Dobrý sluha se dá uhasit. Před zlým pánem se dá utéct. Jak?

Dobrý sluha se dá uhasit. Před zlým pánem se dá utéct. Jak?

Požár Grenfell Tower z minulého týdne nám opět připoměl, že se občas stávají situace, které už zdaleka nemáme pod kontrolou. Nikdo z nás by se do takové situace nechtěl dostat, ale kdyby se tak stalo, asi bychom všichni rádi věděli, co dělat, abychom vyvázli. Přinášíme několik tipů přímo od těch nejpovolanějších - do Hasičského záchranného sboru České republiky.

Bylo by samozřejmě dost velkohubé a nemístné tvrdit, že kdyby oběti nedávného požáru v Londýně věděli, jak se v takové situaci chovat, nemuselo jich být tolik. Ale pro každé budoucí podobné neštěstí bude lepší, když co největší množství lidí bude vědět, co a jak. A protože v nynějších vedrech tomu neštěstí ani nemusíme chodit moc naproti, je asi příhodný čas si říct několik rad, jak se před plameny chránit a jak se od nich co nejlépe dostat do bezpečí.

Jak požáru předejít?

 • Měj vždy pod kontrolou zdroje tepla - je potřeba hlídat nejenom svíčky, louče nebo jiný otevřený oheň, ale i žehličky, trouby, rychlovarné konvice - nic z toho by nemělo být zapnuté bez dozoru.
 • Hořlavé látky uchovávej jen tam, kam patří - málokdo z nás asi bude doma skladovat kanystry s benzínem, ale propanbutanovou lahev občas asi u někoho najdeme, zrovna jako třeba různé tlakové nádoby se spreji apod. Takové rozhodně nepatří za okno na přímé sluneční světlo, na topení, nad troubu apod. Lépe jim bude na chladném a odvětrávaném místě (aby se při případném úniku nehromadily výbušné/hořlavé výpary).
 • Udržuje únikové cesty volné - chápu, že panelákové byty nejsou nafukovací a lecos se tam nevejde. Skladovat harampádí na chodbách a schodištích je ale krajní nerozum - v případě požáru je tam jednak o hořlivý materiál navíc a především to může dost blokovat únikovou cestu.
 • Měj po ruce hasicí prostředky - jednoduché hasicí přístroje jsou za lidovou cenu k sehnání v každém hobbymarketu nebo domácích potřebách. Střechu v plamenech s nimi sice neuhasíš, ale můžeš s tím zabránit v šíření plamenů v momentě, kdy ještě jsou zvládnutelné. Hasicí prostředek pro použití v domácnosti by měl mít označení ABC - aby s ním bylo možné hasit jak pevné hořící předměty, tak i oleje a hořlavé kapaliny a elektrická zařízení. Ideální je tedy hasičák práškový.

Když je potřeba vzít nohy na ramena

V situaci, kdy už si s požárem sami neporadíme, je na čase co nejrychleji zmizet a dát vědět na příslušných místech, co se děje. To by mohlo zajímat jednak všechny lidi v okolí - těm požár ohlašujeme hlasitým voláním "HOŘÍ!!!" - a také hasičský záchranný sbor, to znamená, že to neprodleně zavoláme na linku 150 nebo 112.

V další řadě je vhodné vypnout uzávěr plynu a vypnout přívod elektrického proudu (shodit pojistky).

A pak už rychle mizíme! Jak?

 • S sebou si vezmeme jen nejnutnější věci - doklady, léky, případně peníze. Na servis po babičce nebo nový tablet se můžeme zvysoka vykašlat.
 • Máme-li v dosahu nějaký zdroj vody, namočíme si nějaký kus hadru a uděláme si z něj improvizovaný dýchací přístroj (no, spíš jenom filtr) - jednak to ochladí vdechovaný vzduch a zabrání to alespoň trošku a alespoň dočasně vdechování zplodin. Když najdeme něco mokrého i přes hlavu, tak to bude jedině dobře.
 • Cestu ven si klestíme skrze požárem ještě nezasažené prostory. Kde už jsou plameny a kouř, tudy nelezeme.
 • Držíme se při zemi - tam se déle drží dýchatelný vzduch.
 • Když potřebujeme otevřít dveře do další místnosti, dotekem vyzkoušíme, jestli nejsou dveře a klika horké. Pokud ano, neotevíráme. Kdyby vedle hořelo a my otevřeli, jenom tím zvýšíme přísun kyslíku do ohně a tedy bychom pomohli k ještě většímu rozdmýchání ohně.
 • Pokud víme o tom, že v budově jsou další osoby, zkusíme je vyvést. Pokud se k nim však bezpečně nedostaneme, popřípadě s nimi nepohneme nebo by nás jejich záchrana ohrožovala, necháme je být a zapamatujeme si jejich pozici, kterou ihned potom, co se dostaneme do bezpečí, sdělíme hasičům.
 • Shromáždíme se na bezpečném místě mimo ohrožený prostor. To znamená nejen mimo hořící dům, ale v takové vzdálenosti, aby nás nemohl požár nebo jeho následky (zřícení domu, výbuch nějaké tlakové nádoby apod.) ohrozit.
 • Pokud nemůžeme bezpečně z budovy utéct, zavřeme se v ještě nezasažené místnosti, utěsníme dveře (ideálně něčím mokrým) a upozorňujeme na sebe máváním za oknem, vyvěšením bílé látky, ubrusu, prostěradala... Okno podle doporučení hasičů překvapivě neoteviráme - přívod vzduchu by totiž napomohl rychlejšímu šíření plamenů.
 • Nikdy se nevzdáváme - život není hra a nemůžeme se smířit s tím, že prohrajeme. Dokud můžeme pořád musíme bojovat za jeho záchranu čímkoliv, co nám přijde vhodné (ideálně v souladu s výše uvedenými tipy).

Zdroj: www.hzscr.cz


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.