Nepříznivou situaci dospívajících nouzový stav nezrušil...

Nepříznivou situaci dospívajících nouzový stav nezrušil...

Jak jistě víš, Česko se od 12. března nachází v takzvaném nouzovém stavu. Ten byl nejdřív vyhlášen na jeden měsíc, později byl prodloužen až do konce dubna s tím, že je možné jeho další prodloužení, pokud si to situace ohledně šíření koronaviru bude vyžadovat. Nouzový stav se dotkl mnoha oblastí našeho života. Jedním z jeho dopadů je i omezení provozu některých sociálních služeb. Potřeby, kvůli kterým tyto služby fungují, bohužel existují stále…

Jednou ze služeb, kterých se omezení provozu citelně dotklo, jsou i nízkoprahová zařízení pro děti a mládež (NZDM). Tedy kamenné nízkoprahové kluby, ale i terénní služby, ve kterých streetworkeři - terénní sociální pracovníci - poskytují služby dětem a mladým lidem přímo v jejich přirozeném prostředí - na ulici, v parku atd. Samozřejmě, ty by tak jako tak měly zet prázdnotou, jenže tomu tak vždycky není. A nejsou-li příjemci terénních služeb v parcích a na ulicích, jistě jsou někde jinde, kam by uvítali, kdyby se za nimi pomoc dostala.

Kde je vůle, je i cesta

A jak praví ředitelka České asociace streetwork (která zřizuje službu Streetwork on-line a portál jdidoklubu.cz) Martina Zikmundová, “nepříznivou sociální situaci dětem a dospívajícím nouzový stav nezrušil.” Proto nyní ČAS komunikuje s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, s kraji a dalšími subjekty a poskytovateli služeb a řeší, jak za současného stavu přiblížit potřebné služby všem osobám, které se v nepříznivé sociální situaci octly. Jednou z variant je zprostředkování například poradenských a krizových služeb on-line, což však naráží na mnohá legislativní a organizační omezení. Nouzové a krizové situace jsou však vždy prostorem pro změnu a právě o pozitivní změně v možnosti poskytování sociálních služeb přes internet se nyní hraje.

Například v Praze Magistrát hl. města sbírá kontakty na dobrovolníky, firmy a organizace, které nabízejí různorodou pomoc nejen seniorům, ale právě i dětem a mladistvým (například s doučováním), a tuto pomoc následně koordinuje. Jedním ze zapojených subjektů je právě i Česká asociace streetwork prostřednictvím portálu jdidoklubu.cz a projektu Streetwork online.

Kdo mi teď pomůže, když je všude zavřeno?

ČAS v tom pochopitelně není zdaleka sám! Pokud máš svůj oblíbený nízkoprah, podívej se na jeho stránky nebo profily na sociálních sítích - jistě se tam dozvíš, jakým způsobem se můžeš dostat ke službě a co Ti mohou pracovníci v této situaci poskytnout. Jestliže s žádnou službou zatím nemáš zkušenost, ale cítíš, že by Ti nějaká pomoc nebo rada bodla, zkus třeba napsat na náš poradenský chat, určitě nějakou vhodnou službu najdeme.

Nebo se rovnou můžeš poohlédnout sám/sama:

  • pro doučování se můžeš podívat na projekt Českého červeného kříže
  • informace o možnostech vzdělávání na dálku i pro děti s jiným mateřským jazykem nabízí třeba Inkluzivní škola organizace Meta
  • krizové a poradenské chatovací linky najdeš hezky pohromadě na stránkách E-linka
  • s dluhovou problematikou, vzděláváním na dálku nebo řešením různých sociálně nepříznivých situací pomáhá třeba Člověk v tísni

Doba je složitá a život dovede být ještě složitější. Vždycky se však najde někdo, kdo Ti může pomoct nést právě to Tvoje trable. A pokud jsi to dočetl/a až sem a stále nevíš, na koho se se svými starostmi a problémy obrátit, zkus to u nás, naši pracovníci se Ti rádi budou věnovat!

Článek vznikl díky podpoře projektu Pomozte dětem organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.