Nenech dyslexii omezovat Tvůj život

Nenech dyslexii omezovat Tvůj život

Když dítěti na prvním stupni diagnostikují dyslexii, může mít radost z toho, že nemusí číst na známky a bude mít v některých předmětech řadu úlev. Později však asi zjsití, že jej dyslexie notně omezuje - při studiu nebo při hledání a výkonu zaměstnání. Jak s ní pracovat, aby ovlivňovala život co nejméně?


Dyslexie je zvláštní způsob zpracování informací, který se běžně popisuje jako "problémy se čtením." Ve většině případů (15 - 20 % populace) se projevuje obtížemi při učení se číst, které často vyústí v pomalé čtení a potíže s pravopisem v dospělosti. Vzácnější forma dyslexie (3 - 4 % populace) se vyznačuje tím, že člověk není schopen přiřadit k písmenům zvuky. Této dyslexii se říká "hluboká," zatímco ta prvně jmenovaná se označuje jako "povrchová."

Když člověk s dyslexií nepracuje na snížení jejích dopadů, může mít problémy při vstřebávání informací a z toho vyplývající další obtíže - nepochopení zadaného úkolu, komplikace při písemné komunikaci apod. Dyslektici díky tomu mohou dosahovat nižšího vzdělání než odpovídá jejich intelektu nebo být přijímáni pouze na nekvalifikované pracovní pozice, přestože jejich schopnosti jsou mnohem vyšší.

Tomu se však dá předejít, pokud člověk ví, jak s dyslexií pracovat. Proto vzinkl projekt LITERACY, který informuje o problematice dyslexie a pomáhá dyslektikům nacházet způsoby, jak snižovat dopady tohoto fenoménu na jejich osobní i profesní život. Na portálu literacyportal.eu si můžeš otestovat, jak na tom jsi se zpracováváním informací, trénovat svůj mozek, ale také se dočíst zajímavá fakta nejen o dyslexii samotné, nýbrž i o metodách, jak si zvýšit svoji funkční gramotnost. V neposlední řadě zde najdeš řadu užitečných pomůcek, které Ti usnadní třeba práci s textem. Některé software pomůcky zde můžeš rovnou stáhnout.

Pokud máš problémy s dyslexií, projekt LITERACY Ti je určitě pomůže alespoň zmírnit. Hlavní klíč k úspěchu je však v Tobě - nenech si namluvit, že jei hloupý nebo pomalejší jenom proto, že Ti hůř jde čtení. Albert Einstein, Jamie Oliver, Thomas Edison nebo Agatha Christie - ti všichni měli/mají epilepsii a přesto jsou uznávanými špičkami ve svých oborech. 


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.