Geocaching

Geocaching

Možná jste si stihli všimnout, že v poslední době je velmi rozšířenou zábavou GEOCACHING neboli keškaření, kačeření (a všelijak jinak). A co to teda vlastně je?

 

Wikipedie o této zábavě říká: Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice (v systému WGS 84). Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje.

Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. Cache se ale umisťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných. V některých případech je zajímavým právě úkol, který je s nalezením cache spojen.

 

Jak taková cache vypadá. Je to většinou voděvzdorná schránka, různých velikostí, skrytá tak aby nebyla pro zbytek populace (takzvaně mudlové) nápadná. Ve schránce je logbook, což je papír na který se geocacher zapíše. Ve schránce také můžou být různé věcičky. Každý nálezce si z toho může něco vybrat, ale musí tam místo toho něco vložit. Nejlépe, aby to mělo obdobnou hodnotu. Nejde ale o nic drahého a velkého. Po zapsání se cache vrací zpět na místo, aby dostali šanci i další lovci.

 

A pro doplnění – GPS není nutnou součástí této zábavy, ba naopak to může mít své kouzlo právě bez ní. Dneska se už dají stáhnout i velmi kvalitní programy do smartphonu, které vás dovedou až na místo. Hra je celosvětová, takže si hledání tajných pokladů můžete užít téměř všude, kam se vydáte. Může se stát taky dobrou zábavou, pokud je zewl. Kromě vyplnění volného času, také prozkoumáte okolí.  

 

Více informací také můžete najít: www.geocaching.cz či světovém www.geocaching.com.

 Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.