KOLIK JAZYKŮ UMÍŠ…

KOLIK JAZYKŮ UMÍŠ…

Jazyky patří k těm předmětům, kterými projde každý, ať už studuje kdekoliv. Je vůbec základním kamenem naší komunikace, takže schovat se před ním také nepřipadá v úvahu. Dnes se podíváme speciálně na cizí jazyky a na ta tipy, jak si učení ulehčit.

NEBOJ SE „CHYB“

Jak přijde na mluvení, mnoho z nás ochromí strach z toho, že nedokážeme správně vyjádřit naši myšlenku a druhá strana si o nás pomyslí, že mluvíme špatně, nehezky. Tenhle stud nám pak ve výsledku způsobí blok, přes který je časem těžší a těžší se dostat. Jenže nemusí tomu tak být! Měj na paměti, že nejsi rodilý mluvčí a nikdo ani neočekává, že tak budeš mluvit. A když jsme u toho, i rodilí mluvčí nejsou dokonalí, jen se kolem sebe někdy koukni, kolik děláme chyb v češtině. Navíc chybky se časem vychytají a mnohem důležitější je v tomto ohledu nebát se komunikovat, než umět všechna pravidla a slovíčka na 100 %.

POMOCNÍK V PODOBĚ FLASHCARDS

Samotné označení „flashcards“ Ti možná nic moc neříká, ale je to velmi známá pomůcka a efektivní metoda učení. Pokud Ti nejde drcení slovíček a frází ze sešitu nebo učebnice, zkus si každé napsat na jednu stranu kartičky a překlad na druhou. Když si každý den část štosu takových kartiček projdeš, uvidíš, že se začnou dostavovat výsledky. Jejich výhoda tkví také v tom, že tě pomocí nich může lehce zkoušet rodič, kamarád nebo například sourozenec. Navíc to lze proměnit v soutěž! Položte kartičky doprostřed stolu. Kdo jako první řekne správný překlad, získává danou kartu. Věř, že zdravá soutěživost z Tebe dokáže vytáhnout více, než bys možná čekal/a.

HLEDEJ KOLEM SEBE

Obzvlášť v této době trávíme mnoho času na internetu, byla by tedy škoda toho nevyužít. Na Youtube najdeš nespočet výukových videí zpracovaných atraktivní a zábavnou formou. Jako další možnost se nabízí podcasty, filmy v originálním znění… Zdrojů je v tomto případě více než mnoho a multimédia ti budou v učení jazyka skvělým parťákem, ale i zábavou.

MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE

Učíš se někdy celé hodiny a výsledek snažení pořád nikde? Zkus na to jít jinak. Místo dlouhých zátahů si na každý den nastav opáčko po 10-20 minutách a snaž se tyto chvilky dodržet den co den. Použít se dají i zmiňované flashcards. Nejen, že se vyhneš nepříjemným několikahodinovým mukám, ale znalosti do tebe budou padat mnohem rychleji.

Rad a triků, jak se zdokonalit v cizím jazyce, je samozřejmě spoustu, tohle byl výběr toho základního, co nevyžaduje téměř žádnou přípravu a ani finance. Tak co se hned teď zkusit vrhnout na výrobu kartiček nebo opáčko?


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.