Je libo Internet?

Je libo Internet?

Není problém - připoj se a můžeš frčet kam chceš a jak rychle chceš! Jako s nadupaným autem. Ale než usedneš za volant, musíš se naučit auto ovládat, používat bezpečnostní prvky, vědět, jak se vyvarovat bouračkám. S Internetem je to stejné - i tady může srážka bolet.

Preferuješ adrenalinovou jízdu...

Na rozdíl od řízení auta k používání sítě nepotřebuješ žádné povolení, žádný řidičák. Zde má ta analogie trhliny. Nicméně jinak sedí - v obou případech máme v rukou mocný nástroj, který nám dovede být skvělým pomocníkem, zábavou i prostředkem k poznání. V obou případech musíme dodržovat určitá pravidla, abychom se nedostali do střetu se zákonem a především se jak za volantem, tak na Internetu setkáme s bezohlednými, agresivními uživateli, od kterých je radno držet se dál.

...nebo sázíš na jistotu a bezpečí?

Dost připodobňování, pojďme mluvit otevřeně a k věci. Net nenabízí nekonečné možnosti jenom nám, běžným uživatelům, ale i různým deviantům, podvodníkům, zlodějům a lhářům, kterým se můžeme bránit jedině v případě, že budeme dostatečně informovaní o jejich nekalých praktikách a budeme dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která jejich útok znemožní nebo alespoň sníží jeho pravděpodobnost.

V každém případě bys měl znát...

Že se opakujeme? Jestli máš pocit, že už jsme o bezpečnosti na Internetu psali, tak máš pravdu. Celý únor jsme věnovali tomuto tématu a naučili jsme se spoustu věcí:

No ale dnes tu nejsme od toho, abychom si dávali opáčko před koncem školního roku. Čekají nás totiž zbrusu nová témata!

...a dál se učit a zdokonalovat!

Velkým tématem měsíce května budou sociální sítě - dozvíme se, která je k čemu dobrá, jak se od sebe liší a proč se stejný obsah nehodí na všechny. Na přetřes přijdou oblíbené, ale často i zhovadilé či přímo nebezpečné challenge - internetové výzvy. Nakokoukneme také do světa online gamingu; při té příležitosti si doporučíme, na co si dávat při hraní pozor a jak nepřijít kvůli hře o reálné peníze.

Posvítíme si i na temná zákoutí Internetu, kde naším nepřítelem nebude vlastní hloupost nebo neopatrnost, ale reálný protivník, který půjde po našich penězích, svobodě nebo dokonce životě. Řekneme si, co je to phishing a jak nenaletět podvodným zprávám. Seznámíme se s pojmem kyberstalking a naučíme se, jak se stalkerům bránit. A konečně se podíváme, jak útočí kybergroomeři, jak je odhalit a nedat jim šanci.

 

Možná máš s úskalími na Internetu vlastní zkušenosti nebo Tě zajímá něco, čemu jsme se ještě v článcích nevěnovali. Je-li tomu tak, napiš nám nebo okomentuj příspěvek na Twitteru nebo Facebooku, co by Tě zajímalo a my téma zpracujeme. Nebo je Tvoje zkušenost choulostivější a potřeboval/a by ses o tom pobavit v soukromí, třeba i anonymně? Neboj se využít náš Pokec, rádi Ti nabídneme radu nebo pomocnou ruku!

Související příspěvky:

Bezpečně na Internetu - udělejme si v tom jasno!

Reálné případy a dopady sextingu

Sexting II. Víš, s kým se seznamuješ?

Bacha na sexting

"Nevěřte citátům na internetu, nemusí být pravé." - Abraham Lincoln, 1862 

Internetová identita - naše druhé já? 

Na internetu se chováme nejen slušně, ale i opatrně! 

Jak vymyslet heslo a jak ho nezapomenout 

Slavným proti své vůli aneb O fotkách a videu na internetu 

To (ne)vysvětlíš?! 

Google jasnovidec 

Hledej, stopa! 

Welcome to the Internet - let me be your guide!

 

Příspěvek vznikl v rámci projektu Bezpečnost na internetu, který finančně podpořila Československá obchodní banka, a.s.Dotazník není zadán


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.