Nenech se unést!

Nenech se unést!

 

Dnes mi na Facebooku přistál čísi status: „Dnes v podvečer zastavilo u Katky auto (stříbrná fabie s černou střechou a tmavými skly) s tím, že tatínka srazil vlak a že musí za mámou, ať si vleze do auta. Stalo se u ZŠ na Praze 11.“ Katka prý do auta nenasedla a dobře udělala, protože tatínkovi se nic nestalo a řidič zmíněného auta se ji patrně snažil unést.

Jak to s těmi únosy je

Ať už byl tento status pravdivý nebo se jednalo o fake, nemění to nic na situaci, že k únosům dětí a mladistvých dochází a měli bychom se před nimi mít na pozoru. Jen ve chvíli psaní tohoto článku je pohřešováno 51 osob do 18 let,[1] ročně pak jde přibližně o 5500 mladistvých. Samozřejmě se ve všech případech nejedná o únosy, větší část z tohoto počtu připadá na útěky z domova či ústavního zařízení. Přibližně 5% pohřešovaných je však v pátrání déle než rok a předpokládá se, že se stali oběťmi únosu či jiného trestného činu. Překvapivě nejrizikovější skupinou jsou mladí mezi 15 a 18 lety.

Jak se proti tomu bránit?

I zde se můžeme vydat několika několika směry. Můžeme se na případné setkání s únoscem připravovat a spoléhat na to, že jej svými silami přemůžeme. Kurz sebeobrany a ovládání bojových umění je sice fajn věc a může se hodit, avšak přílišné spoléhání se na tyto dovednosti by bylo krajně riskantní. Jednak nevíme, jak se zachováme v krizové situaci, dále nevíme, jak silný nepřítel proti nám stojí a dokonce ani tak šikovná věc, jako pepřový sprej, není všespásná - a to ani v rukou poučeného uživatele, natož pak nás, laiků. Mnohem účinnější a bezpečnější je samozřejmě prevence.

Desatero rad, jak předejít únosu

1. Pokud to jde, informuj někoho, kam jdeš (rodiče nebo alespoň kamarády).

2. Nechoď zbytečně odlehlými místy, kde se nepohybuje moc lidí (zahrádkářské kolonie, průmyslové čtvrti bez obytných domů, zapadlé uličky,…)

3. Pokud se takovým místům nemůžeš nebo nechceš vyhýbat, nechoď tam alespoň sám - je dobré mít s sebou alespoň kamaráda.

4. Pokud po tobě někdo cizí chce, aby sis přisedl do auta, nikdy to nedělej, ať ti vykládá cokoliv.

5. Pokud se tě někdo ptá na cestu, ukaž mu směr, ale nedoprovázej ho. Už vůbec ne někam mimo dohled lidí.

6. Nestopuj, zkus si vybrat jiný způsob dopravy.

7. Pokud přecejen chceš stopovat, nestopuj alespoň sám a postavte se na přehledné, frekventované místo, ideálně i pod dohledem kamer - třeba na benzinku.

8. I když ti nějaké auto zastaví, nemusíš do něj nastoupit. Pokud se ti něco nezdá, raději nenasedej a řekni třeba, že sis to rozmyslel.

9. Pokud tě cizí člověk někam vede proti tvé vůli, upoutej pozornost všemi možnými prostředky - volej o pomoc, řvi, kopej,… Slušné vychování jde v tomto případě stranou :-)

10. Pokud se ti bude zdát, že se tě právě někdo pokusil unést, zneužít či zlákat k něčemu proti tvé vůli, informuj o tom policii na lince 158 nebo 112 - možná tím někoho zachráníš před dalším pokusem pachatele. Pokud si tím nebudeš jistý, neboj se o tom s někým poradit - třeba tady na chatu.[1] http://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/Vyhledavani.aspxPozor, odpovědět na každou otázku dotazníku smíte pouze jednou a odpovědi nelze zpětně změnit.
Na otázky na které vůbec neodpovíte, můžete odpovědět později.

Jak nejlépe předejít únosu  
 • Vaše odpověď je: pepřovým sprejem. Správně to je: preventivním chováním.
 • Nejrizikovější skupinou ohledně únosů jsou:  
 • Vaše odpověď je: kojenci. Správně to je: mladí 15-18 let.

 • Finty


  Znáte nějaké finty, které únosci používají? Podělte se o ně tady v diskusi, ať o nich ostatní vědí a nenaletí na ně.

  Napište svůj názor

  Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

  Nařízení EU o ochraně osobních údajů

  Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.