Čeká Tě reparát? Zkus online doučování a uč se třeba i na dovolené

Čeká Tě reparát? Zkus online doučování a uč se třeba i na dovolené

Jestli se průběh druhého pololetí nevyvíjel úplně podle Tvých představ (nebo představ učitelů) a čeká Tě srpnové přezkoušení, které rozhodne o Tvém postupu do dalšího ročníku, nejspíš se na prázdniny dvakrát netěšíš. Je ale možnost, jak se na reparát připravit a přitom se nepřipravit o všechny prázdninové radovánky. Stačí k tomu internetové připojení a silná vůle.

Ve světě je projekt online doučování už nějakou dobu známý a hojně využívaný. Myšlenka, která stála u jeho zrodu, je prostá - na jedné straně máme žáky, kterým standardní výuka ve škole nestačí k uspokojivému prospěchu, ale nadstandardní učební program si mohou zaplatit; na druhé straně stojí spousty kvalifikovaných učitelů, kteří ve svém regionu nemohou sehnat placenou práci. Tadá! a deal je na světě. Možná odtušíš, že potřeba sehnat někoho na doučko vznikla v Americe, potřeba zaplatit výborné nevyužité pedagogy vyvstala zase v Indii a dalších zemích jihovýchodní Asie. Vzniku celosvětového projektu nahrávala i odlišná ekonomická situace v zemích doučovaných a doučovatelů, a tak zatímco pro studenty z Evropy a Severní Ameriky byl poplatek za lekci (okolo 30 dolarů) celkem přijatelný, pro učitele z Indie představoval plat (6 - 7 tisíc korun měsíčně) dvojnásobek až trojnásobek toho, co by dostali za učení na místních školách.

Českým žákům povětšinou celosvětový projekt TutorVista vyhovovat nebude z důvodu jazykové bariéry. Přecijen výuka v angličtině není pro každého a přestože si o sobě pyšně myslím, že angličtina není mou slabou stránkou, učení v tomto jazyce mi i na vysoké dalo pěkně zabrat, vůbec si už nedovedu představit, že bych se jinak než v češtině učil třeba na základce. Naštěstí i u nás už se našli průkopníci tohoto trendu a tak můžeš online doučování vyzkoušet i ty. Stačí k tomu notebook nebo tablet a připojení k internetu, Skype nebo jiný komunikační prostředek (případně další programy, na kterých se domluvíš s doučujícím) a můžeš pravidelně docházet na lekce, ať už budeš doma, na chalupě nebo dovolené na Jadranu.

Tyto služby nabízí například portály ucenionline.cz, sdruzeni-modernich-rodicu.cz, kvalitni-doucovani-matematiky.cz a hromada dalších. Doučování na dálku nebo kombinaci online a prezenčního doučování nabízí i spousta lektorů na volné noze, jež si můžeš vyhledat třeba na stránkách tutoring.cz

Za lekci zaplatíš obvykle mezi 150 a 250 korunami, tedy stejně jako u osobního doučování prezenčního, kde jsou tyto částky fixní už alespoň deset let.

Než se však vydáš na dovolenou se zbožným předsevzetím, že se tam tu nedostatečnou fyziku nebo němčinu doučíš, zkus sám sebe zhodnotit, jak moc silnou vůli máš. Jestliže jsi totiž typ, mírně řečeno, se sklonem k prokrastinaci (chorobnému odkládání nepříjemných úkolů na později) nebo jsi prostě lajdák, kterému se do učení nechce, pak pro Tebe bude jistě lepší kontrola lektora z masa a kostí v jedné místnosti než lektor na stovky kilometrů vzdálený, který na Tebe uvidí jen skrz okénko Skypu. 


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.