Možná tak do nemocnice nebo na antidopingovou kontrolu. Zobání pro sportovce, tedy různé doplňky stravy, supplementy, gainery, kreatiny a další prostředky jsou považovány za nedílnou součást zdravé výživy při posilování, sportu a cvičení. Které z nich jsou však opravdu zdravé a komu jsou určené? Mohou být některé zdraví nebezpečné?
S doplňky stravy se setkal každý z nás (pokud rodiče nejsou přísnými zastánci bio výživy). Jde o preparáty ve formě prášků, nápojů, tyčinek, šumivých tablet, kapek apod., které obsahují vysoké množství vitamínů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Ač to tak reklamy často prezentují, výživové doplňky nejsou náhradou pestré stravy a člověk po nich má sáhnout v momentě, kdy je tělo nějakým způsobem vysílené a výživa z normální stravy mu nestačí. Proto jsou konkrétní doplňky určené pro lidi v nemoci, v rekonvalescenci po úrazu, pro těhotné a kojící ženy nebo právě pro sportovce. A o nich si dnes něco povíme.
Zobání pro sportovce nejde hodit do jednoho pytle a vynést nad ním ortel, zda je užitečné nebo zdravé či nikoliv. Do kategorie patří opravdu pestrá škála preparátů od v zásadě přírodních výtažků až po husté chemické koktejly. Nezbývá tedy, než se pustit do třídění a individuálního hodnocení.
Proteiny a aminokyseliny
Proteiny a aminokyseliny, zjednodušeně bílkoviny, jsou základní stavební jednotkou lidských tkání. Tedy i té svalové. V pestré stravě nalezneme bílkovin dostatek, ale pokud člověk chce získat vyrýsované svaly jako Rambo, pak se bez proteinů ve formě prášku neobejde. Nejčastěji se prodává syrovátkový protein (označený jako WHEY), ze kterého se míchají proteinové nápoje. Užívat jej má smysl pouze v případě, že tělo vystavujeme zvýšenému vytížení, tedy pravidelnému cvičení a posilování. Pak se syrovátkový protein bere většinou těsně po cvičení, kdy svaly doslova žízní po stavebním materiálu. Jistým přínosem proteinových přípravků je regenerace přetížené a poškozené svalové tkáně a zabránění jejího rozkladu. Pokud ale necvičíš a neposiluješ, nemá smysl proteinové přípravky brát, svaly se z nich nepostaví.
Na samotných proteinech není nic moc škodlivého, ba naopak. Ovšem pro děti a dospívající mládež nejsou tyto doplňky stravy vhodné bez doporučení lékařem. Problém je v tom, že před ukončením růstu je tělo velmi zatěžkáno už samotným růstem. Můžeme mu pomoci zdravou stravou a pohybem pro udržení kondice, ale neměli bychom je ještě více zatěžovat nepřirozeným růstem svalové hmoty. Pokud máš pocit, že potřebuješ více proteinů, uprav svůj jídelníček, aby obsahoval více mléčných výrobků, vaječných bílků, libového masa a ryb. Proteiny najdeš také v luštěninách nebo mandlích.
Kreatiny
Kreatin je tělu přirozená látka, která se samovolně v těle všech živočichů vyrábí. Slouží k zásobení svalů rychlou energií. Přírodním zdrojem kreatinu je maso, ale přijímat se dá také formou uměle vyráběných potravinových doplňků. Prodej ani používání kreatinových přípravků není nijak omezen, ale lékaři opět nedoporučují jeho užívání lidmi se srdečními onemocněními a lidmi, jejichž růst ještě nebyl ukončen, tedy dětmi a mladistvými. Důvodů je hned několik, od preventivní opatrnosti až po skutečnost, že většina preparátů obsahuje krom kreatinu i jiné účinné látky, které mnohdy nejsou na obale uvedeny a mohou mít negativní vliv na zdraví dětí. Především však dětskému a dospívajícímu organismu bohatě stačí množství kreatinu, které si tělo samo vyrábí a které přijímá z potravy (z masa).
Sacharidy, gainery
Kulturisty oblíbené a vyhledávané gainery vlastně nejsou nic jiného, než cukry. Přípravky s názvem gainer obsahují kolem 60 - 70 procent sacharidů, zbytek bývají převážně bílkoviny, zejména syrovátkové proteiny. Užívají se po tréninku k doplnění energie a nárůstu svalové hmoty.
Nejčastější chyba v jejich používání spočívá v tom, že je berou lidé, kteří mají sklony k přibírání tuků. Sacharidy z gainerů se látkovou přeměnou promění v tuky, které se uloží v těle. Zrovna tak jde všechno do tukových zásob v případě, že jejich uživatel cvičí málo nebo vůbec, popřípadě má dostatek energie z normální stravy.Smysl používání gainerů tedy může být maximálně u kulturistů s minimálním množstvím tukových zásob. Absolutně nemá smysl je baštit, když chceme přebytečné tuky spálit. Mnohem lepší cestou je vyvážený jídelníček a pravidelný přísun menšího množství potravy tak, aby se přijatá energie hned využila a neukládala do tukových tkání.
Iontové nápoje
Ionťáky nejsou velkým tématem v silovém cvičení, zato bývají mantrou vytrvalostních sportovců. Z potravinových doplňků pro sportovce jsou asi nejrozšířenější a proto je také na trhu celé množství výrobků, kterým je nejlepší se obloukem vyhnout.
Tyto nápoje se dají rozdělit do dvou skupin - hypotonické a isotonické. Hypotonické mají menší osmolalitu (pro zjednodušení řekněme hustotu) než krev, isotonické mají hustotu stejnou, jako tekutina v našich žilách. Používají se pro doplnění tekutin a výživových a minerálních látek. Jenže oblast jejich zamýšleného působení není zdaleka tak široká, jak si sportovci myslí. Třeba pití ionťáků před sportovním výkonem je nesmysl. Je samozřejmě dobré se zavodnit, ale na to je lepší obyčejná voda nebo čaj. Iontový nápoj plný minerálů jenom zbytečně namáhá ledviny. Když už má někdo neodolatelnou touhu pít před sportem ionťák, pak jedině hypotonický. Isotonické nápoje by se měly používat leda těsně po výkonu, ale zase - člověk během pohybu přijde o velké množství vody skrze pot, ale rozhodně nemá takový úbytek minerálních látek. Takže pitím isotonického nápoje spíš napomáháme zahuštění krve a namáhání ledvin. Tyto nápoje mají opravdový smysl v případě dlouhého sportovního výkonu (maraton apod.), při kterém potřebujeme doplnit živiny. I tak se ale mají střídat s čistou vodou.
Anabolizéry, steroidy
O těchto přípravcích jsem původně ani psát nechtěl, protože jsem měl za to, že se na trhu normálně prodávat nesmí. O to větší bylo překvapení, když jsem viděl reklamu na přípravek s anabolickými steroidy. Přitom důvodů pro omezení steroidů je víc než dost: vedle nárůstu svalové hmoty totiž mohou způsobovat vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, akné, gynekomastii (růst ženských prsou na mužském těle), zmenšení varlat a snížení produkce spermií u mužů, abnormální zvětšení klitorisu u žen, zastavení růstu kostí u dospívajících uživatelů, deprese, agresivitu, nemoci jater, diskutuje se i o spojitosti s rakovinou... Krom toho na anabolické steroidy po čase vzniká závislost jak fyzická, tak psychická. Ve sportovním světě je jejich používání samozřejmě zakázané. Prostě fujtajbl a rychle od toho pryč!
Růstové hormony, testosteron
Jestli předchozí přípravky povšechně nebyly vhodné pro děti a mládež, u této kategorie to neplatí dvojnásob, ale aspoň stonásobně! Ani u dospělých to rozhodně není nic zdravého, během dospívání má navíc organismus dost práce se zvládnutím vlastní hormonální bouře. V prodávaných přípravcích se sice neschovávají samotné hormony, ale látky ovlivňující jejich produkci, nicméně přidávat je do dospívajícího hormonálního koktejlu je asi stejně moudré, jako míchat tekutiny z náhodných lahviček z chemické laboratoře - navíc ve vlastním těle. Množství možných nežádoucích účinků prostě ani nejde vyjmenovat. I předepisování hormonální léčby lékařem je ve společnosti hodně diskutované téma, mimo medicínu tyto látky nemají co dělat! Ve světě profesionálního sportu jsou tyto cesty ke zvýšení výkonnosti pochopitelně velmi přísně hlídány.
Shrnutí
No, když se na to tak dívám, nevychází závěrečný verdikt pro "zobání" moc dobře. Některé preparáty nejsou vyloženě škodlivé, jako spíš zbytečné, u některých je problém s dávkováním, jež laik prostě nemůže správně určit, některé jsou přímo zdraví nebezpečné. Všechny skupiny mají společnou jednu věc - jejich užívání je dětem a mladistvým silně nedoporučeno.
Samozřejmě se na internetu, ve fitku nebo sportovním klubu setkáš i s opačnými názory. Ty ale vždy pochází od lidí, kteří na první místo staví výkon. Zdraví je ale přecejen přednější, ne?
Související články:
Buď fit s jdidoklubu.cz!
Jsi to, co jíš vol. I - Junk food
Jsi to, co jíš vol. 2 - Zdravá strava
Poruchy příjmu potravy - když se z jídla stane peklo
Pohybem ku zdraví, nikoliv k trvalé invaliditě