Řekni stop stresům - odpočívej!

Řekni stop stresům - odpočívej!

Stejně jako se staráš o svoje tělo a jeho zdraví, neměl bys zapomínat na zdraví duševní. Právě dnes se snad více než kdy jindy potýkáme s velkými nárusty počtů úzkostí mezi mladými lidmi. Přesto existují jednoduchá a příjemná opatření, která naší psychice pomůžou ulevit a výrazně snížit riziko návalů stresu a úzkostí.

FREE TIME JEN PRO TEBE

Škola, příprava na testy, domácí práce, neustálé pospíchání… Denní režim hodně z nás je takto nabitý pravidelně a žijeme pocitem, že nám každou chvíli vybouchne hlava. Místo hroucení si ale naopak udělej pauzu. Není to vybídka k prokrastinaci, nýbrž k pevnému vymezení času, kdy se nebudeš věnovat žádným povinnostem, ale pouze formě relaxování, která Ti vyhovuje. Dej si ale pozor, abys skutečně odpočíval. Je otázkou, jestli PC hry, nebo sociální sítě, jsou pro tebe odpočinek.

Jedna z nejlepších strategií je dát mozku večer vždy voraz? Například mít pravidlo, že po 20. hodině se již nebudeš učit ani jinak věnovat škole/práci. A proč učení do noci není efektivní? Mozek není mašinka, co je ready k použití 24/7 a opravdu není moc pravděpodobnost, že z něj večer po celodenní námaze něco vymáčkneš. Místo toho se soustřeď na to, jak ho vypnout a dopřát mu regeneraci. Tato forma „údržby“ Tě nejen hodí více do klidu, ale zároveň budeš další den schopnější čelit běžným úkonům a výzvám, které Tě jinak tak stresují. Když máš natažený sval, taky si nejdeš ven zaběhnout 10 kilometrů.

Zkombinuj toto pravidelné osobní volno s každodenním, byť aspoň krátkým pobytem venku a uvidíš, že Tvá mysl se začne velmi rychle uzdravovat a preventivně bude připravená čelit věcem, které by ji jinak mohly vyhodit z optimálního nastavení a uvést Tě do kolotoče nervování.

Někdy ale i ta největší snaha nemusí stačit. Neboj se dát vědět, když boje nezvládáš a nezapomeň, že zdraví – fyzické i psychické – máme jenom jedno. Když je nemocné tělo, vyhledáváme pomoc a způsob, jak ho uzdravit – proč tuto péči nedopřát i naší hlavě?


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.