly zařadit další aktivity spojené třeba s uměním jízdy na kole, bruslích nebo skateboardu a další jiné.   

Já osobně mezi jakési street aktivity řadím taky všelijaké bláznivé kousky, kterými se zabývají především studenti a další mladí lidé po celém světě. Své „výkony“ však provádějí i jinde než na ulici, a proto o tom napíšu až v některém z dalších příspěvků.     

Vím o mladých lidech ve svém okolí, kteří se zabývají některými uvedenými aktivitami a jsou v tom opravdu dobří. Myslím, že mnohé tyto činnosti mohou rozumně zaplnit volný čas.

No a ukončil by jsem to tím, že za umění nebo opravdovou dovednost se dá aktivita považovat jen tehdy pokud neohrožuje život nebo zdraví toho kdo ji provádí anebo to není něco by skutečně obtěžovalo či pohoršovalo další lidi.    

Mějte se fajně :o)

Romek

 


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.