Co Tě sejří?! …aneb ‚Kdo se o prázdninách nebude flákat?‘

Co Tě sejří?! …aneb ‚Kdo se o prázdninách nebude flákat?‘

Yes! Konečně je to tady. Píše se prvního července a začínají tedy po deseti měsících konečně vytoužené prázdniny! Už žádné sezení ve školních lavicích, psaní úkolů, učení se na písemky, ranní vstávání… Jen pohoda, klid a odpočinek. Nebo že by ne?
Znám šestici lidí a jejich týmy, které se o prázdninách rozhodně jen tak flákat nebudou. Podali totiž projekt do programu Co Tě sejří a - tadá! – vyhráli naši podporu! Kdo to je a co se bude dít?

Jsou to sotva tři měsíce, co jsme vás, návštěvníky portálu Jdi do klubu a také návštěvníky hromady normálních nízkoprahů, oslovili s výzvou, ať nám pošlete svůj projekt do soutěže Co Tě sejří?!, kterým byste změnili něco, co se vám ve vašem okolí nelíbí. Mohlo to být cokoliv – úklid a zvelebení veřejného prostoru, oprava nějakého stávajícího hřiště nebo parku, výstavba něčeho úplně nového, ale taky třeba i uspořádání charitativní akce, která by mohla nasbírat další peníze na dobročinné účely.

A skutečně se vás našla slušná řádka, kdo jste své projekty do naší schránky poslali. A my z nich vybrali pět, kterým Česká asociace streetwork díky přispění společnosti Bohemia Energy zaplatí realizaci jejich díla až do výše dvaceti tisíc korun. Jste napjatí, o jaké projekty jde? Oukej, tak žádné zdržování, pojďme si představit pětici vyvolených:

Buď taky Michael Jordan!

Kdo by neznal legendárního basketbalistu a hvězdu NBA? A víš, kde se naučil hrát basket? Na obyčejném plácku s košem na ulici! No dobře, kecám, vůbec nevím, kde se Jordan učil hrát, ale myslím, že je klidně možné nastartovat svoji hvězdnou kariéru i v takových podmínkách. A určitě si to myslí i Eliška z Liberce, která nám tento svůj projekt zaslala. A i kdyby se tam nezrodila žádná hvězda, minimálně její dílo poslouží hromadě dětí a mladých kluků a holek, co by si chtěli v městě pod Ještědem zaházet na koš, ale nemají kde.

A jak si to představuje? „Na zahradě, která spadá pod komunitní centrum Konopná, se nachází velmi staré a rozpadající se pódium, které již nemůže sloužit svému účelu. Nedá se absolutně využívat, nadále chátrá a je potencionální hrozbou pro příchozí,“ píše Eliška a dodává: „Ráda bych s pomocí svých kamarádů z klubu na zahradě místo pódia vybudovala basketbalové hřiště (basket. koš a plácek).“ A nám to přijde jako dost dobrý nápad a Eliška tedy má zelenou pro svůj projekt!

Oprava zahrady pro děti i dospělé z Havířova

To Denise z Havířova zase vytáčí stav zahrady u klubu 3NYTY. Nechodí tam jen klubáci, ale i širší veřejnost. Jenže hraní tam je čím dál víc dost o ničem, protože zahrada chátrá a není tam už pomalu ani na co si sednout. Takže má Denis takový plán, že by s kamarády opravil lavičky a stoly, aby se u nich zase dalo sedět a něco hrát, taky se pustí do opravy dětské prolézačky, a pořídí zastřešení pro stolní fotbálek, aby se dal hrát i za blbého počasí. No proč ne? To zní jako dobrý plán a má podporu ČASu.

Projekt Ú

Co by se asi tak mohlo skrývat za zkratkou v tajemném názvu Projekt Ú? Můžeš hádat třikrát, tolik slov na dlouhé u asi v češtině není… Dobře, prozradím, jde o útulek! Teri a Betty z Prahy totiž spojuje láska ke zvířatům a rozhodly se, že by chtěly pomoct těm, které nepotkal hezký životní osud, ale také lidem, kteří se o tato zvířata starají. „Chceme pomoci útulkům ve finanční tísni, chceme na útulky více poukázat a pomoci zvířátkům najít nový domov. Také bychom tímto rády též poukázaly na to, že adopce má smysl, že si zvířátka v útulcích zaslouží druhou šanci, lásku a domov,“ píší konkrétně ve svém projektovém záměru.

A jak toho chtějí dosáhnout? Holky chtějí jednak nafotit psy a kočky ve vybraných útulcích a uspořádat pak charitativní výstavu, jejíž výtěžek by putoval právě do těchto útulků. Taky hodlají z pořízených fotek udělat kalendář, který by mohly útulky prodávat a tím si také přispět na svůj provoz. No a druhou částí projektu je uspořádání kočičího/psího dne, kde by probíhaly různé soutěže pro psy a výstava koček. Na tomto dni pořadatelky očekávají opět nějaký výnos, který poputuje na konto útulků. Holky, super nápad! Máte kupu práce, ale taky naši podporu, tak se do toho můžete pustit!

Hřiště Jílová

Znáš ten pocit, kdy chceš jít ven něco dělat s kamarády, ale prostě široko daleko není nic, než špinavá ulice, beton, auta a popelnice? Nejspíš ne, protože si troufám tvrdit, že takových míst u nás zas až tolik není. Ale co si budeme povídat, zrovna v Ostravě – Přívoze to (při vší úctě k tomuto jinak krásnému městu) zrovna pohárové není a to je rozhodně stav, který si zaslouží změnu!

O tu se postará Leon, který hodlá zvelebit místní „hřiště.“ Teda, hřiště, on je to vlastně jen asfaltový plácek, kde vůbec nic není. A přitom by mohlo být! Co kdyby se tam třeba zasadily sloupy na upevnění volejbalové nebo tenisové sítě? A na zem by se namalovaly čáry pro různé sporty a hry? To by hned byla jiná! A přesně to má Leon a jeho kamarádi v plánu. A my jim držíme palce, ať se jim z toho plácku podaří udělat místo, kde se jim i ostatním bude líbit. Jo a samozřejmě posíláme finanční podporu.

Barevné a voňavé sezení

Poslední projekt, který si získal takovou pozornost hodnotitelů, že se rozhodli ho podpořit, se odehraje v Praze. Terka z Jižáku se rozhodla trochu naboostovat tzv. Centrál park: „Nelíbí se mi, že to je málo zelené a bez kytek. Jsou tam staré lavičky bez barvy a moc nízký (starý lidi si nesednou), ošklivý záhon bez kytek, chtělo by to udělat nový a hezký.“ Takže chce pořídit dvě nové lavičky, které budou více vyhovovat lidem s různým pohybovým omezením, ale také se trochu postarat o to, aby byl park (jak se píše v názvu projektu) barevnější a voňavější. Takže zde se svým týmem zasadí nějaké okrasné keře a květiny a vtiskne tak parku zase o kus přívětivější podobu. Terko, fandíme Ti a počítej s naší pomocí!

…a vy ostatní zase počítejte s tím, že si na projekty hezky dohlédneme a budeme zde podávat reporty, jak probíhají. Abychom se všichni mohli zase přesvědčit o tom, že když si někdo vezme do hlavy, že udělá něco dobrého pro ostatní, stačí k tomu málo a může změnit velké věci!

A na závěr ještě zbývá napsat, že autorem výzvy Co Tě sejří?! je Česká asociace streetwork, a výzva mohla být uskutečněna díky finanční podpoře energetické skupiny Bohemia Energy. Děkujeme!


Napište svůj názor

Psát reakce smí pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste zaregistrováni musíte se přihlásit.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.