Svobodné komunikace - Tor

Svobodné komunikace - Tor

Myslíte že máme právo na svobodnou komunikaci bez kontroly ? V poslední době bývá čím dál víc zvykem některých společností sbírat osobní informace o jejich uživatelích. Některé země dokonce kontrolují komunikaci a zabraňují svobodnému projevu. Je pravdou že Tor používá i vláda, policie a armáda.

Tor je způsob šifrované komunikace, kdy spojením více náhodně vybraných serverů (počítačů tvořících internet) z velkého seznamu nelze zjistit kdo a odkud se do cílového serveru (blogu, stránky) připojil. Finta spočívá v tom že žádný s průchozích serverů nezná zdrojový a cílový počítač (údaj je zašifrovaný), pouze předchozí a následující počítač v pořadí.

Každá mince má dvě strany. Zároveň tedy musíte být velice obezřetní, nikdy totiž nevíte kdo se ukrývá za anonymní identitou, a zda je informace důvěryhodná.

Použití v praxi je velmi jenoduché. Pokud Vám stačí jednoduché zabezpečení procházení webových stránek, stačí nainstalovat webový prohlížeč Tor Browser.

Pokud chcete celý bezpečný systém v počítači, musíte nainstalovat na USB disk speciální operační systém na bázi Linux. O Linuxu jste již možná slyšeli. Tato speciální verze Linuxu pak například neukládá žádná data o jakékoliv činnosti, po vypnutí se všechna historie ztratí. Nikdo tak zpětně nedohledá co jste dělali, nebo s kým jste si psali. Pro osobní data lze pak na USB disku vyčlenít šifrovaný prostor, který se zachová i po odpojení, ale bez hesla je nedostupný, a máte jej plně pod kontrolou.

Použití v praxi není náročné, ale na instalaci už si budete muset sehnat nějakého zkušenějšího kamaráda. Když už máte USB disk nainstalovaný, stačí jej vložit do libovolného počítače a ten restartovat. Při startu počítače vyvoláte nabídku dostupných zařízení (cd, usb, pevný disk) a vyberete Váš USB disk. Dále je vše vcelku intuitivní a na ploše najdete i manuál. Pro novou instalci si nejdříve si musíte pořídit klasický USB flash disk s velikostí alespoň 2GB. Na tento disk s pomocí již fungujícího Tor sytému, nebo stažením obrazu systému a pomocí instalační aplikace Universal USB Installer, nainstalujete samotný operační systém TAILS.

Tor je také často napadán pro nedokonalost ochrany výstupního bodu, tedy posledího počítače Tor sítě. Těch je několik stovek a jeho výběr ve výchozím nastavení náhodný. Tyto počítače tvoří dobrovolné servery nadšenců Tor. Mezi těmito nadšenci se ale také může ukrývat někdo kdo se pokouší ukrást Vaše data. Tyto případy jsou ale velmi ojedinělé a několik nedůvěryhodných výstupních bodů bylo v minulosti již zrušeno.

Na závěr bych jen dodal že žádná elekronická data nejsou naprosto bezpečná. Nelepším řešením je nedávat své osobní informace do internetu, přemýšlet dopředu, o čem si s kamarády píšete. Je jasné, že nikoho nebude moc zajímat, že si stěžujete na svou přítelkyni. A seznam Vašich koníčků bude zajímat maximálně komerční organizace, aby Vám mohly předhazovat svoje obchodní nabídky a reklamy. Ale pokud náhodou objevíte nový zroj elektrické energie nebo jinou revoluční myšlenku, dvakrát si rozmyslete, komu a jakým způsobem tyto informace předáváte.

Více informací v angličtině na ofociálních stránkách https://www.torproject.org/


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.