Nerozumíš vládnímu opatření? Tak my Ti ho vysvětlíme

Nerozumíš vládnímu opatření? Tak my Ti ho vysvětlíme

Nerozumíš vládnímu opatření? Tak my Ti ho vysvětlíme

Ztrácíš se ve vládním opatření a nevíš si rady, co tedy můžeš a co naopak ne? Tak mi Ti to vysvětlíme.

Především je důležité znát důvěryhodné zdroje. Určitě už si zaznamenal/a, že je na Facebooku spousta falešných zpráv o koronaviru nebo konkrétně o vládním opatření.

Důvěryhodné zdroje:

https://koronavirus.mzcr.cz/aktualni-opatreni/

https://ct24.ceskatelevize.cz/

https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Určitě jsi se také setkal/a s instagramovým profilem Dominika Feriho. Dominik Feri je český politik a teď už i instagramový influencer. Jeho hlavním cílem na Instagramu je, aby mladí lidé lépe porozuměli politické situací a dění okolo ní. Jeho momentální příspěvky jsou nejvíce o koronaviru a poznáš je podle černého vykřičníku na žlutém podkladu. Jeho Instagram se jmenuje: choco_afro.

A co je momentálně aktuální?

  • Od 22. října platí omezení pohybu

Prakticky to znamená, že lidé mohou jen do práce, obchodu či vyvenčit psa. Můžeš jít však navštívit svoji rodinu, jít na procházku do přírody, kde nepotkáš moc lidí nebo zajistit potřeby pro jinou osobu například v rámci dobrovolnictví nebo sousedské výpomoci.

  • Od 22. října na veřejně přístupných místech spolu mohou pobývat max. 2 osoby

Výjimku mají členové domácnosti a zaměstnanci stejné firmy. Takže pokud máš v plánu jít s partou ven, zkus to odložit na dobu až to bude možné. Zatím se zkuste potkat online.

  • Od 22. října je zakázán maloobchodní prodej

To má však spoustu výjimek, které si můžeš přečíst na uvedených zdrojích zde v článku. Určitě sis všiml/a, že jen tak na nákupy oblečení jít momentálně nemůžeš, ale co se zkusit kouknout na e-shop?

  • Od 22. října jsou zrušené veškeré hromadné akce

I zde, kdybychom měli vyjmenovat všechny hromadné akce, které jsou momentálně zakázané, tak bychom tu byli do rána. Opět se ale můžeš kouknout na uvedené zdroje v článku. Každopádně pokud Ti chybí koncerty, kina či divadla, tak co si tohle všechno užít z pohodlí domova. Spoustu hvězd či klubů má koncerty online. Film si můžeš pustit na telce a popcorn si taky můžeš udělat doma. Víme, není to tak super jako v reálu, ale alternativy jsou, tak proč jich nevyužít.

  • Od 22. října dále platí zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech, stravovací provozovny mohou fungovat jen přes výdejní okénko, …
  • Od 28. října platí zákaz vycházení v noci od 21:00 do 5:00

V tuto dobu musíš být opravdu jen doma. Zkus to vyřešit tak, že si zahraješ s rodinou společenskou hru nebo se podíváš na dobrý film.

  • Od 28. října budou obchody zavírat v 20:00 a v neděli budou zavřené úplně

A kde musíš nosit roušku?

  • Ve všech vnitřních prostorech
  • venku v zastavěném území

Pokud však budeš dodržovat dvoumetrové odstupy od ostatních nebo jdeš s členem rodiny či sportuješ, tak roušku mít nemusíš. Prakticky to znamená, že například když budeš stát frontu u výdejního okénka, tak si roušku musíš nasadit.

  • v autě

Výjimkou je cestování sám či s členy domácnosti.

Situace není lehká, ale věříme, že společně to zvládneme. Víme, že spousta opatření zasahuje do našeho běžného života, ale čím více je budeme dodržovat, tak tím dříve se můžeme vrátit zpět do normálních životů.


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.