Kyberšikanu zažilo 56% českých teenagerů

Kyberšikanu zažilo 56% českých teenagerů

Obětí kyberšikany se stalo 56,5 procenta českých teenagerů. Vyplývá to z průzkumu Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci. Výzkum se uskutečnil na konci loňského roku a zapojilo se do něj 10.830 respondentů ve věku od 11 do 17 let. Oproti výzkumu z předchozího roku se situace mírně zlepšila, tehdy bylo obětí kyberšikany 59,4 procenta respondentů. ČTK to řekla řešitelka projektu Veronika Krejčí z Univerzity Palackého.

"Děti se staly nejčastěji oběťmi ponižování, urážení a ztrapňování. Tyto formy agrese zažilo více než 31 procent respondentů. O necelých deset procent více se pak v roli oběti setkalo s kyberšikanou prostřednictvím mobilních telefonů, kdy je útočník obtěžoval prozváněním," uvedla mluvčí projektu E-bezpečí Eva Votrubová. Mnoho dětí také prožilo ponížení a ztrapňování šířením fotografie. Nejčastěji byly ke kyberšikaně využity sociální sítě (40,5 procenta), dále SMS (27,7 procenta) a ICQ nebo Skype (24,4 procenta). Centrum dělalo studii třetím rokem, oproti předchozímu výzkumu jsou výsledky mírně příznivější. "Nastalo velmi mírné zlepšení. Děti již mají lepší informace a dávají si větší pozor. Změna ale není nijak zásadní," uvedla Krejčí.

Kyberšikana je spojena s informačními a komunikačními technologiemi a může být často závažnější než běžná šikana. "Mnohdy oběť neví, kdo na ni útočí, komu a jak se bránit. Oběť se musí zorientovat i ve fungování technologií a třeba vědět, jak kyberšikanu na internetu zablokovat. Kyberšikanu navíc na internetu zhlédnou tisíce uživatelů a může se stát nezastavitelnou," doplnila Krejčí.

Podle ní je prevence před kyberšikanou možná. Děti by neměly na internetu zveřejňovat příliš osobních údajů a už vůbec ne fotografie, které jsou velmi zneužitelné. "Měly by také vědět o možných rizicích. To platí i o rodičích, kteří často nemají o kyberšikaně žádnou představu," doplnila Krejčí.

Útočníci mohou podle ní své oběti zesměšňovat například kvůli jejich vzhledu, inteligenci a podobně. Často může kyberšikanu předcházet i šikana v reálném životě. "Někdy se oběti šikany v reálném světě stávají útočníky ve světě virtuálním," doplnila řešitelka.

Téměř deset procent oslovených teenagerů přiznalo, že se kyberšikany dopustilo. Oběti si vyhlédli nejčastěji na sociálních sítích. Vyzkoušeli si i útok na elektronický účet, kam se bez svolení majitele přihlásila přibližně čtvrtina respondentů a zhruba deset procent respondentů cizí účet zneužilo k tomu, aby majitele dostalo do problémů. Stane-li se obětí kyberšikany dítě, je velmi důležité, aby o situaci informovalo dospělého člověka. V průzkumu ale 16,7 procenta dětí uvedlo, že by se s žádným projevem kyberšikany nesvěřilo rodičům.

Průzkum: Obětí kyberšikany se stalo přes 56 pct českých teenagerů, ČTK, 26.4.2012, Martina Šaradínová snm

 

 

 

 


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.