Postapo hra na schovku

Postapo hra na schovku

Podle zpráv se zdá, že poslední dobou začíná být opět v módě připravovat se na konec světa - miliardáři si staví luxusní podzemní kryty s bazény a kinosály, někteří lidé si připravují budují zásobárny potravin a všeho potřebného pro případ, že společnost naráz přestane fungovat. Nemyslím si, že by nám hrozila apokalypsa - Mayský kalendář jsme přežili a sektářské předpovědi o konci světa až žalostně často nevychází - ale přesto není od věci vědět, kam se vrtnout, když se něco semele.

Nedávný článek o evakuačním zavazadle měl být ojedinělým výkřikem do tmy a neměl mít tématické pokračování. Ovšem novinové zprávy z minulého týdne mě přiměly si to rozmyslet. Před několika dny totiž do médií unikla dost zvláštní informace - jakási neznámá firma FJP Investments staví už léta poblíž Českého Brodu rozsáhlý protijaderný kryt. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby nešlo o utajený projekt, o kterém se měla dozvědět jen hrstka vybraných českých miliardářů. Celý kryt je totiž podzemním luxusním sídlem, do nějž byli pozváni ti nejbohatší Češi (pochopitelně by to nebylo zadarmo). V utajovaném komplexu s názvem The Oppidum, který ve svých útrobách má ukrývat bazény a welness centra, kinosály nebo posilovny, by si mohli pronajmout okázalé rezidence pro případ, že by na zemském povrchu vypukla třetí světová válka. Jednomu z pozvaných boháčů přišel celý projekt natolik bizarní, že se rozhodl pozvánku prásknout novinářům, kteří se postarali o odtajnění smělého podnikatelského záměru.

Když pomineme morální a právní aspekt věci, zda je správné a legální, aby v případě nouze byli upřednostňováni lidé, kteří si to mohou dovolit zaplatit, zůstává otázka, zda by takový bunkr svým nájemcům byl k něčemu dobrý, když cesta k němu trvá z centra Prahy skoro hodinu a z Brna přes dvě a půl hodiny...

Úplně jiným způsobem se k možnosti zániku civilizace staví lidé, kteří si říkají The preppers ("Připravení"). Jsou to lidé, kteří se na nikoho cizího nespoléhají, ale snaží se být připraveni na každou situaci, která by mohla nastat, a být natolik soběstační, aby se mohli bez přispění kohokoliv jiného postarat o sebe a své rodiny. Jestli můžeme mluvit o nějaké opravdu nové subkultuře, pak jsou to právě preppeři, pro které je soběstačnost a připravenost zároveň koníčkem i životním krédem, které určuje jejich jednání. Nepředstavuj si však nějaký tajný spolek podivínů uzavřených před společností. Naopak. Preppers většinou bývají velmi otevření a snaží se udržovat dobré vztahy se svým okolím. Nemají žádné srazy v tajných sídlech ani se neregistrují jako v nějakém spolku. Zpravidla vytváří malé komunity přátel a známých tak, aby v této komunitě byli schopni bez újmy dál žít, kdyby společnost z nějakého důvodu přestala fungovat. Skupinky prepperů se tedy skládají tak, aby v nich byl aspoň jeden člověk, který rozumí medicíně, jiný, který dovede zprovoznit porouchané auto, obnovit poničenou elektroinstalaci nebo opravit rozbořený dům. Nadto se všichni z komunity učí, jak vařit a vyrábět z přírodních zdrojů, co pěstovat a chovat, aby při výpadku obchodů byli dlouhodobě soběstační. Někteří si také budují své kryty. Většinou staré statky nebo bývalé hájovny na samotě, kde si uskladňují zásoby a upravují podzemní prostory tak, aby mohly posloužit jako úkryty před nálety a podobně.

Možná to pro Tebe bude novinka, ale s největší pravděpodobností i ve Tvém městě nějaké bunkry budou. Dokonce veřejné. Říkalo se jim kryty civilní ochrany a zhusta se stavěly v šedesátých letech, kdy se svět vlivem studené války chystal na celosvětový konflikt a tehdejší Československo v tomto ohledu patřilo k těm nejaktivnějším zemím. S koncem studené války začaly kryty CO upadat trochu v zapomění, mnohde byly zrušeny nebo už dávno nejsou technicky způsobilé k tomu, aby kohokoliv před čímkoliv ochránily. Ale po jedenáctém září 2001 je radnice přecejen začaly oprašovat a starat se o ně. Zejména v místech, které by mohly být lákadlem pro zacílení teroristického útoku. Nepřekvapí tak, že nejvíce krytů najdeme v Praze, kde je do systému civilní ochrany zapojena většina stanic metra. Hezky napsaný seznam třeba zde.  Další česká města sice nemají výhodu podzemního tunelového komplexu, přesto však disponují kryty, většinou v útrobách kopců nebo ve sklepech pod průmyslovými objekty. Bohužel jsou města dost tajnůstkářská a ucelený seznam funkčních krytů CO se tak zatím nepovedlo vytvořit. O úkrytech by však měly vědět minimálně školy, které do nich také v případě ohrožení mají právo přednostního vstupu. Takové bunkry sice nemají vestavěné bazény s vířivkami ani promítací sály, na druhou stranu budou pravděpodobně dostupnější, než přísně tajný komplex kdesi v lesích Středolabské tabule :)


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.