Příjem potravy je jednou ze základních fyziologických potřeb. Stejně, jako potřebujeme dýchat, vylučovat, hýbat se, nebo spát, potřebujeme také jíst. Protože jídlo je životně důležité, zachovalo se o něm také spousta citátů a přísloví – třeba že „Bez jídla a pití chladne láska“ (Terentius), nebo: „Jez dokud můžeš, protože nikdy nevíš, kdy budeš jíst příště.“ (indiánské přísloví). Pro většinu lidí je jídlo radost a potěšení. Ale ne pro všechny. Problém nastává, když příjem potravy pro nás představuje trápení a tohle trápení v podobě jídla roste do obřích rozměrů, až pohltí celý náš život…
Jelikož jsme ve sféře fyziologických potřeb, je třeba si hned na úvod uvědomit, že při poruše příjmu potravy může jít o život. Nechuť přijímat jídlo je vlastně nechuť k životu, odpor k sobě samému, ke svému tělu, k tomu, jací jsme. Problémy s jídlem často trpí lidé, do kterých bychom to vůbec neřekli. Připadají nám perfektní, že mají vše dokonale pod kontrolou a vlastně by nás ani nenapadlo, že vůbec nějaké problémy mohou mít.
Častěji si diagnózu "porucha příjmu potravy" odnášejí holky. Nevyhýbá se to ale ani klukům, i když to není tak časté. Proč hlavně holky? A proč poruchy příjmu potravy (PPP) neexistují… třeba v pralese?
Tělesné proměny v pubertě
Dnešní mladí lidé jsou vystaveni obrovskému tlaku na to, jak vypadají. Jako by tělo bylo důležitější, než to, kým jsme. Naše těla jsou neustále posuzována, hodnocena, přeměřována a převažována. Začíná to už v porodnici – miminko je změřeno a zváženo a lékař pak stanoví diagnózu, jestli je normální. Celé dětství je pak rozměrově a váhově zkoumáno a srovnáváno s jinými dětmi. O někom se říká, že je moc hubený, o jiném, že je moc tlustý. Málokdo je „akorát“ a když, tak se o tom moc nemluví, protože normalita není tak vzrušující téma, jako když někdo vybočuje.
Pak přijde puberta a šok. Těla se začnou měnit, někdy dost radikálně. Hormonální bouře s námi mává, že nevíme, co si se sebou počít. Jsou to nejbouřlivější a nejrychlejší změny v životě, co musí mladý člověk v pubertě ustát.
V té době holkám začnou růst prsa a boky. Pro spoustu holek je to období naprosto strašné. Najednou vám někde něco naroste, na co vůbec nejste zvyklí a máte pocit, že se na to všichni dívají. A oni se na to také docela často opravdu dívají! O tělocviku vám pod tričkem skáčou prsa a překáží v pohybu, stydíte se. Nenávidíte tělocvik. Nenávidíte kluky, co se vám dívají na prsa. Nenávidíte tělocvikáře, co vás nutí cvičit. Nenávidíte svoje nové tělo, které roste a bolí. Nenávidíte sebe.
Tenhle pohled může být zajímavý hlavně pro kluky, kteří si mohou myslet, že prsa a zadky jsou fajn, a tak že je i holky samotné vnímají pozitivně. Milí kluci, může to tak být, ale často to tak není! Různé vlezlé pohledy a poznámky mohou být přes čáru a hodně ublížit. A mohou být i jedním ze spouštěčů nebezpečného onemocnění.
Mentální anorexie
Mentální anorexie je závažné psychické onemocnění, které z 95% postihuje holky. Objevuje se většinou v průběhu dospívání. Člověk, který tuto nemoc má:
Postižený si však své onemocnění neuvědomuje, izoluje se, tají před ostatními, že nejí, skrývá své tělo. V tom je tato nemoc zákeřná. Může se to stát tvojí holce, ségře, kamarádce…i kamarádovi. Nebuď lhostejný a nezavírej oči. Nemocný člověk to sám nezvládne, potřebuje odbornou pomoc (!) a podporu svých blízkých.
Bulimie
Nemocný se neustále zabývá jenom jídlem a touží po jídle. Pokud začne jíst, sní obrovské množství, které následně vyzvrací. Vše si vyčítá a stydí se za to. Přechodně drží hladovky, aby snížil svojí váhu, nebo užívá projímadla.
Poruchy příjmu potravy mohou způsobit metabolický rozvrat a smrt! Není to legrace! Není to rozmar, který přejde, jak si třeba myslela maminka Amy Winehouse, když si u Amy všimla zvracení.
Jaké konkrétní tělesné obtíže tyto nemoci způsobují si přečtěte zde.
Záchvatovité přejídání
Záchvat přejídání je konzumace velkého množství jídla během krátkého času. Osoba, která tím trpí, pokračuje v jídle, i když utišila hlad. Cítí se pak přeplněně, je jí nevolno. Nedokáže se ale zastavit dřív, než sní určité "své" množství jídla.
Tak jako u ostatních poruch příjmu potravy, i u záchvatovitého přejídání se celý život točí kolem jídla. Nemocný člověk vypadá normálně a stravuje se zdánlivě také normálně. Jeho vztah k jídlu je ale svazující. Nemyslí celý den na nic jiného, než je jídlo. To je pro něj spojené se strachem, studem, hněvem. Z jídla nemá potěšení, cítí se provinile, zahanbeně, stydí se. Má pocit, že způsob, jakým jí, je důkazem naprosto chybějící sebekontroly, že jídlo je obrazem jeho života, který vůbec nezvládá. Pocity viny se snaží zalepit přísnými dietami.
Jenže dieta, kde člověk skoro nic nejí, je nesmysl. Pokud tělo trápíme hlady, začne vše hnát do tukových zásob! A člověk pak tloustne snad i z vody. Pokud chceme zhubnout, musíme jíst vyváženě a hýbat se.
Ortorexie jako nový druh poruchy příjmu potravy
Ortorexie je patologická posedlost zdravou výživou, projevuje tak, že se u nemocného z počáteční orientace na zdravou stravu, na obchody se zdravými potravinami a na hledání informací, jak se takové potraviny vyrábějí, stává posedlost a hlavní náplň času. Nemocný má stále větší strach z nezdravého jídla až nakonec má pocit, že je nezdravé a životu nebezpečné skoro všechno, a tak téměř nic nejí. Jeho vztahy jsou narušené, člověk je stále více izolovaný, protože je posedlý jídlem a s nikým jiným si nemá co říct.
Bigorexie
Bigorexie se naopak týká převážně tělesných proporcí ve smyslu posedlosti vlastním vzhledem. Jde o poruchu vnímání vlastního těla, kdy nemocný usiluje o dosažení často nereálných hodnot ve své fyzické zdatnosti, svých tělesných proporcí.
Bigorektici si připadají slabí, nedostatečně svalově vyvinutí, trápí je to a jsou ochotni pro dosažení vzhledu z kulturistických časopisů nebo akčních filmů udělat opravdu hodně. Často jsou tak závislí na posilování, zneužívají zejména bílkovinné potravinové doplňky a látky, podporující svalový růst a ovlivňující metabolismus.
Více o poruchách příjmu potravy a příznacích se dozvíte v tomto článku.
Ideál krásy jako kulturní záležitost
Je zajímavé, jak se ideál krásy v různých kulturách a letech proměňuje. Barokní krása byla plná faldíků, plná postava se líbila i za první republiky, kdy dokonce příliš štíhlá děvčata toužila po tom, aby přibrala. V Africe by dodnes hubená dívka moc neuspěla – zdála by se nemocná a asi by si ji nikdo nechtěl vzít, protože by pochyboval, že přivede na svět zdravé děti. Podívej se na experiment, který ukazuje, jak se vnímání krásy odlišuje v různých koutech světa.
Kult krásy
V časopisech a v médiích jsme konfrontováni s dnešním euro-americkým ideálem krásy, který v podstatě nepřipouští žádný tělesný tuk. Přitom procento tělesného tuku zdravé mladé ženy je až 21%. Zdá se, že modelky a další krásné a úspěšné ženy špeky nemají. Špeky se odsávají na plastické chirurgii, nebo retušují ve fotoshopu. Vytváří se iluze dokonalé krásy. A všichni chceme být jako ten ideál. Jenže ten ideál je vlastně falešný, je to podvod. Netrap se, že nejsi dokonalá (dokonalý). Nikdo na světě není! A krása je, když někdo vyniká, kdyby všichni vypadali stejně, byla by ještě vůbec krása?
Krása je v nás, v naší osobnosti, duši. Ne v těle. Proč jsou oškliví lidé, kteří jsou přitažliví a nemají problém si někoho najít? Protože se mají rádi, věří si a druhým lidem je s nimi dobře. A tím, jací jsou, zkrásní. A proč jsou naopak hezcí lidé, kteří trpí samotou? Když se nebudeš mít ráda (rád) ty sama (sám), nikdo to za tebe neudělá!
Kam se obrátit
Poruchy příjmu potravy jsou spojeny s velkým studem. Ale také s velkým utrpením. Pokud máš kolem sebe nějaké takové trápení a chceš ho zastavit, překonej stud a napiš nám na pokec, jsme ti k dispozici – anonymně a diskrétně. Můžeš nám napsat o svých trápeních, nebo o tom, že se bojíš o někoho jiného. Sdílená starost je menší.
Pokud chceš specializované informace a poradenství zaměřené na poruchy přijmu potravy, podívej se na www.anabell.cz, kde se na toto téma soustředí. Spoustu informací najdeš také na www.idealni.cz. Třeba testy, které si můžeš udělat a zjistit, jak se k jídlu vztahuješ ty.
Zdroje:
Ortorexie, bigorexie, drunkorexie
Poruchy příjmu potravy
Poruchy příjmu potravy – charakteristika
Související články:
Buď fit s jdidoklubu.cz!
Jsi to, co jíš vol. I - Junk food
Jsi to, co jíš vol. 2 - Zdravá strava
Článek vznikl díky podpoře projektu Pomozte dětem organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.