Anorexie, co to je a kde hledat pomoc?

Anorexie, co to je a kde hledat pomoc?

Mentální anorexie patří do poruch příjmu potravy, o kterých jsme již psali v předešlém článku ZDE. Jedná se o duševní onemocnění, které je charakterizováno snahou zhubnout. Lidé, kteří mají tuto nemoc mají za cíl zhubnout, ať je to stojí cokoliv. Neuvědomují si, co dělá hubnutí s jejich zdravím. Často jí různé prášky na hubnutí, přehnaně cvičí, a hlavně nepřijímají skoro žádné jídlo. Jsou posedlí svojí váhou a jsou nespokojení s tím, jak vypadají. Chybí jím reálný pohled na své tělo a zdravá sebeláska.

U koho se vyskytuje?

Anorexie se vyskytuje nejčastěji u dívek, žen a u mužů jen zřídka. Největší výskyt této nemoci je u dívek od 14 do 19 let.

Anorexií si prošla i řada známých osobností např. Angelina Jolie, Lindsay Lohan nebo Elton John.

Jaké je riziko anorexie?

Pokud chce člověk zhubnout, tak na tom není nic špatného. Jde hlavně o to, aby šlo o zdravé hubnutí, a ne žádné drastické diety či hladovění. Často se právě nemocným stává to, že jsou chválení od okolí, jak díky dietě zhubli a oni poté prahnout po ještě větším výsledku, který se může vymknout kontrole.

Největší komplikací je smrt, která je následkem hladovění. Ženy často ztrácí menstruaci. Dále se vyskytuje řídnutí kostí, dehydratace či zánět plic apod.

Jaká je léčba?

Léčba může být buď ambulantní, což znamená, že pacient dochází za odborníkem nebo může být dotyčný hospitalizován v lékařském zařízení. Dále se také doporučuje psychoterapie. Je důležité mít někoho, s kým si může dotyčný popovídat a najít v něm zároveň podporu.

Kde hledat pomoc?

Poruchám příjmu potravy se věnuje společnost Anabell, která sídlí v Brně, Praze a Ostravě. Mají také svoji linku, na kterou můžeš zavolat či stránky, kam jim můžeš napsat.

Více zde: http://www.anabell.cz/

Dále můžeš napsat nám do poradny Jdidoklubu.cz. Rádi ti poradíme, na koho se můžeš obrátit ty nebo tvoje kamarádka či kamarád.

Pokud ty sám/a si myslíš, že už je něco za hranou, ať už je to přímo u tebe nebo tvého kamaráda či kamarádky, tak si to nenechávej pro sebe! Důležité je včasné řešení!


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.