Vánoce vnímáme jako něco neměnného, stálého, co se opakuje větších odlišností každý rok. Tušíme, že jinde ve světě se Vánoce slaví jinak, ale že by se v našich luzích a hájích tyto svátky nějak výrazněji měnily? Pojďme se mrknout na to, jak by vypadala Tvoje oslava Vánoc třeba v roce...
...700
V té době by ses jmenoval/a třeba Odolen, Dobroš nebo Drahomíra a o Vánocích bys nejspíš nevěděl/a, protože ty se k nám dostaly až s příchodem křesťanství v devátém století. Tvoji vrstevníci v Římě nebo Aténách by už ale nejspíš narození Ježíše oslavovali, neboť tam se tradice připomínky či slavení Vánoc objevuje už zhruba ve třetím století. Nicméně konec prosince by i pro Tebe byl sváteční čas, protože to je doba svátku Slunovratu. Z praktického hlediska se slavilo to, že už konečně budou dny zase delší a po nějaké době bude třeba zase aspoň trochu teplo a možná i něco k snědku. Z mytologického hlediska šlo o oslavu narození boha Slunce - Dažboga, který se nejvyššímu bohu Svarogovi narodil právě na zimní slunovrat. V tento den bys připravoval/a obrovský oheň, u kterého by se sešla celá vesnice. Ten by se před západem slunce podpálil a musel by vydržet až do rozbřesku. U ohně se na rozdíl od římských Saturnálií nebo germánského Yule neprovozovalo příliš bujaré veselí doprovázené nezřízeným pitím a prostopášností, ale naopak se až do úsvitu postilo a bdělo. Teprve následující den se konala sváteční hostina s pečeným prasetem (odsud možná pochází zvyk se na Štědrý den postit, "abys viděl zlaté prasátko").
...1600
Na přelomu šestnáctého století bys už slavil/a téměř klasické křesťanské Vánoce. Jen ty zvyky by byly trochu odlišné. Z předkřesťanských dob se dochovala spousta pohanských zvyků, jako věštění z rozkrojeného jablka, zahozeného střevíce a asi všeho dalšího, co zrovna bylo po ruce a dala se k tomu vymyslet magická legenda. Na Štědrý večer se již slavila vigilie (noční bohoslužba před svátkem) Narození Páně, ale štědrovečerní večeře byla dost chudá, vlastně docela postní. Stromečky se tehdy ještě nezdobily a dárky se sice rozdávaly, ale ne tak, jak známe dnes. Pokud by Tví rodiče nebyli vysoce postavení úředníci nebo šlechta, rozhodně by to bylo bez dárků. Ty tehdy totiž plnily funkci spíš jakéhosi výpalného nebo úplatků, kterými si poddaní vykupovali náklonnost své vrchnosti. Ta někdy dárky vyžadovala i pod pohružkou trestu (divný zvyk, co?).Děti chuďasů zase měly tu výhodu, že mohly chodit po koledě. To se chodilo dům od domu a zpívaly se písničky, ještě spíše s žebracím motivem než s vánoční tématikou. A protože tenhle zvyk fest smrděl žebrotou, bohatší vrstvy tuto kratochvíli svým dítkám pochopitelně zakazovaly.
...1900
Vánoce na sklonku vládnutí habsburské monarchie by se Ti dost možná mohly líbit. Všechny klasiky, které známe dnes, už existovaly i tehdy - vánoční stromeček (ten se v Praze poprvé objevil v roce 1812 a potom se tento zvyk pomalu šířil od vrchnosti i do obyčejných rodin), na večeři kapr (tento tradiční pokrm se k nám dostal taky v 19. století z Rakouska) i dárky. Dárky už nebyly nástrojem podmazávání mocných, ale patřily k potěšení rodiny a blízkých. V chudších letech se samozřejmě dávaly jen "měkouše" - ošacení nebo jiné potřebné věci, ale zrovna na začátku 20. století, v době relativního blahobytu, se pod stromečkem objevila i nějaká ta hračka nebo dokonce i luxusní zboží (voňavka apod.). V období Vánoc se mazaly rozdíly mezi společenskými vrstvami a někde mohlo třeba i služebnictvo večeřet s rodinou u jednoho stolu. Obecně se dbalo na rodinnou pospolitost, pohodu a pokojnou atmosféru. Navzdory všem pokusům o likvidaci pohanských zvyků se stále věští ze všeho možného a ke křesťanským svátkům se váží dost nekřesťanské legendy. Za to koledy jsou hezky zbožné, většina jich pochází z období baroka.
...1940
Co si budeme povídat, během války budou všechny svátky stát dost za prd. Tenhle rok jsem sem dal jenom kvůli zajímavosti, že se nacisté pokusili zrušit Vánoce. Respektive zakázat slavení jejich původního významu - narození Ježíše. Místo toho se měl slavit starogermánský svátek slunovratu nebo "svatý svátek Němců." Lidi jim na to ale dost kašlali a dokonce jsou zaznamenány případy, kdy Vánoce společně slavili vojáci znepřátelených stran, byť si hned další den opět šli tvrdě po krku.
...1970
Ani o třicet let později to nebylo o moc růžovější. Komunisté se vší silou snažili potlačit křesťanský původ svátků, někdy i dost bizarními způsoby (třeba v projevu prezidenta Zápotockého, kde říkal, že vánoční příběh o narození Ježíška v chlévě měl přimět chudé obyvatelstvo k přijetí své chudoby - vždyť když byl chlívek dobrý pro Ježíška, je dobrý i pro lidi. Celé Vánoce pak měly být jen snahou vykořisťovatelů a šlechty ukázat poddaným, kde je jejich místo). Dárky nosil většinou Děda Mráz nebo alespoň "jéžišek." Vzhledem k nevalnému stavu ekonomiky těch dárků ale stejně nenosil moc, alespoň v porovnání s dneškem.Dokonce i koledy byly ideologicky špatně - ať už ty zbožné, tak i ty žebravé. Tak se vymýšlely koledy nové, třeba o tom, jak "naše teta peče léta na vánoce vánočku" nebo "za to, že tolik dárků mám, ať se to každý doví, horoucí pozdrav posílám soudruhu Gottwaldovi..."
...2000
Pokud svým věkem spadáš do průměru návštěvníků těchto stránek (to znamená, že máš nějakých 15-18 let), ani na Vánoce z přelomu milénia nemáš jinou vzpomínku, než snad fotku, kde sám/sama vypadáš jako Ježíšek v zavinovačce. I tyhle Vánnoce byly něčím specifické - Dědu Mráze vystřídal jiný fousáč, tentokrát Santa Claus. Teď to ovšem nebylo tlačeno shora, ale spousta lidí tento symbol Vánoc přijala z Ameriky prostřednictvím filmů. Taky začalo být v módě trávit více předvánočního času v nákupních centrech, i když tehdy se jim ještě říkalo spíš jen supermarkety. Chudé měkouše pozvolna střídá elektronika a tak klasickým dárkem pro menší děti jsou auta na ovládání nebo mluvící panenky, pro starší děti počítač nebo herní konzole. Pamatuji si, že někteří bohatší spolužáci se po Vánocích vytasili i s novým mobilem (což před sedmnácti lety už sice nebyla novinka, ale nebýval běžně přístupný dětem).Takové to "kouzlo Vánoc" tedy bylo trochu přebito kouzlem komerce, ale nutno dodat, že každý za kouzlo Vánoc považujeme to, co jsme zažili jako děti. A jak je vidno z výše napsaných řádků, každá doba měla své mouchy (někdy menší, někdy pořádné masařky), které svátky ovlivňovaly a starším generacím byly jistě trnem v oku.
Věřím tomu, že za dalších dvacet let budou lidem i ty dnešní Vánoce připadat něčím divné a na druhou stranu možná také něčím půvabné. To je ovšem ukázkový PNJ (Problém Někoho Jinýho), kterým se nemusíme zalamovat. Důležité je, abychom svátky prožili tak, jak nám to bude příjemné a jak nám to bude dávat smysl. Vždyť je to vlastně oslava - a ukaž mi oslavu, která žije jen tradic z minulosti :) Užij si Vánoce podle svého a když zrovna budeš mít dlouhou chvíli nebo Ti bude úzko a budeš si chtít pokecat, tak přijď do klubu!