Když už piješ...

Když už piješ...

...tak pij jako člověk, ne jako duha. A přečti si, co dělat, abys druhý den mohl fungovat a překonal nepříjemnou nemoc zvanou kocovina.

Oslavy příchodu nového roku máme za sebou. Někteří je však bezpochyby stále cítí. V hlavě, v žaludku, ve svalech a kloubech, zkrátka mají kocovinu, tedy stav, kdy člověk už není v přímém opojení alkoholem, ale jeho organismus se vypořádává s jeho odbouráváním. Češi tento stav jistě dobře znají, protože ve spotřebě alkoholu opět obsadili nelichotivě vysoké místo žebříčku. Loni jsme konkrétně byli čtvrtí za Estonskem, Rakouskem a 'vítěznou' Litvou. Prý jsme za uplynulý rok v průměru každý vypil cca 12 litrů stoprocentního alkoholu. Což vhledem k faktu, že se počítají i malé děti, staří a nemocní lidé a abstinenti obecně, je docela hodně. Když odečteme alespoň děti do 15 let a převedeme koncentraci alkoholu do nějakého pitelného nápoje, vychází, že každý z nás loni vypil asi 40 litrů tvrdého alkoholu (40% - vodka, rum, destiláty) nebo zhruba 800 piv.

No, konec matematiky, pojďme se podívat na to, co můžeme dělat druhý den, když jsme večírek trochu přehnali. Nutno na začátek podotknout, že na každého působí alkohol trochu jinak, jinak se projevuje kocovina a fungují na ni jiné recepty. Taky je třeba si uvědomit, že fígle na překonání kocoviny nefungují v případech těžké akutní otravy alkoholem. Takže třeba dvacetiletá slečna, kterou včera v noci přijali v nemocnici se 7,2 promile alkoholu v krvi (množství nad 5 promile je ve většině případů smrtelné), se na tyto triky spoléhat nemůže. Leda na ošetřující personál, že ji za pár dní postaví zpátky na nohy. Ale nám ostatním by mohly pomoci tyto ozkoušené recepty:

1) Dostatek tekutin
Alkohol způsobuje dehydrataci organismu, takže ranní pocit, že se nám hlava zcvrkla na velikost tenisáku, není tak daleko od pravdy. Alespoň si tak připadají naše buňky, které jsou prostě 'seschlé' - bez vody. Úplně nejlepší je prokládat už na večírku alkohol s nealko nápoji, ale pozdě bycha honiti. Aspoň ráno si dopřej tolik tekutin, kolik sneseš. Ideálně čistou vodu nebo ovocný čaj. Za tekutiny se však nepočítá kafe, energeťák nebo další pivo!

2) Dodej cukr
Tělo jede na cukry. Ty normálně distribuují játra přeměnou ze složitějších cukrů, tuků nebo bílkovin, ale ta jsou teď zaměstnána odbouráváním alkoholu... Takže je dobré tělu dodat cukr v co nejjednodušších formách. Super jsou ovocné džusy nebo třeba med, který obsahuje i různé detoxikační látky.

3) Vyrovnej pH
To, co jsme předešlý večer vypili, způsobilo, že máme překyselený žaludek a proto je nám blbě a na zvracení. K navrácení pH (stupně kyselosti/zásaditosti) zpět do normálu nám nepomůže tak jako v reklamě volba správného mýdla, ale vypití roztoku jedlé sody. Zkusit můžeš taky čaj z heřmánku, máty nebo zázvoru. Stejně budou fungovat i některé zeleninové nebo zelenino-ovocné šťávy, ale to ne každý po opici snese.

4) Vitamíny
Nevím proč, prostě je potřebujeme. Obzvláště vitamíny B1-B12 a vitamín C přijdou po těžké noci velmi vhod. Běžně jsou vitamíny pochopitelně stravitelnější v přírodní podobě (ovoce, zelenina apod.), ale chápu, že takhle po ránu člověk nemívá na nic chuť, takže tabletkový B-komplex nebo rozpustný Celaskon budou asi dobrá volba.

5) Jdi na vzduch
Přestože většina lidí s kocovinou preferuje klid na lůžku, tiché úpění a plané sliby, že "už nikdy nebudu pít...," tělo by potřebovalo něco jiného. Procházka na čestvém vzduchu, běhání, plavání a další aerobní aktivity rozeženou únavu a s ní spojené pocity bolesti hlavy. Pokud člověk potřebuje po probdělé noci fungovat, zdánlivě sebemrskačská ranní rozcvička je to nejlepší, co může udělat.

6) Dej tělu pokoj
Většina těchto receptů má způsobit, že člověk překoná kocovinu a je schopen fungovat. Jenže je to stejně jenom na dluh a jednou si organismus prostě odpočinout musí. Pokud nemáš žádné povinnosti, dopřej si dostatek spánku

7) Maminčina polívčička
Nepovedlo se mi najít dostatek teoretických vysvětlení, ale podle četných zkušeností z praxe pomáhá napravit alkoholem ztrápený organismus silný vývar. Ideálně česnečka. Je to teplé, jsou v tom tekutiny, dodává to energii, dobře to chutná...

Sporné metody, mýty a totální nesmysly:

- Káva sice působí dočasně proti únavě, ale také dehydratuje. Pokud si chceš dát na kocovinu kafe, nejdřív po bohatém doplnění tekutin.
- Prášky proti bolesti, pokud na nás ještě fungují tak, jak mají, tlumí bolest. Jenže třeba klasický Paralen hodně lidem způsobuje pocení, což vede k další dehydrataci, oblíbený Ibalgin nebo Aspirin zase dávají záhul žaludeční sliznici. Často je tak 'pacient' vyzvrací dřív, než začnou působit, v extrémních případech mohou vyvolat dokonce i krvácení sliznice. Tak na prášky radši bacha.
- "Čím ses zkazil, tím se naprav!" zní otřepaná rada. Ale že by fungovala, to moc ne. Ranní vyprošťovák může zkomplikovat otravu alkoholem, hodně lidí na něj reaguje zvracením, což taky není vždycky příjemné, a dál vyčerpává organismus. A pak se kocovina stejně dostaví. Aby se nedostavila nikdy, to by musel člověk pít pořád. V tom případě se dřív dostaví smrt.
- Úmyslné zvracení se doporučuje při předávkování se nějakým jedem. Dokud je alkohol v žaludku, může být zvracení účinnou prevencí proti předávkování. Ale druhý den už koluje většina alkoholu v krvi a zatěžuje játra a mozek. Úmyslným zvracením při kocovině tak spíš ztratíš další energii a tekutiny. Ale někomu to prý opravdu pomáhá.


Samozřejmě je lepší chovat se na párty tak, aby se kocovina vůbec nemusela dostavit, což se ovšem ne vždycky povede, protože lidská vůle je slabá a po požití alkoholu ještě slábne. Ale přesto se dá alespoň trochu ovlivnit, jak bude den poté vypadat. Rozhodně je dobré nemíchat alkohol, prokládat drinky nealkem, před večírkem se pořádně najíst, ideálně něčeho mastného (koluje historka, podle které agenti KGB pili před alkoholovými dýchánky sklenici oleje, aby na ně pití tolik nepůsobilo a mohli i po litru vodky dál vyzvídat informace. Zda je historka pravdivá, to nevím, ale teoreticky by to fungovat mělo.) nebo si vzít prášek, který účinek alkoholu zeslabuje, respektive zrychluje jeho odbourávání (třeba Prevento nebo Antiethanol). Nic však nefunguje stoprocentně a tak je lepší trochu držet zkrátka, než druhý den (nebo i později) litovat.


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.