Mezinárodní den ledních medvědů

27. února si připomínáme ledního medvěda. Ptáš se coooo? Proč? Tento den má upozornit na to, že pokud my všichni, tedy lidstvo, hodně rychle nezměníme svoje chování, budeme si tuto nádhernou šelmu brzy připomínat in memoriam. Polární medvěd je totiž na vyhynutí. A nebo jsme na vyhynutí my?

Král ledových plání v ohrožení

Co ohrožuje jednu z největších šelem na naší planetě? Je to tolik diskutované – pro jedny zjevné a nepopiratelné, pro druhé absurdní a vymyšlené – globální oteplování. Přirozené prostředí medvěda se rychle mění a tím, jak ubývá ledu, ubývá pro něj i možností lovu.

Medvěd je samotář s obrovským teritoriem. Příroda to tak zařídila, protože jeho prostředí je natolik drsné, že je tam potravy – jak se říká – "pro jednoho málo, pro dva nic". Aby se uživil, cestuje po ledu na velké vzdálenosti a hledá kořist. Běžně migruje mezi Asií a Amerikou, když vody Beringovy úžiny zamrznou.

Zatímco tady v civilizaci se politici o globálním oteplování hádají, na pólech se děje. Obrovskou rychlostí tam dochází ke změnám vlivem masivního tání ledu. Ten už není tak permanentní, jako býval. Ledové plochy ubývají a prostor otevřeného moře se zvětšuje. Pozorovali jste někdy zjara řeku, když se oteplí?

I když jsme před chvílí mrzli jako v ruském filmu, vypadalo to, že zima nikdy neskončí, jakmile teploty stouply trochu nad nulu, led a sníh najednou velice rychle roztál. Medvěd ale není zvyklý na to, aby mu led tál. Bez ledu medvěd lední žít nemůže.

Když taje permafrost

Jaké konkrétní problémy medvědy ohrožují na životě? Vzdálenosti mezi plochami ledu se zvětšují – aby se lední medvěd dostal k potravě, musí je přeplavat. Přestože je zdatný plavec a umí lovit i pod vodou, toto je "jiná liga". Mnohdy je to nad jeho síly a medvěd ve vodách zahyne. Nic jiného, než přeplavat, mu ale nezbývá – pokud by to nezkusil, zemřel by hlady.

Ani když se medvěd neutopí, nemá vyhráno. Hlavní zdroj jeho obživy jsou totiž tuleni (neboj, rozhodně jich zdaleka nesní tolik, kolik jich zmasakruje člověk ;-) Tuleni hodně času tráví pod vodou, ale musí se občas nadechnout, k čemuž jim na souvislých plochách ledu slouží dýchací otvory. A právě tam má medvěd šanci "zaskórovat" a sehnat si večeři. Jenže když led roztaje, kde si medvěd na kořist počíhá?

Dělejme něco!

Situace kolem ledních medvědů je docela vážná, a tak se tímto problémem zabývá celosvětová odborná veřejnost. Ohrožený není jenom lední medvěd, ale také tučňáci, tuleni, kosatky a další polární druhy zvířat. Pokud trochu ovládáš angličtinu, podívej se na stránky http://www.poletopolecampaign.org kde najdeš spoustu zajímavých informací.

KAŽDÝ může pomoci zachránit polární druhy. Jde o malé kroky, které nám život prakticky nezmění a nijak nás neomezí, ale když takový malý krok uděláme všichni, na celém světě se lidem i zvířatům bude žít lépe.

Jde o to, omezit svoji spotřebu energií, jídla, pitné vody, produkci odpadů. Nejprv přemýšlej. Pak zkus ve svém životě v tomto směru něco změnit.

  • Vypínej počítač, když ho nepoužíváš – to platí i o dalších elektrických přístrojích. Zhasínej světlo, když odcházíš z místnosti, odpoj nabíječku, pokud je baterie nabitá. Možností, jak šetřit elektrickou energií je nespočet, najdi si tu svoji.
  • Recykluj odpad. Produkuj méně smetí (např. už i obchodní řetězce v ČR přicházejí na to, že bez jednorázových igelitek se dá žít). Ostatně, v dřívějších dobách také žádné nebyly a šlo to.
  • Šetři vodou a jídlem. Jídlo se běžně vyhazuje, plýtváme. Za každým kusem jídla ale stojí nejen lidská práce, ale také mnoho spotřebované ropy a vyprodukovaných skleníkových plynů. Když si navíc vezmeme, že většina světa hladoví, vyhazovat jídlo je fakt úlet.
  • Udělat z obyčejné vody pitnou není lusknutím prstů. Nenechávej téct vodu zbytečně. Při čištění zubů ji pusť jen na chvíli, kdy vodu potřebuješ.
  • Vozíš se všude autem? Zkus hromadnou dopravu, nebo kolo!
  • Jez lokální potraviny. Dovážet ovoce, zeleninu, nebo květiny přes celou Zeměkouli může vypadat jako úžasný pokrok lidstva a vítězství člověka nad přírodou – jahody v lednu už může mít každý a ani pro ně nemusí ke dvanácti Měsíčkům. Zkus se ale zamyslet nad tím, kolik se při takovém dovozu spotřebuje energií, ropy. A navíc – dovážené ovoce se trhá nezralé a vlastně není ani moc zdravé.

Změň své návyky, prostě začni. K cíli se jde po malých krocích a žádný člověk není bezvýznamný.

A co je mi do medvěda… mě to netrápí!

Severoameričtí Indiáni – Lakotové – říkají: Mitakuye Oyasin. Znamená to v překladu něco jako "všichni jsme příbuzní", já to překládám jako "všichni jsme propojení, souvisíme spolu". Jsme součástí celku. Když svým chováním ničíme jinou součást, dopadne to i na nás.

Zahubení ledního medvěda není jen vymizení jednoho druhu. Jde o zničení celého ekosystému, který je propojený s dalšími ekosystémy. Tedy i s námi.

Těžko se to vysvětluje, ale podívej se na tohle:

Představ si, že každý druh na Zemi je jako kostička domina, i my, lidé, a dohromady žijeme v určitých vztazích. Když jsou tyto vztahy v rovnováze, utváříme životaschopný tvar. Když se ale nějaká kostička vychýlí, padne na jinou kostičku a rozjede se celý tvar. Všimni si, že dlouho se jakoby nic moc neděje – nějaké změny jsou, ale tvar celku drží. Od určitého bodu se ale začne bortit celý tvar a pád nejde zastavit. Obávám se, že stojíme někde před tímto rozhodujícím bodem. Pád celku je i náš pád.

Velký bariérový útes, nejstarší organismus na Zemi, který tu žil 25 milionů let, je již mrtev. Zahubil ho svojí činností člověk. Jestli ho bude následovat lední medvěd, to je na nás. Na mě i na Tobě.

Mezinárodní den ledního medvěda (a spousta zajímavostí o polárních medvědech) v médiích:

Jedno z nejkrásnějších zvířat na světě má právě svůj den


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.